Monday, April 22, 2024
Home / Moda  / Design  / Jak nakleić fototapetę? – praktyczny poradnik

Jak nakleić fototapetę? – praktyczny poradnik

DIY smakuje lepiej!

Fototapety stały się w ciągu kilku ostatnich lat niezwykle popularne. Jako alternatywę dla nudnej ściany pomalowanej farbą czy zwykłej tapety wybierają ją nie tylko projektanci wnętrz i ekipy remontowe, ale również przeciętni „Kowalscy”, chcący coś odmienić w swoim wnętrzu. Przy jej naklejaniu warto pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, które pomogą ustrzec nas przed porażką.

Zrób to sama! / fot. materiały prasowe

Przygotuj ścianę

Pierwszą i jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem naklejania fototapety na ścianę jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni. Musi ona być odtłuszczona oraz gładka. Warto więc zaopatrzyć się w szpachelkę, papier ścierny i rozpuszczalnik. W przypadku, gdy ściana będzie chropowata lub brudna nasza tapeta będzie się odklejać i zauważalne mogą być nierówności.

Sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne przedmioty

Aby prawidłowo nakleić tapetę musimy zaopatrzyć się w kilka przedmiotów. Niezbędna okaże się rakla filcowa to wyrównywania fototapety, nożyk, odpowiedni, profesjonalny klej oraz oczywiście kompletna fototapeta, która ma znaleźć się na naszej ścianie.

Rozpocznij naklejanie – tapeta winylowa

Kolejnym krokiem po zgromadzeniu niezbędnych przedmiotów jest rozpoczęcie naklejania tapety. W niektórych wypadkach musimy również rozmieszać klej i odczekać kilkanaście minut, jednak na rynku dostępnych jest wiele produktów gotowych już do aplikowania. Trzeba pamiętać, że sposób naklejania fototapety uzależniony jest od tego, z jakich materiałów jest ona wykonana. W przypadku produktów z winylu będziemy najpierw smarować ścianę klejem, a później nakładać tapetę. Warto narysować linie pomocnicze, które pozwolą uniknąć porażek i pozwolą na zminimalizowanie szans na powstanie nierówności. Po ułożeniu na ścianie wszystkich arkuszy należy wytrzeć tapetę ręcznikiem z papieru w celu pozbycia się nadmiaru kleju gromadzącego się na łączeniach. Podczas realizacji tego ruchu należy szczególnie uważać, ponieważ nietrudno o zniszczenie tapety.

Rozpocznij naklejanie – tapeta samoprzylepna

Bardzo ciekawym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w fototapetę wykonaną w technologii pixerstick. Są to produkty samoprzylepne i w przypadku ich zakupu nie musimy w ogóle używać kleju do tapet. Po odpowiednim przygotowaniu ściany należy bardzo powoli odklejać warstwę podkładową i nakładać arkusz na ścianę. Od razu można usuwać tworzące się pęcherzyki powietrza za pomocą rakli filcowej. Co ciekawe, tego typu fototapety łatwo się odklejają przed całkowitym zaschnięciem kleju, co oznacza, że możemy próbować ułożyć wzór kilkukrotnie. To zdecydowana przewaga produktów pixerstick w porównaniu z tapetami winylowymi.

Kilka wskazówek na koniec

Bez względu na to, jaki rodzaj fototapety wybierzemy, trzeba pamiętać o tym, że pasy muszą być układane „na styk”. Oznacza to, że nie można zostawiać przerw pomiędzy nimi nawet najmniejszych odstępów. Gdy nam się nie uda ułożyć odpowiednio wzoru, to bezzwłocznie powinniśmy odkleić tapetę i nakleić ją na ścianę ponownie. Pamiętajcie, że zapoznanie się z naszym poradnikiem to tylko połowa sukcesu. Liczą się chęci, odrobina wolnego czasu oraz umiejętności osoby nakładającej tapetę.

 

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Fototapeta 11 stycznia, 2019

    Polecam fototapety robione na wymiar i na indywidualne zamówienie od grafinia.pl

  • Marta 2 lipca, 2020

    Super poradnik! 🙂 miałam okazję ostatnio ozdobić pokój córeczki piękną tapetą ze sklepu Tulup.pl https://www.tulup.pl – bardzo dużo fajnych i modnych wzorów można tu znaleźć.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ