Sunday, January 19, 2025
Home / Kuchnia  / Jak oczyścić organizm ze „złego” cholesterolu?

Jak oczyścić organizm ze „złego” cholesterolu?

Dla oczyszczenia organizmu z niebezpiecznych toksyn wiele z nas stosuje oczyszczające głodówki, podczas których przez kilka dni pijemy tylko wodę mineralną. Takie działanie może jednak nie wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Są inne sposoby na

Jak oczyścić organizm ze "złego" cholesterolu?

Jak oczyścić organizm ze "złego" cholesterolu? / fot. fotolia

Dla oczyszczenia organizmu z niebezpiecznych toksyn wiele z nas stosuje oczyszczające głodówki, podczas których przez kilka dni pijemy tylko wodę mineralną. Takie działanie może jednak nie wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Są inne sposoby na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych składników, w tym z tzw. złego cholesterolu.

Jak oczyścić organizm ze "złego" cholesterolu?

Jak oczyścić organizm ze „złego” cholesterolu? / fot. fotolia

Co powoduje zły cholesterol?

Ogólny poziom całkowitego cholesterolu we krwi u dorosłego człowieka powinien wynosić nie więcej niż 200 mg/dl. Niemniej nawet jeśli poziom ten jest wyższy, niekoniecznie musi to oznaczać początki czy postępujący rozwój choroby miażdżycowej. Jeśli poziom tzw. dobrego cholesterolu jest wyższy niż cholesterolu LDL, nie jest to sytuacja niekorzystna dla człowieka. Jeśli natomiast proporcje są odwrotne, pacjent powinien uczynić wszystko, aby zredukować poziom złego cholesterolu.

Zły cholesterol powoduje bowiem tworzenie się złogów tłuszczowych w tętnicach, zamykając ich światło i uniemożliwiając swobodny przepływ krwi. Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi, a jest transportowany do wątroby, która oczyszcza ciało z toksyn. Czasem jednak trzeba samodzielnie dokonać detoksykacji organizmu, jeśli znajduje się w nim nadmiar cholesterolu LDL. Jak obniżyć cholesterol?

Dieta

W pierwszej kolejności osoba, która dowiaduje się, że ma problem z nadmiarem złego cholesterolu we krwi, powinna zmienić swoją dietę, wprowadzając do niej chude mięso, warzywa i owoce czy ryby i tłuszcze roślinne w miejsce pokarmów wysoko przetworzonych, fast foodów czy tłustych mięs.

Aktywność fizyczna

Po drugie, pacjent powinien być aktywny fizycznie. Kanapowy styl życia sprzyja rozwojowi chorób miażdżycowych. Ruch to zdrowie, a ćwiczenia umożliwiają zwiększenie metabolizmu organizmu. Dzięki temu chudniemy i tracimy tkankę tłuszczową, co równoznaczne jest z obniżaniem poziomu cholesterolu LDL we krwi. Aktywność fizyczna nie oznacza jednocześnie, że dana osoba ma wylewać „siódme poty” na siłowni czy na sali gimnastycznej, trenując fitness. Czasem wystarczy po prostu zacząć się ruszać, spacerując, grając w piłkę z dzieckiem, czy jeżdżąc na rowerze.

Odpowiednia suplementacja

Walkę ze złym cholesterolem możemy prowadzić również za pomocą specjalnych suplementów, takich jak preparat Cholester. Pomoże to we wsparciu funkcjonowania wątroby, usprawnieniu procesów polegających na usuwaniu substancji toksycznych oraz utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów we krwi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ