Thursday, June 20, 2024
Home / POLECAMY  / Jak nie przejmować się opinią innych i robić swoje?

Jak nie przejmować się opinią innych i robić swoje?

Naprawdę tak myślisz?

Opinia innych, która może ranić drugiego człowieka.

Poznaj sztukę asertywności. Zapomnij o tym, że wszyscy mają rację, a Twoje zdanie nie powinno się liczyć. / fot. Canva

W życiu wielu z nas istnieje tendencja do podporządkowywania się zdaniu innych.  Wpływ społeczeństwa, rodziny czy znajomych może potężnie oddziaływać na kształtowanie naszych wyborów, czy też na zachowanie i aspiracje. Poznanie sztuki asertywności oraz  zbytniego  „nieprzejmowania” może odmienić codzienność, umożliwiając pełne wykorzystanie naszego potencjału i kreując autentyczne życie zgodnie z własnymi wartościami. Jak nie przejmować się opinią innych?

 

Nigdy nie przestanę przejmować się opinią innych ludzi

Jeżeli nie przestaniesz przejmować się opinią innych, to po pewnym czasie przestaniesz akceptować siebie. Gdy nie mamy własnego zdania, a ponad wszystko sugerujemy się innymi, zatracamy siebie. Przestajemy żyć własnym życiem, a ludzie zaczynają kontrolować nasze emocje. To od nich zależy, czy dzisiejszy dzień będzie dobry, czy też nie. Nad wyraz przejmujesz się opiniami innych? Pewnie już zauważyłaś, że poczułaś się obco we własnej skórze i niepewnie, bo ktoś odbiera Twoją autentyczność. A Ty ją oddajesz ot tak, w imię dobrej opinii na własny temat. Wkrótce zadasz sobie pytania, patrząc w lustro: „Kim jestem?” „Gdzie jest moje życie, za którym tęsknie?”. Jak częściej ignorować, niż przeżywać?

 

Poznaj osoby, z którymi opiniami warto się liczyć

Kiedy mówimy, że od dzisiaj „bierzemy sprawy w swoje ręce” i przestajemy myśleć, co powiedzą inni, przypominamy sobie o najbliższych. Kiedy porównamy opinię koleżanki, którą widzimy raz w życiu, a opinię przyjaciółki, z którą życie dzielimy od lat, warto się zatrzymać i pomyśleć. Pytanie: „jak nie przejmować się opinią innych?”, powinno przybrać formę: „jak przestać przejmować się opiniami osób, które nie życzą nam dobrze?”. Albo jeszcze inaczej, bo przecież nawet koleżanka spotkana raz w życiu może być po naszej stronie, a więc: „Jak stawiać nasze zdanie nad opinię innych?”.

Zanim rozkręcimy temat, zwróćmy uwagę, że niektóre opinie warto brać pod uwagę. Są drogocenne, a szczególnie w przypadkach, gdy sami trochę się pogubiliśmy. Często nie widzimy wszystkiego. Zatracamy się lub kurczowo trzymamy jednej wersji/zdania/drogi/możliwości. A przecież opcji jest zawsze więcej niż jedna! Najbliżsi z pewnością pragną naszego szczęścia. Może czasem warto im zaufać? Zwyczajna rozmowa i krótkie pytania mogą wskazać nam odpowiedni tor.

 

Zobacz też:

Toksyczni ludzie w pracy – jak sobie z nimi radzić?

 

Mama dzieli się swoją opinią z córką.

Zatracamy się lub kurczowo trzymamy jednej wersji/zdania/drogi/możliwości. A przecież opcji jest zawsze więcej niż jedna! / fot. Canva

 

Kilka cennych sposobów, jak nie przejmować się opinią innych

Po pierwsze i chyba najważniejsze: pamiętaj, że to Twoje życie i nikt nie przeżyje go za Ciebie. To Ty będziesz musiała żyć ze swoim przyszłym mężem, spędzisz dużą część codzienności w tej, a nie innej pracy. To Ty będziesz się przyjaźnić lub drzeć koty z Asią, Kasią, czy Basią. Mogą Ci doradzać, dzielić opiniami, ale w końcu to Ty poniesiesz wszystkie konsekwencje. Zarówno pozytywne, jak i negatywne. W przypadku tych drugich usłyszysz: „przecież ja tylko podpowiadałem, to do ciebie należał wybór”. Dlatego świadomie przyjmuj skutki WŁASNYCH wyborów.

Czego pragniesz i czego chcesz? Przecież same najlepiej wiemy, co jest dla nas najlepsze. Kiedy koleżanki na językach mają Twój look do pracy, a Ty czujesz się w nim świetnie, po co się przejmujesz? Jak nie przejmować się opinią innych? Żyj trochę egoistycznie, aby to Tobie było dobrze. Oczywiście, nie robiąc krzywdy innym. Jesteś Panią własnego losu i od Ciebie zależy czy wkrótce będziesz szczęśliwa, czy poświęcisz lata nad rozmyślaniem o opiniach innych. Określ własne cele i marzenia, dąż do nich – nie myśl, co ludzie powiedzą.

 

Niech ludzie gadają, a ja robię swoje!

Dla Ciebie, to może być złe, a dla innych dobre. Dla Ciebie to może być marzenie, a dla innych „nic szczególnego”. Nie jesteśmy tacy sami, mamy różne życiowe wartości i odmienne zdania. Podpowiadając innym, jak mając żyć, wydając najważniejszą naszym zdaniem opinię, musimy pamiętać, że to właśnie jest: nasza opinia, czy nasz cel/marzenie. Niekoniecznie drugiej osoby. Z wyrozumiałością przyjmujmy opinie innych, jeśli osoba na to zasługuje. Pamiętajmy jednak, że zdanie to kształtowały inne wartości i pragnienia. Należy myśleć i robić swoje.

Znam osoby, które żyją wyłącznie życiem innych. W swoim świecie  nie robią postępów, nie mają celów, tkwią w bezpiecznych, nie zawsze kolorowych rzeczywistościach. Obierają funkcję obserwatorów i świetnie się przy tym bawią. Bacznie śledzą każdy krok, aby wytknąć najdrobniejszy błąd. Takie osoby nie są Ciebie warte. Nawet nie zastanawiaj się czemu, aby nie tracić swojego cennego czasu. One właśnie tracą piękne życie, bo nie potrafią nim żyć. Zazwyczaj są to osoby „życiowo nieszczęśliwe” i nic nie wnoszą lub nie powinny wnosić w Twoje życie.

 

Co jeszcze musimy wiedzieć, aby przestać przejmować się opinią innych – wskazówki

Najbliżsi najprawdopodobniej pragną naszego szczęścia, a jeszcze bardziej prawdopodobne, że ponad szczęściem jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego swoją opinią zniechęcają do jakichkolwiek zmian, które mogą powodować zagrożenie. Najlepiej więc… nie zmieniaj pracy, która nie jest taka zła (mimo że może być lepsza), nie kupuj motocykla, którym możesz spowodować wypadek (mimo że to Twoje życiowe marzenie), nie wyjeżdżaj na wakacje za granicę, bo ryzyko ataków terrorystycznych (mimo że ostatnie były 10 lat temu). Przykładów jest naprawdę dużo! To powszechny mechanizm. Jak nie przejmować się opinią innych? Wiedz, że każda lepsza zmiana niesie ryzyko. 

Bądź świadoma, że każdy popełnia błędy i nie ma osób nieomylnych. Nawet Twoja największa, życiowa inspiracja może się mylić. Dlatego opinie innych nie zawsze są trafne i z pewnością przekonałaś się o tym już nie jeden raz. Jak przestać przejmować się obcym zdaniem? Po prostu pamiętaj, że to tylko opinia: subiektywna, często bezpodstawna i spontaniczna.

 

Dowiedz się więcej, aby opinia innych nie była najważniejsza

Jesteś wyjątkowa i wystarczająca. Jeżeli Twoim celem jest niepodporządkowywanie się opiniom innym, zaakceptuj najpierw własną indywidualność. Twoją wyjątkowość nie kreuje fakt, że robisz to, co inni Ci powiedzą/narzucają. Jesteś niepowtarzalna, bo masz własne zdanie i po prostu jesteś sobą. Bez względu na to, czy komuś się taka podobasz, czy nie.

Kto najbardziej przejmuje się opiniami innych? Najczęściej ludzie wrażliwi. Kiedy słyszymy złe zdanie na swój temat, ciężko nam pozbierać własne myśli. Negatywne opinie bardzo mocno oddziałują na samopoczucie uczuciowej kobiety. Z jednej strony mówi się, że wrażliwość to ogromny dar, który pozwala z empatią spojrzeć na otoczenie. Z drugiej strony, to właśnie zbyt duża wrażliwość sprawia, że nie wiemy, jak przestać przejmować się opinią innych. I co teraz? Pokochaj siebie taką, jaką jesteś. Kochaj również swoją wrażliwość. Jednak daj jej szansę ochłonąć. Zmniejszyć moc podczas odbierania bodźców zewnętrznych. Spraw, aby wrażliwość pomagała Ci szerzej otworzyć oczy, ale nie polegaj na niej całkowicie. Gdy słyszysz negatywną opinię, powstrzymaj emocje. Odpręż się, oddychaj i nie działaj spontanicznie. Minie kilka chwil i zdanie, które jeszcze niedawno spowodowałoby Twój płacz, po czasie stanie się po prostu zwyczajnym komunikatem.

 

Koniecznie przeczytaj:

Wysoka wrażliwość – przekleństwo czy dar?

 

Kobieta oddycha, aby nie przejmować się zdaniem innych.

Nie jesteśmy tacy sami, mamy różne życiowe wartości i odmienne zdania. / fot. Canva

 

Jak nie przejmować się opinią innych?

Sprawa jest naukowo potwierdzona:

opinie innych, które zgadzają się z naszą subiektywną opinią powodują, że czujemy się pewniejsi siebie, zadowoleni z podejmowanych decyzji. Pragniemy poznać opinię innych osób, aby mieć 100% pewność, że kolejny raz mamy rację. Gorzej, jeśli okazuje się, że nasza opinia jest zgoła odmienna od otoczenia. Nie zawsze chcemy wiedzieć, jak nie przejmować się opinią innych. Często wręcz poprzez słowa znajomych, szukamy aprobaty, aby podwyższyć własną samoocenę.

Przyjmujemy się opiniami innych, bo chcemy być lubiani i akceptowani. Wolimy zrezygnować z własnego zdania, aby upodobać się otoczeniu. Nie jesteśmy sobą, bo boimy się odrzucenia. Mimo wieku zakorzenione są w nas nawyki z dzieciństwa. To wtedy robiliśmy wszystko, nawet wbrew sobie, aby inni nas kochali.

Spójrzmy też na codzienność i na to jak bardzo ufamy zdaniu nawet nieznanych nam osób. Kupując w sklepach online, sugerujemy się tym, co inni napisali na dany temat. Wizytówki Google i zawarte w nich oceny? Sprawiają, że szybko wiemy, komu możemy zaufać, a kogo odstawić z kwitkiem.

Wiesz, że często przejmujesz się opinią, której nawet nie ma? Patrzysz na kogoś i myślisz: „ona na pewno, myśli sobie, że jestem grubsza od niej”. A tak naprawdę druga kobieta z dużym prawdopodobieństwem zastanawia się np. jakiego cienia do oczu użyłaś lub gdzie kupiłaś tę bluzkę. Myślałaś kiedyś o tym w podobny sposób?

 

Po opinię do specjalisty

Znasz to uczucie, gdy czujesz się samotna, mimo że wokół pełno ludzi? Każdy czasem tak ma. Pragniemy poznać opinie innych, bo jesteśmy na etapie naszego życia, gdy wszystko jest jakieś takie niepewne, niejednoznaczne i nie otrzymujemy żadnej odpowiedzi zwrotnej.

Wtedy warto zwrócić się o pomoc do psychologa. Porady psychologiczne już dawno przełamały stereotyp „rozmów dla słabych ludzi”. Wręcz przeciwnie – psycholog to człowiek, który wydobywa siłę tam, gdzie podobno jest jej za mało. Opinia psychologa dotycząca naszej sytuacji, może zaproponować nam nowy obraz rzeczywistości. Dostarczy wskazówki, jak zapanować nad stresem, gdy inni zaczynają nas oceniać. Zdanie wykształconych, empatycznych ludzi ma szansę zdziałać wiele pozytywnego w naszym życiu. Jednak co najlepsze, zawsze ostateczna decyzja jest nasza.

 

7 szybkich sposobów, jak robić swoje:

  1. Koniecznie poznaj powód, dla którego tak silnie bierzesz wszystko do siebie. Gdy odkryjesz źródło, łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie: „jak nie przejmować się opinią innych?”.
  2. Znajdź osoby z najbliższego otoczenia, których zdanie na Twój temat zawsze jest negatywne i zignoruj. Jak się czujesz? Lepiej?
  3. Poznaj sztukę asertywności. Zapomnij o tym, że wszyscy mają rację, a Twoje zdanie nie powinno się liczyć.
  4. Po prostu się uśmiechaj! Nie pokazuj wszystkim swojego przerażenia i tego, jak bardzo boisz się zostać oceniona.
  5. Obudź swoje pozytywne oblicze. Przestań twierdzić, że wszyscy mówią o Tobie źle. Przecież jesteś cudowną osobą. Dlaczego więc miałoby tak być?
  6. Postaw na swoją kobiecość. Pewność siebie wzrasta wraz z rozwojem i kształtowaniem osobowości oraz ciała. Gdy poczujesz, jak bardzo wartościowa jesteś, zdanie innych przestanie mieć tak wielkie znaczenie.
  7. Nie musisz nikomu nic udowadniać. Sama wiesz, kim byłaś, kim jesteś i kim pragniesz być. Opinia innych nie jest konieczna do podejmowania słusznych decyzji i zmian.

 

A Twoja opinia, czy ktoś się nią przejmuje?

Zabawne jest to, że kiedy my przejmujemy się opinią innych, to zapewne tamci inni przejmują się opinią kolejnych innych, a inni – innych… i tak w kółko. Może kiedy tak naprawdę to zrozumiemy, łatwiej będzie nam zaakceptować siebie? Ciężko w ogóle nie myśleć, co sądzą ludzie wokół nas. W mniejszym lub w większym stopniu liczymy się z odmiennym zdaniem i to wcale nie jest złe!

 

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ