Niska wilgotność powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny, a także skraca żywotność niektórych elementów domowego wyposażenia. Nawilżanie powietrza jest zatem bardzo ważne, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy wilgotność wewnątrz budynków bywa kilkakrotnie niższa od zalecanej. Jednak nie wszystkie metody poprawy wilgotności są tak samo skuteczne, a nieprzemyślane działania w tym zakresie mogą mieć skutki uboczne.
Domowe metody nawilżania powietrza
Poziom wilgotności można podnieść dzięki wykorzystaniu domowych sposobów, z których część znana jest już od pokoleń. Niektórzy polecają wieszanie wewnątrz mieszkania mokrego prania, co mogłoby się wydawać najbardziej praktycznym rozwiązaniem, gdyż wyprane rzeczy i tak trzeba gdzieś wysuszyć. Niestety, w przypadku takich zabiegów istnieje ryzyko przewilżenia powietrza, natomiast to sprzyja rozwojowi pleśni, a w rezultacie naraża domowników na choroby. Z tego powodu osoby, które decydują się na suszenie prania w domu, powinny zakupić higrometr i regularnie sprawdzać, czy wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka.
Z problemem suchego powietrza można walczyć również poprzez wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników. Najlepsze efekty można uzyskać dzięki ręcznikom grubym, ponieważ woda nie wyparowuje z nich tak szybko jak z cienkich. Wadą takiego rozwiązania jest obniżanie temperatury w pomieszczeniu, ponieważ część ciepła generowanego przez kaloryfer zostaje wykorzystana do przemiany wilgoci w parę wodną. Poza tym trudno zaprzeczyć, iż obwieszanie grzejników ręcznikami nie wpływa pozytywnie na estetykę mieszkania.
Wśród domowych metod poprawy wilgotności można wymienić także hodowanie odpowiednich roślin doniczkowych. Niektóre gatunki nawilżają powietrze, a zarazem oczyszczają je z benzenu, formaldehydu i innych szkodliwych substancji. Takie właściwości wykazują m.in. skrzydłokwiat, draceny i figowiec benjamina. Wprawdzie efektywność roślin nie jest tak wysoka jak elektrycznych nawilżaczy powietrza, ale warto je posiadać, gdyż poprawiają jakość powietrza, a jednocześnie upiększają mieszkanie.
Nawilżacze na kaloryfer
Nawilżacze nieelektryczne to zbiorniki ceramiczne, które po wypełnieniu wodą zawiesza się lub ustawia na grzejniku. Ich ceny rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. Koszty eksploatacji także nie są zbyt wysokie, ze względu na brak zużycia prądu. Wadą takich nawilżaczy jest niska wydajność, która uniemożliwia uzyskanie optymalnego poziomu nawilżenia, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Osoby, które mimo to zdecydują się na korzystanie z nich, muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu, gdyż w zbiornikach osadzają się obecne w wodzie zanieczyszczenia. Ponadto zaleca się napełnianie nawilżaczy wodą desytylowaną, ponieważ jest ona pozbawiona minerałów i innych substancji, które nie powinny być wdychane przez człowieka. Należy bowiem zwrócić uwagę na fakt, że każdy nawilżacz przekształca w parę wodną wszystko to, co jest zawarte w wodzie, a zatem m.in. sole mineralne, bakterie i dodawane do wody chemikalia. Później wraz z tlenem trafiają one do organizmów domowników, nieświadomych kryjącego się w powietrzu zagrożenia.
Elektryczny nawilżacz powietrza
Najskuteczniejszą metodą poprawy wilgotności powietrza jest wyposażenie mieszkania w nawilżacze elektryczne. Obecnie w sprzedaży dostępne są nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i wady, a bezpieczeństwo użytkowników uzależnione jest od prawidłowej obsługi nawilżacza.
Nawilżacz parowy
Nawilżacze parowe to urządzenia wyposażone w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, czego efektem jest parowanie. Decyzja o wyborze takiego urządzenia często związana jest z niska ceną nawilżaczy parowych. Niestety, najtańsze modele są pozbawione higrometru, dlatego w przypadku wyboru tej metody nawilżania niezbędne może być zaopatrzenie się w oddzielny miernik, który będzie informował o tym, czy wilgotność względna powietrza nie jest zbyt wysoka. Ważne jest również to, aby nawilżacz nie stał w miejscu dostępnym dla dzieci czy zwierząt, gdyż zarówno samo urządzenie, jak i wytwarzana przez nie para mają wysoką temperaturę, co oznacza ryzyko poparzenia.
Nawilżacz ultradźwiękowy
Nawilżacze wykorzystujące ultradźwięki cieszą się obecnie dużą popularnością, ponieważ są ciche i wyposażone w funkcje, które zapewniają wysoki komfort użytkowania. Niestety, sposób działania tych urządzeń sprawia, że mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Są to nawilżacze pozbawione elementów oczyszczających wodę, natomiast pod wpływem ultradźwięków dochodzi do wytworzenia drobnej mgiełki, dlatego wszystkie zanieczyszczenia z łatwością przedostają się do powietrza, a następnie do organizmu człowieka. Z tego powodu w przypadku posiadania nawilżacza ultradźwiękowego szczególnie ważne jest stosowanie wyłącznie takiej wody, która została poddana destylacji lub odwróconej osmozie, jak również częste – najlepiej codzienne – oczyszczanie urządzenia. Warto też pamiętać o tym, że nawilżacze ultradźwiękowe nie powinny być stosowane w domach, w których mieszkają zwierzęta.
Nawilżacz ewaporacyjny
Nawilżacze, których działanie polega na odparowywaniu wody ze specjalnego wkładu, są uznawane za najbezpieczniejsze dla zdrowia, ponieważ nie emitują do powietrza zanieczyszczeń, ale także i tutaj konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Po pierwsze, wkład znajdujący się w nawilżaczu musi być regularnie wymieniany (zazwyczaj co dwa-trzy miesiące). Po drugie, konieczne jest umieszczenie wewnątrz urządzenia srebrnej elektrody, która niszczy rozwijające się w wodzie bakterie. Dobrą informacją jest natomiast to, że nawilżacze ewaporacyjne nie są w stanie nawilżyć powietrza do poziomu wyższego niż 60%, tak więc nie trzeba kontrolować tego, czy wilgotność w pomieszczeniu nie jest zbyt wysoka.
Którą metodę nawilżania wybrać?
Nawilżacze elektryczne są droższym sposobem poprawy wilgotności powietrza niż metody domowe, ale wygrywają z nimi pod względem wydajności i bezpieczeństwa. W przypadku wyboru odpowiedniego typu nawilżacza i stosowania się do zasad prawidłowego użytkowania nie trzeba obawiać się przewilżenia powietrza ani tego, że para wodna będzie zawierała niebezpieczne zanieczyszczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z artykułem: “Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy – wady i zalety”, ponieważ znajdują się w nim informacje, które ułatwią rozpoznanie urządzenia najlepiej dostosowanego do własnych potrzeb.
Olek 29 października, 2019
ja polecam porządny nawilżacz, sam mam Stadler Anton, nie moczy podogi w okół