Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak oduczyć kota gryzienia i drapania opiekuna?

Jak oduczyć kota gryzienia i drapania opiekuna?

Masz w domu zwierzaka? Spróbuj zrozumieć, co próbuje ci powiedzieć

Kot gryzie i drapie

fot. Crina Doltu / Pexels

Przyjmując pod swój dach mruczka, mało kto jest gotowy na problemy, jakie mogą się pojawić. Tymczasem dość często okazuje się, że uroczy kociak wyposażony jest w ostre pazury oraz zęby, którymi potrafi zadać ból. Dlaczego kot gryzie i drapie swojego opiekuna? Jak oduczyć pupila atakowania ludzi?

 

Kot gryzie i drapie – czy to agresja?

Nie każde użycie przez zwierzaka zębów oraz pazurów musi od razu wiązać się z agresją. U młodych kociąt często podszczypywanie zębami i delikatne pacanie pazurkami może być przejawem sympatii lub zaczepką do zabawy. Zwierzaki często delikatnie kąsają ludzi w uszy lub brodę, ponieważ jest to jeden z rytuałów powitalnych.

 

Zdarza się również, że futrzak trochę zapomni się w zabawie. Wówczas drapie i gryzie, ponieważ w ten sposób bawi się w polowanie. Często wiąże się to również z nieprawidłową socjalizacją ze strony opiekuna, który pozwalał kotu gryźć i drapać dłonie w ramach zabawy. Oduczenie kota takiego atakowania będzie wymagało żelaznej konsekwencji ze strony właściciela. Kot drapie i gryzie również w sytuacji, gdy chce dać znać człowiekowi, że przekroczył granice jego komfortu. Wówczas gryzienie oraz drapanie ma być ostrzeżeniem, że zwierzak nie życzy sobie dalszego głaskania w taki sposób czy trzymania na rękach.

 

Dlaczego kot gryzie i drapie?

Dlaczego kot gryzie i drapie? To najczęstsze pytanie zadawane przez kocich opiekunów. Na te i inne wątpliwości odpowiedź znajdziesz we wpisie: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/nowi-wlasciciele/najczestsze-pytania-nowych-wlascicieli-kotow, gdzie zwrócono uwagę na podstawowe problemy behawioralne, z którymi zmagają się nowi właściciele kociąt.

 

Oprócz wskazanych w artykule przykładów przekroczenia granic ze strony człowieka, czy zwykłej zabawy, istnieją inne przyczyny ataków ze strony kota. Kot może gryźć i drapać z lęku oraz stresu. Zwykle zdarza się to, gdy w otoczeniu zwierzęcia dzieje się coś niespodziewanego, pojawiają się nowe bodźce, np. remont za ścianą. Inną przyczyną ataków ze strony kota może być frustracja i nadpobudliwość. Jeśli potrzeby kota nie są odpowiednio zaspokajane, w ten sposób wyładowuje on nadmiar energii oraz emocji. Jeśli futrzak nagle zaczął atakować swojego opiekuna, warto wybrać się z nim do lekarza weterynarii. Gryzienie i drapanie może być także oznaką bólu lub choroby, przez którą zwierzak zmuszony jest aktywować swój system obronny.

Jak oduczyć kota gryzienia i drapania?

Przede wszystkim warto nauczyć się respektować sygnały ze strony kota. Nie należy przekraczać granic zwierzęcia i zmuszać go do głaskania czy noszenia na rękach, jeśli ten ewidentnie sobie tego nie życzy. Warto również nauczyć zwierzaka, że jakiekolwiek nieprzyjemne zachowania z jego strony będą skutkowały przerwaniem zabawy i odizolowaniem pupila na jakiś czas. Jeśli kot ma tendencję do atakowania rąk lub nóg, należy również nauczyć go zabawy wędką.

 

A co, jeśli przyczyną ataków ze strony kota jest lęk lub stres? Wówczas warto skonsultować się ze behawiorystą, który podpowie opiekunowi, jak pracować ze zwierzakiem, by zmniejszyć jego zaniepokojenie. Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy postępować gwałtownie, krzyczeć oraz uciekać, ponieważ może to nasilić reakcję kota.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ