Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce, by ochronić się przed COVID-19?
Dłonie są główną drogą przenoszenia patogenów, dlatego dbałość o ich prawidłową higienę ma kluczowe znaczenie. Aby to prawidłowo robić, należy
W czasie epidemii koronawirusa częste i dokładne mycie oraz dezynfekowanie rąk to podstawowa metoda zapobiegania zarażeniu COVID-19. Dłonie są główną drogą przenoszenia patogenów, dlatego trzeba zadbać o ich prawidłową higienę. Jak myć ręce i dezynfekować skórę, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Oto najważniejsze zalecenia
Jak dezynfekować ręce?
Dezynfekowanie dłoni jest zalecane wówczas, gdy nie mamy dostępu do wody z mydłem. Sprawdza się w miejscach publicznych. Ręce należy dezynfekować preparatem zawierającym przynajmniej 60% alkoholu, zgodnie z zaleceniami WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jak poprawnie przeprowadzić dezynfekcję? Należy rozprowadzić porcję żelu dezynfekującego po powierzchniach dłoni i wcierać przez 30 sekund do całkowitego wchłonięcia. Nie można przy tym pominąć nadgarstków, miejsc między palcami ani kciuków. Czynność należy powtórzyć. Żelu dezynfekującego nie trzeba spłukiwać. Nie powinno się jednak stosować go na skaleczenia i podrażnioną skórę.
Skuteczne spraye i żele do dezynfekcji rąk znajdziesz na stronie https://triny.pl/362-dezynfekcja. Mają one rekomendowane stężenie alkoholu, a w dodatku wzbogacono je składnikami łagodzącymi podrażnienia i zapobiegającymi przesuszaniu się skóry.
Jak myć ręce – prawidłowa technika
Aby zapobiegać zarażeniu koronawirusem, należy regularnie i dokładnie myć ręce przez 20-40 sekund mydłem i wodą. Można stosować do tego celu zwykły kosmetyk albo specjalne mydło antybakteryjne. Uszkodzą one patogeny i pomogą spłukać chorobotwórcze drobnoustroje, mogące osłabiać odporność.
Jak wygląda prawidłowa technika mycia rąk? Należy zwilżyć dłonie ciepłą wodą i nałożyć mydło w ich zagłębienia. Następnie mydli się obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni. Splata się palce i rozprowadza po nich mydło. Namydla się kciuku obu dłoni, a później wierzch każdej z rąk. Mydło trzeba rozprowadzić też po nadgarstkach. Po wszystkim spłukuje się starannie kosmetyk ze skóry, a dłonie dokładnie osusza.
Do mycia rąk trzeba używać ciepłej wody. Nie poleca się ani zimnej, ani gorącej. W domu do suszenia najlepiej użyć zwykłego ręcznika. W miejscach publicznych należy sięgnąć po ręczniki papierowe. Nie warto używać suszarki do rąk, dlatego że jest ona siedliskiem bakterii. Ponadto w miejscach publicznych po umyciu rąk nie powinno się dotykać klamek, drzwi ani innych elementów wyposażenia toalety. Drzwi trzeba otwierać, naciskając klamkę łokciem.
Kiedy myć i dezynfekować ręce?
Dłonie należy myć lub dezynfekować (przy czym zaleca się przede wszystkim mycie mydłem i wodą – to najskuteczniejsza ochrona przed wirusem) przed przygotowaniem i spożyciem posiłku. Czynność trzeba powtórzyć również po wydmuchiwaniu nosa, kichnięciu czy kaszlnięciu. Należy myć i dezynfekować ręce po skorzystaniu z toalety, zabawie ze zwierzęciem, karmieniu go i sprzątaniu po nim. Mycie i dezynfekcja są konieczne przed przystąpieniem do opieki nad chorą osobą oraz tuż po niej. To niezbędne czynności również przed i po opatrywaniu ran. Ręce należy bezwzględnie umyć po powrocie z miejsc publicznych takich jak sklep czy autobus. Mycie i dezynfekcja są potrzebne także po wynoszeniu śmieci, zmianie pieluch, sprzątaniu i wypakowywaniu zakupów. O czystość dłoni trzeba dbać również w każdej sytuacji, gdy są brudne.
Mycie rąk oraz ich prawidłowa dezynfekcja pomoże uchronić się przed koronawirusem. To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania zarażeniom. Do mycia i dezynfekowania potrzebna są mydło, ciepła woda oraz płyn do dezynfekcji rąk. Warto pamiętać o prawidłowej technice i właściwym czasie przeprowadzania tych czynności. Częste i dokładne mycie i dezynfekowanie rąk uchroni nie tylko przed koronawirusem, ale też przed innymi patogenami, takimi jak np. wirus grypy.
Mariola 28 kwietnia, 2020
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Możliwe, że dzięki konieczności wcielania tych zasad w życie teraz, unikniemy innych groźnych chorób (myślę tu główne o dzieciach).
Bonofe 3 maja, 2020
Love piece of work that got me so interested
Tadeusz 3 maja, 2020
Mnie nawyk prawidłowego mycia rąk wszedł już w krew, więc fakt, chyba nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło 😉