Może i nie chcemy o tym za często myśleć, ale pieniądze – choć nie najważniejsze – pozwalają żyć na pewnym poziomie i realizować marzenia. Często jednak ich brakuje, zwłaszcza gdy mamy bardzo ambitne plany, na przykład kupno mieszkania, na co potrzeba pokaźnej kwoty. Podejmujemy wtedy decyzję o wzięciu kredytu, czy jednak wiemy, na co zwrócić uwagę?
Kredyt mieszkaniowy – kiedy przychodzi na niego czas?
Zdecydowanie pieniądze szczęścia nie dają, bo w życiu jest wiele innych wartości, które potrafią cieszyć i powodować, że się spełniamy. W pewnym momencie jednak możemy dojść do wniosku, że bez zastrzyku gotówki nie uda nam się dotrzeć do celu. Może być nim wiele priorytetów, a jednym z ważniejszych jest kupno mieszkania. Ile można mieszkać u rodziców bądź wynajmować pokój lub kawalerkę?
To na dłuższą metę frustrujące, dlatego kredyt mieszkaniowy urasta do rangi czegoś najważniejszego, co warte jest zaryzykowania, bo czy tego chcemy, czy nie, to ogromne zobowiązanie, które będziemy spłacać przez bardzo długi czas, najczęściej 30 lat. Najważniejsze więc, aby nie robić tego pochopnie, lecz przemyśleć wszystko dokładnie, zwracając baczną uwagę na dostępne na rynku oferty bankowe.
Kredyt mieszkaniowy – najważniejsze parametry
Każdy bank ma swoje zasady udzielania kredytów, ale i koszty, które musi ponieść kredytobiorca. To z perspektywy banku najważniejsze, bo zarabia on na tym, że udziela pewną kwotę, ale pod pewnymi warunkami finansowymi, jakie mają swoją wagę. Czasem jest ona większa, czasem mniejsza, ale jeśli nie chcemy przepłacić, musimy ocenić takie parametry jak prowizja, oprocentowanie, rodzaj rat oraz okres kredytowania.
- Prowizja, czyli opłata, jaką bank pobiera za udzielenie kredytu, jest płatna jednorazowo, choć czasem bywa wliczana w koszt miesięcznej raty. Jak jest ustalana? Procentowo od wartości kredytu. Uwaga: jak bank nie wspomina o prowizji, to nie znaczy, że ta opłata w ogóle nie występuje. Najczęściej bank ten “brak” zrekompensuje sobie w inny sposób, przykładowo poprzez konieczność wykupienia dodatkowych produktów.
- Oprocentowanie to jedno z najważniejszych kosztów kredytu. Wyróżniamy tu dwa rodzaje: oprocentowanie stałe i zmienne. To pierwsze daje nam informacje o tym, jaka jest wysokość rat w chwili zaciągania kredytu. Nie ulega to zmianie w czasie okresu kredytowania, lecz odnosi się tylko do pożyczek na krótki czas. W przypadku kredytów mieszkaniowych zdecydowanie ważniejsze jest oprocentowanie zmiennie, które zależy od stóp procentowych, a te ustalane są przez NBP (Narodowy Bank Polski). Wszystkie informacje o nich powinniśmy znaleźć w umowie i specjalnym formularzu.
- Może się wydawać, że okres kredytowania jest mniej ważny niż kwestia oprocentowania czy prowizji. Tymczasem tak nie jest, bo od tego, ile lat zamierzamy go spłacać, zależy bardzo wiele. Z jednej strony dłuższy okres może wydawać się lepszy, bo rata kredytu będzie niższa. Pamiętajmy jednak, że całkowity koszt kredytu ostatecznie będzie większy. Istotna jest też kwestia rodzaju rat, bo mogą być stałe, malejące i rosnące. Powinniśmy zweryfikować, jakie rozwiązanie będzie w naszym przypadku najlepsze.
Bogactwo różnych ofert może przytłoczyć, szczególnie że w każdej z nich trzeba przeanalizować wiele czynników. Znaczną pomocą są dostępne w internecie źródła ułatwiające podjęcie właściwej decyzji. Warto zwrócić uwagę na https://domkredytowy.pl/kalkulator-kredytowy/, za sprawą którego dokładnie wyliczymy, jakie będzie musieli ponieść koszty, decydując się na kredyt.
źródło: Partner MK
Julka 23 lipca, 2019
Polecam tutaj zwrócić uwagę na rrso:
Oprocentowanie nominalne – najczęściej w skali rocznej
Prowizja dla banku
Ubezpieczenie kredytu
Koszt wyceny nieruchomości i sporządzenia tzw. operatu szacunkowego – to tylko w przypadku kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej
Jeśli macie problem z uzyskaniem pożyczki w banku polecam zastanowić się nad pożyczką społęcznościową:
https://lowiczanin.info/co-warto-wiedziec-o-pozyczkach-spolecznosciowych-dla-firm/
Mają często podobne warunki a zdecydowanie łatwiej jest ją otrzymać.