Saturday, December 7, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak olejować włosy? Kompleksowy poradnik!

Jak olejować włosy? Kompleksowy poradnik!

Włosy odwdzięczą ci się urodą

Jak olejować włosy

fot. materiał Partnera

Olejowanie to metoda pielęgnacji włosów znana od starożytności. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród doświadczonych włosomaniaczek, ale również osób, które po prostu lubią dbać o fryzurę. Polega na nakładaniu na pasma oleju (na całej ich długości lub na same końcówki, można pokryć nim też skórę głowy), pozostawieniu go na określony czas lub aż do wchłonięcia, a następnie dokładnym zmyciu. Olej pomaga wypełnić ubytki w łuskach włosa, dogłębnie odżywia, zapobiega puszeniu się, wygładza i intensywnie nabłyszcza. Jak olejować włosy, by cieszyć się takim rezultatem? Poznaj nasz kompleksowy poradnik!

 

Po pierwsze – wybór odpowiedniego olejku

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego olejku. Z całą pewnością nie można zdać się w tej kwestii na przypadek – każdy rodzaj włosów „lubi” inne oleje, co wynika z różnic z ich strukturze, zależy od stopnia ich zniszczenia i grubości. Na pewno warto wybierać olejki organiczne, tłoczone na zimno, nierafinowane, o naturalnym składzie. Roślinne oleje to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych: witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz minerałów, które wspierają regenerację zarówno pasm, jak i skóry głowy, nawilżają, wzmacniają i zabezpieczają przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także chronią przed rozdwajaniem się końcówek. Doskonale sprawdzają się np. olejki do olejowania Bioélixire, dostępne w różnych wersjach dla każdego typu włosów.
Jak zatem dobrać olejek? Wystarczy, że wiesz, jaka jest porowatość Twoich włosów! Oleje dzielą się na wnikające, półwnikające i niewnikające, co wynika z tego, jakie kwasy tłuszczowe przeważają w ich składzie: nasycone czy nienasycone (jednonienasycone lub wielonienasycone) – od tego zależy wielkość ich cząsteczek.

Jak olejować włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate są zdrowe, proste, gładkie i lśniące – ich łuski pozostają dobrze domknięte. Najlepiej w ich przypadku sprawdzają się oleje wnikające, czyli z przewagą kwasów nasyconych o małych cząsteczkach. Są one w stanie wniknąć głęboko w strukturę włosa mimo zamkniętych łusek. Do tej grupy należą m.in.: olej kokosowy, palmowy, babassu i masło murumuru. Doskonale sprawdzi się również olejek z makadamii i pestek dyni marki Bioélixire.

Jak olejować włosy średnioporowate?

Średnioporowate włosy są zniszczone, osłabione, często kręcą się lub falują, bywają szorstkie i matowe. Łuski są niedomknięte, przez co do tego typu pasm najlepiej stosować oleje półwnikające o cząsteczkach średniej wielkości (z przewagą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych) – np. olej makadamia, ryżowy lub arganowy. Możesz sięgnąć też po olejek organiczny Bioélixire z czarnuszki i awokado. Więcej o olejkach tej marki przeczytasz w rankingu olejków do olejowania.

Jak olejować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to te najbardziej zniszczone, suche, matowe i szorstkie. Ich łuski są rozchylone, nie spełniają więc swojej funkcji ochronnej ani nie zatrzymują wilgoci we wnętrzu włosa. Pasma mają tendencje do puszenia się i elektryzowania. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się oleje niewnikające, o dużych cząsteczkach i przewadze kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, które pokrywają ich powierzchnię filmem ochronnym – np. olej z pestek winogron, z czarnuszki, konopny, masło Shea. Możesz sięgnąć też po proponowane przez Bioélixire mieszanki: olejek z oliwek albo z pestek winogron i nasion drzewa moringa.

olejki organiczne do włosów

fot. materiał Partnera

Po drugie – jak nakładać olejek na włosy?

Kiedy dobierzesz już właściwy olejek, czas przejść do olejowania, czyli nałożenia go na włosy – najlepiej niemyte, ale też nie nadmiernie brudne (najlepiej dzień lub dwa po myciu), nieobciążone kosmetykami do stylizacji. Możesz zrobić to:

 

• na sucho – czyli pokryć olejkiem suche włosy,
• na mokro – nałożyć olej na mokre lub wilgotne pasma lub zanurzyć je na kilka minut w misce z wodą zmieszaną z olejkiem;
• na podkład – czyli najpierw zwilżyć kosmyki nawilżającym kosmetykiem, a dopiero potem nałożyć olejek.

 

Pierwsza metoda jest zdecydowanie najszybsza. Suche włosy wchłaniają zdecydowanie najwięcej oleju, dlatego czasem trzeba dołożyć go nieco więcej w czasie trwania zabiegu. Druga sprawdza się w przypadku bardzo zniszczonych włosów. Trzecia metoda to dobra opcja dla bardzo suchych pasm, które potrzebują intensywnego nawilżenia. Na jaki podkład olejować włosy? Doskonale sprawdzają się w tym celu delikatne produkty nawilżające: hydrolaty, toniki, woda różana lub termalna, żel aloesowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać w tym celu ulubioną maskę lub odżywkę – wystarczy najpierw rozcieńczyć je wodą.
Dobór najlepszej metody olejowania zależy od indywidualnych cech włosów, dlatego najlepiej wypróbować każdą. Czy są różnice między tym, jak olejować kręcone włosy, a jak proste? Nie, cały proces przebiega tak samo! Liczy się tylko wybór odpowiedniego olejku.

Ile oleju nałożyć na włosy i jak długo go na nich pozostawić?

Olejek powinien dokładnie pokryć pasma, dobrze jednak unikać stosowania jego zbyt dużej ilości – znacznie trudniej będzie go zmyć, jeśli użyjesz go tyle, że włosy będą nim ociekać, choć z całą pewnością nie wyrządzi im to szkody. Lepiej nałożyć go mniej i obserwować, czy nie wchłania się zbyt szybko – zawsze można go wtedy dołożyć.
Minimalny czas olejowania to 30 minut – tyle potrzeba, by składniki odżywcze wniknęły w strukturę włosa. Możesz oczywiście pozostawić olej na pasmach na dłużej, nawet na całą noc – to już zależy od Ciebie. Długie pozostawianie olejku jest zalecane dla bardzo zniszczonych, suchych, matowych i szorstkich kosmyków, które potrzebują dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Jak olejować włosy na noc? To nic trudnego – nałóż olej metodą na sucho, zapleć pasma w luźny warkocz lub zepnij w kok i zabezpiecz satynowym czepkiem albo chustą, by nie ubrudziły pościeli. Zmyj olejek rano, kiedy się obudzisz.

Czy nakładać olej na skórę głowy?

Nakładanie oleju na skórę głowy może mieć bardzo dobry wpływ na kondycję cebulek włosowych, wspomagać walkę z łupieżem, a także stymulować porost włosów. Zabiegu nie można jednak powtarzać zbyt często, należy również przeprowadzać go w prawidłowy sposób. O czym trzeba pamiętać?

 

• Zanim nałożysz olejek na cały skalp, sprawdź na niewielkim obszarze skóry, czy nie wywołuje u Ciebie reakcji alergicznej.
• Zabieg powinien trwać maksymalnie 2 godziny.
• Po olejowaniu bardzo dokładnie zmyj olej ze skóry głowy, by jego resztki nie gromadziły się, tworząc idealne warunki do rozwoju bakterii.

Po trzecie – jak zmyć olejek z włosów?

Dokładne zmycie oleju z włosów i skóry głowy jest kluczowe – bez prawidłowego mycia zabieg może przynieść więcej szkody niż pożytku i doprowadzić do powstania łupieżu, a nawet stać się powodem wypadania włosów. Etap ten jest zdecydowanie najtrudniejszym elementem całego olejowania, ponieważ olej nie łączy się z wodą i trzeba najpierw go zemulgować. Jak zatem umyć włosy po olejowaniu?

 

• Spłucz pasma ciepłą wodą.
• Nałóż na nie odżywkę lub maskę i pozostaw na 20–30 minut, by kosmetyk połączył się z olejem.
• Umyj głowę delikatnym szamponem pozbawionym SLS.
• Jeśli chcesz, możesz ponownie nałożyć odżywkę na włosy, jak w metodzie OMO.

 

Jak sprawdzić, czy olej całkiem zmył się z włosów? Przede wszystkim obserwuj, czy pasma nie schną dłużej niż zwykle i czy nie są zbyt lśniące. Dodatkowo możesz przycisnąć mokry kosmyk do kartki papieru – jeśli pozostanie po nim tłusta plama, to znaczy, że mycie trzeba powtórzyć.

Prosta recepta na piękne, mocne włosy!

Olejowanie to zabieg, który przynosi doskonałe efekty – choć oczywiście nie od razu. Jeśli jednak uzbroisz się w cierpliwość i dobierzesz olej dopasowany do potrzeb Twoich pasm – np. spośród gamy olejków organicznych Bioélixire – wystarczy, że będziesz przeprowadzać zabieg 1 lub 2 razy w tygodniu, by Twoje włosy były zdrowe, silne, odżywione i po prostu piękne. Liczy się regularność! Warto jednak poświęcić trochę czasu, by zapewnić im najlepszą możliwą pielęgnację.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ