Saturday, October 5, 2024
Home / Kultura  / Jak nauczyć się pisać? Startuje Szkoła Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Jak nauczyć się pisać? Startuje Szkoła Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Czy pisania da się nauczyć?

Mariusz Szczygieł, portal Miasto Kobiet

Mariusz Szczygieł opowie, czym dla niego jest reportaż / fot. Volens Tomasz Bobrowski

Masterclass z mistrzem polskiego reportażu, intensywne warsztaty weekendowe, webinar o szukaniu wydawcy i indywidualny literacki program mentoringowy – tak wygląda plan Szkoły Pisania na najbliższe miesiące. Zaplanowaliśmy ponad 30 godzin zajęć online, w których każdy może wziąć udział. Zajęcia poprowadzą m.in. Mariusz Szczygieł, Karolina Sulej i Jakub Żulczyk.

Czy da się nauczyć pisania?

Wraz z rozwojem naszego programu uznaliśmy, że potrzebujemy formuły bardziej pojemnej – od teraz Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UENSCO, a wraz z nim cykliczne warsztaty i spotkania edukacyjne znajdziesz pod nazwą Szkoła Pisania KMLU.
Z nauką pisania jest jak z grą na pianinie. Talent jest niezbędny, ale to przede wszystkim regularne ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie prawdziwej biegłości i swobody. W Szkole Pisania nie dostaniesz przepisu na książkę idealną, ale za to w gronie twórców, mentorów i innych początkujących pisarzy i pisarek dowiesz się, jak doskonalić swoje rzemiosło.

Mariusz Szczygieł – co to jest reportaż (28 stycznia 2021)

Na otwarcie naszej szkoły zaprosiliśmy mistrza reportażu – Mariusza Szczygła, który inicjuje nowy cykl pisarskich wykładów mistrzowskich. Podczas swojej prelekcji opowie o tym, czym dla niego jest reportaż. Wyjaśni, jak wybrać temat i jak go dobrze zdefiniować. Podpowie, jak rozmawiać z bohaterem, gdzie szukać źródeł i jak zabrać się do pisania. Premiera wykładu odbędzie się w czwartek 28 stycznia o godz. 19.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i na platformie PLAY KRAKÓW – playkrakow.com.

Jakub Żulczyk – jak napisać powieść (30-31 stycznia 2021)

Kolejnym wykładowcą Szkoły Pisania będzie Jakub Żulczyk, który w ostatni weekend stycznia poda receptę na udaną fabułę. Autor Ślepnąc od świateł mówi jasno: „Nie obchodzą mnie zasady formalne, to, czy punkt kulminacyjny następuje w dwóch trzecich powieści i czy na stronie 153 jest zwrot akcji. Liczy się tylko historia”. I to właśnie historia będzie najważniejsza podczas dwudniowego kursu – jej bohaterowie, tło historyczne, struktura. Warsztaty storytellingu odbędą się online w dniach 30-31 stycznia.

Jakub Żulczyk, portal Miasto Kobiet

Jakbub Żulczyk opowie, jak zbudować mistrzowską fabułę / fot. Zuza Krajewska

Jak wydać książkę (11 lutego 2021)

Tych, którzy marzą o zobaczeniu swojego nazwiska na okładce książki zapraszamy na webinar z redaktorką nabywającą w wydawnictwie Znak, czyli Dorotą Gruszką. To niepowtarzalna okazja dla każdego początkującego pisarza i pisarki, którzy nie wiedzą jeszcze, jak szukać wydawcy i wyróżnić się ze swoją książką na tle innych początkujących autorów. Spotkanie poprowadzi Paulina Nawrocka-Olejniczak, dziennikarka TOK FM, a webinar zaplanowaliśmy na 11 lutego o godz. 18.00.

Indywidualny mentoring z Filipem Modrzejewskim

Dla początkujących pisarzy i pisarek, którzy chcą pracować w swoim tempie, ale potrzebują konsultacji z ekspertem, przygotowaliśmy indywidualny program mentoringowy z jednym z najlepszych redaktorów – Filipem Modrzejewskim. Trzy osoby, wyłonione w trakcie naboru, będą mogły pod jego okiem rozwijać swoją powieść, prowadzić bohaterów i tworzyć własny literacki świat. Przez cztery miesiące będą w stałym kontakcie z redaktorem, który pracował przy książkach m.in. Mariusza Czubaja, Aleksandry Zielińskiej i Janusza Rudnickiego, a także był wieloletnim redaktorem serii kryminalnej oraz serii Archipelagi w Wydawnictwie W.A.B.

Karolina Sulej uczy, jak zrobić wywiad (20 i 21 lutego 2021)

Ze świata literackiej fikcji przenosimy się do twardej rzeczywistości. Karolina Sulej podczas dwudniowego kursu Sztuka rozmowy spotka się z dziennikarzami, którzy chcą popracować nad swoim warsztatem, i tymi, którzy dopiero zaczynają pisać teksty dziennikarskie. Jak się robi wywiad? Jak przygotować się do wywiadu? Jak zachęcić do rozmowy trudnego rozmówcę? Jak ułożyć pytania? Jak wybrać to, co ostatecznie znajdzie się w tekście? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można poznać już 20 i 21 lutego. Zapisy już trwają

Jak napisać historię rodzinną (6 marca 2021)

Marzec rozpoczniemy kursem odnajdywania i pisania fascynujących historii rodzinnych z Marią Fredro-Boniecką, autorką książki Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich. Uczestnikom warsztatów opowie, jakie pułapki czekają na pisarzy i pisarki mierzących się z historiami rodzinnymi. Wyjaśni, gdzie szukać źródeł, jak je weryfikować i jak wybierać te wiarygodne. Jak pisać, by nie urazić, ale także nie idealizować. Jak stać się detektywem śledzącym losy własnych przodków. Warsztaty odbędą się 6 marca, a zapisy na nie ruszą 6 lutego. Zapisz się do newslettera na stronie Szkoły Pisania, żeby nie przegapić tego momentu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szkoły Pisania KMLU: www.pisz.miastoliteratury.pl

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa.

TAGI
top
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ