Wednesday, July 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak nauczyć swoje dziecko podstawowych nawyków eco-friendly?

Jak nauczyć swoje dziecko podstawowych nawyków eco-friendly?

Czym skorupka za młodu

dzieci eco-friendly

fot. Unsplash

Żyjemy w społeczeństwie, które zaczyna rozumieć konsekwencje globalizacji i konsumpcjonizmu dla naszej planety. Mówi się, że to nowe pokolenie będzie tym, które ocali ziemię przed zaśmieceniem. Bycie eco-friendly to nie tylko moda, ale też konieczność. Dlatego powinniśmy przekazywać naszą wiedzę, aby wychować świadomą ekologicznie, nową generację

 

Sprawdź, w jaki sposób można wprowadzić eko nawyki u dzieci, aby w dorosłym życiu kontynuowały zachowania przyjazne środowisku.

Od kiedy zacząć wprowadzać w życie dziecka nawyki przyjazne środowisku?

Jak mówi pewne powiedzenie “czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Tak samo jest z nawykami eco-friendly. Nie warto czekać, aż dziecko osiągnie pewien magiczny wiek, kiedy będzie w stanie je zrozumieć, aby tłumaczyć, dlaczego chronimy planetę. Dzieci obserwują i chłoną jak gąbka wszystko to, co robią ich rodzice. Uczą się poprzez obserwowanie – dlatego najłatwiej będzie uczyć dzieci nawyków eco-friendy, jeśli sami je stosujemy. Maluch nie do końca może zrozumieć, dlaczego są segregowane śmieci, ale jeśli zaobserwuje, że rodzice tak robią to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie segregował odpady także w dorosłym życiu.

Edukacja to podstawa – nauka nawyków od najmłodszych lat

Dzieci najłatwiej uczą się poprzez obserwację oraz zabawę. Dobrze jest to połączyć, aby wykonać świadome ekologicznie dziecko. Wybieranie się na wycieczki poza miasto do terenów chronionych uświadomi mu, że natura jest skarbem i powinna być chroniona.

Wytłumacz dziecku, dlaczego musimy chronić przyrodę. Zwróć uwagę na to, że nasze codzienne zachowania mają ogromny wpływ na naszą planetę. Naucz dziecko doceniać czas spędzony w naturze i na świeżym powietrzu, najlepiej poprzez zabawy ruchowo-edukacyjne.

Czynności eco-friendly dla malucha i nie tylko

Ucząc malucha eko nawyków musisz pamiętać o tym, żeby zacząć od prostych czynności. Przypominaj o zakręcaniu wody podczas mycia zębów, o gaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia albo o wyrzucaniu papierków, które wypadną z kieszeni. Ważne jest, abyś nie robił tych czynności za dziecko, ale pozwolił mu je wykonać. Dzięki temu będzie się uczyć, że tak powinno robić nawet jeśli Ciebie nie ma w pobliżu.

Starsze dziecko możesz nauczyć różnych prac manualnych, które pozwolą na nadanie nowego życia zużytym przedmiotom. Szczególnie ważne jest przekazanie wiedzy o tym, że większość rzeczy da się samemu naprawić i nie ma potrzeby kupowania nowej. Niech szukanie sposobów, jak dany przedmiot można użyć ponownie będzie grą.

Podczas planowania cotygodniowych zakupów, kiedy będziesz sprawdzać najnowszą Lidl gazetka od czwartku, zrób to ze swoim dzieckiem korzystając z aplikacji mobilnej, a nie z gazetek papierowych. W ten sposób mu pokażesz, że zamiast brać papierową wersję z każdego sklepu można sprawdzić dowolną ofertę online. A jeśli znajdziecie gazetki promocyjne w skrzynce pocztowej, wykorzystajcie je do zabawy – zróbcie figurki origami albo rzeźby. A jeśli jest zbyt małe na zaawansowane zabawy manualne użyj stron gazetki jako warstwy ochronnej podczas zabawy farbami.

Eko nawyki jako druga natura

Im wcześniej zaczniemy wprowadzać w życie dziecka nawyki przyjazne środowisku, tym szybciej zrozumie, dlaczego wrażliwość na przyrodę jest tak ważna. Zapewniając mu stały kontakt z naturą sprawisz, że dziecko będzie się chciało troszczyć o planetę. W edukacji ekologicznej dziecka zwróć uwagę na istotę zwykłych czynności, które wykonujemy każdego dnia. To właśnie w tych małych czynnościach spoczywa istota ochrony środowiska.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ