Sunday, June 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak odświeżyć meble tapicerowane?

Jak odświeżyć meble tapicerowane?

Meble tapicerowane są wygodne i doskonale wyglądają sprawiając, że mieszkanie zyskuje na przytulności, wymagają jednak czasem, aby o nie zadbać

meble-tapicerowane-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

O bardzo wiele rzeczy, które stanowią wyposażenie domu, trzeba dbać w sposób szczególny, aby mogły one pozostać przez długi czas nieskazitelnie piękne. Specjalnego sposobu czyszczenia oraz pielęgnacji wymagają  meble tapicerowane ‒ kanapy, narożniki czy też fotele. Na szczęście istnieje przynajmniej kilka sposobów czyszczenia mebli tapicerowanych, aby zawsze dobrze się prezentowały, pomimo nawet bardzo intensywnego użytkowania. Wiele pięknych, tapicerowanych mebli z klasą można już teraz zobaczyć na stronie Meble Wawrzyniak, gdzie nowoczesny design łączy z bardzo konkurencyjną ceną

Jak odświeżyć meble tapicerowane, aby nie zniszczyć ich powierzchni

Sposób czyszczenia mebli tapicerowanych zależy w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju jest  materiał obiciowy, gdyż można spotkać się z kilkoma rodzajami tkaniny. Wstępem do wszelkich zabiegów wykonywanych na mokro jest dokładne odkurzenie powierzchni mebli z okruszków, pyłu i innych zanieczyszczeń. Następnie, stosując detergent lub też środek czyszczący, warto wcześniej sprawdzić na niewielkiej powierzchni tkaniny, czy jego zastosowanie jej nie odbarwi. Następnie można przystąpić do działania, przeprowadzając czyszczenie miękką, białą, bawełnianą ściereczką. W przypadku mebli tapicerowanych tkaniną warto użyć dedykowanego do ich czyszczenia preparatu, lub też ciepłej wody z płynem do naczyń. Alternatywnie można też spróbować wykorzystać łagodny środek piorący. Podczas czyszczenia tkaniny chodzi o to, aby wycierać powierzchnię tapicerki, zbierając ewentualne zabrudzenia, ale lepiej unikać zbyt obfitego moczenia tapicerki. W przypadku niektórych tkanin o cieńszej gramaturze może dojść do zbyt mocnego nasiąkania pianki meblowej bezpośrednio pod tkaniną, co sprawi, że meble trudniej będzie wysuszyć.

Czyszczenie mebli tapicerowanych tkaninami z dłuższym włosem

Tkaniny z dłuższym włosem to również często wykorzystywane materiały tapicerskie, które są bardzo przyjemne w dotyku i miękkie. Można do nich zaliczyć sztruks, aksamit oraz welur. Wobec tego, jak odświeżyć meble tapicerowane tymi materiałami, aby zawsze dobrze wyglądały? Można użyć dedykowanych środków do czyszczenia tapicerek lub lekkich detergentów. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższe włoski mogą być znacznie trudniejsze do czyszczenia. Dlatego też dobrym pomysłem jest zastosowanie płukanki z wody i amoniaku (zaledwie 2 łyżki amoniaku na litr zimnej wody), którą się delikatnie nakłada na powierzchnię tapicerki i pozostawia na godzinę, aby mogła zadziałać i wniknąć we wszystkie włoski.

Najlepszym sposobem czyszczenia mebli tapicerowanych welurem jest ich regularne wyczesywanie  ‒ ale zawsze zgodnie z kierunkiem układania się włosa. Trzeba się też zaopatrzyć w szczotkę o miękkim włosiu. Przede wszystkim zapobiega to mechaceniu się włosków tkaniny, ich zlepianiu się i zbijaniu, które jest najczęstszą konsekwencją regularnego korzystania z kanapy czy fotela. W przypadku namoczenia tapicerki, po nałożeniu środka czyszczącego wyczesujemy całą powierzchnię kanapy, a żeby uzyskać jeszcze lepszy efekt, włoski od razu suszymy suszarką o średnio ciepłym i intensywnym strumieniu powietrza. Tak wyczyszczony mebel będzie się świetnie prezentował.

Gdy pojawią się uporczywe, nieestetyczne plamy

Odświeżenie mebli tapicerowanych nie jest zadaniem trudnym. Jednak im większy mebel, tym więcej pracy i wysiłku trzeba włożyć w jego czyszczenie. Pojawia się też pytanie, jak wyczyścić meble tapicerowane, które nie tylko wymagają odświeżenia, ale ich tapicerka jest poplamiona kawą, herbatą, winem czy sokiem. W takim przypadku konieczne jest przynajmniej miejscowe zastosowanie silniejszego detergentu o działaniu odplamiającym i pozostawienie go na powierzchni plamy na dłuższy czas. Konieczne może być też mocniejsze szorowanie. Jeśli taki zabieg nie pomoże, zostaje jeszcze możliwość skorzystania z usługi czyszczenia mebli w specjalnym zakładzie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mebel  trzeba będzie samemu dostarczyć na miejsce.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Weronika 3 października, 2020

    Sama regularnie decyduje sie na pranie mebli tapicerowanych. Korzystamy z nich praktycznie codziennie tak wieć lubię jak są świeże. I czyste ( mam dzieciaki a jak wiadomo dzieci potrafią brudzić na meblach). Aktualnie zastanawiam się nad wymianą mebla wypoczynkowego w salonie i tak sobie myślę czy nie sprawić sobie kanapy z eko skóry:
    https://meblearkadius.pl/tag/narozniki-ekoskora/

    No i tutaj pytanie do osób, które mają taką sofę… .Czy warto jest kupowac i czy dobrze się Wam z niej korzysta?

  • Marcel 18 grudnia, 2020

    Tego typu meble wyglądają bardzo efektownie, są też komfortowe w użytkowaniu. Moim zdaniem dobierając do swoich wnętrz domowych lub biurowych tapicerowane meble wypoczynkowe zyskujemy pewność dokonania najlepszego wyboru.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ