Odpowiednia higiena jamy ustnej nie jest wcale tak trudna, jak może się wydawać. Wystarczy tylko wybrać dobrą szczoteczkę i pastę do zębów oraz poznać prawidłową technikę mycia. Sprawa może się skomplikować, jeśli mamy problem z krwawiącymi dziąsłami, nadwrażliwością lub nieświeżym oddechem. Jednak i na te przypadłości znajdą się skuteczne metody. Przeczytaj ten poradnik i zapomnij o dawnych kłopotach z higieną jamy ustnej!
Jak działa szczoteczka soniczna?
Zasada działania szczoteczki sonicznej jest zupełnie inna od jej manualnej odpowiedniczki. Tego typu urządzenia dzięki swojemu unikalnemu sposobowi działania usuwają skutecznie płytkę nazębną oraz pozostałości po jedzeniu.
Jak to możliwe? Główka szczoteczki sonicznej do złudzenia przypomina tą, którą znamy z ręcznych szczoteczek. Jednak jej zasada działania jest zupełnie inna – samodzielnie wykonuje ruchy i wibracyjne (z boku na bok), które są wyjątkowo delikatne dla szkliwa i dziąseł. Niektórym szczoteczki soniczne mogą kojarzyć się z modelami elektrycznymi z okrągłą główką i słusznie- należą one do tej samej grupy: szczoteczek elektrycznych.
Jak myć zęby elektryczną szczoteczką soniczną? Korzystanie z tego typu szczoteczki różni się nieco od sposobu użycia elektrycznej szczoteczki z małą okrągła główką. Modele z okrągłą główką przykładamy do każdego zęba z osobna od strony zewnętrznej, wewnętrznej i żującej. W przypadku urządzeń sonicznych po prostu przesuwamy powoli włókna po powierzchni zębów pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła. Tego typu szczoteczki potrafią wykonać od 31 tys. ruchów na minutę. Włókna poruszają się, więc szybciej niż przy używaniu szczoteczki manualnej i skuteczniej usuwają osad.
W trakcie pracy szczoteczki wytwarza jest chmura bąbelków, która pozwala dotrzeć paście w trudno dostępne miejsca i oczyścić przestrzenie pomiędzy zębami.
Szczoteczki soniczne oferują wiele trybów pracy np. czyszczenia codziennego, czyszczenia delikatnego, wybielanie. Większość urządzeń jest wyposażona w timer, który wskazuje, jak długo powinniśmy myć zęby. Zastanawiasz się, jaka szczoteczka soniczna będzie dobra dla twoich wrażliwych zębów? Sprawdź najlepszy model szczoteczki sonicznej Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200.
Prawidłowe mycie zębów
Jeżeli nadal chcemy używać szczoteczki manualnej, musimy nauczyć się, jak jej prawidłowo używać. Gdy przesuwamy ją po zębach przypadkowo i chaotycznie, to na pewno nie uda nam się dobrze doczyścić zębów. Musimy jednak pamiętać, że mycie zębów szczoteczką soniczną lub elektryczną z małą okrągłą główką zawsze będzie bardziej efektywne. Ludzka ręka nie jest w stanie odtworzyć ruchu, który wykonują te urządzenia. Dlatego tym bardziej należy się przykładać do dokładnego czyszczenia, korzystając tylko ze zwykłej szczoteczki.
Pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniej szczoteczki. Szukajmy takiej, która jest oznaczona, jako średnia lub miękka. Pamiętajmy też, by wymieniać ją co trzy miesiące. Szczotkowanie zębów szczoteczka manualną powinno trwać co najmniej 2 minuty, a co około 30 sekund zmieniajmy czyszczony kwadrant jamy ustnej (górny prawy, górny lewy, dolny prawy, dolny lewy). Tę czynność wykonujmy przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem zaraz przed snem).
Jak prawidłowo myć zęby szczoteczka manualną? Zaczynamy od zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni dokładnie w tym miejscu, gdzie zęby stykają się z dziąsłami. Następnie zaczynamy wykonywać mikro drgania w kierunku przednio-tylnym i na koniec zdecydowany ruch wymiatania kierując główkę szczoteczki od dziąsła w kierunku korony zęba.
Kiedy strona zewnętrzna jest dokładnie wyczyszczona, wykonujemy podobne zabiegi po stronie wewnętrznej. Bardzo ważne jest, by podczas szczotkowania wewnętrznych powierzchni przednich zębów ustawić szczoteczkę pionowo i nadal wykonywać delikatne ruchy góra-dół za pomocą samego czubka szczoteczki.
Dowiedz się więcej: poradnik „Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką?”.
Kolejnym krokiem podczas czyszczenia zębów jest umycie powierzchni żujących. Szczoteczkę w tym przypadku należy ustawić płasko i czyścić zęby ruchami szorującymi. Nie należy zapominać o języku! Na nim również zbiera się osad bakteryjny. Często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest właśnie nieodpowiednia higiena języka. Podczas każdego mycia należy wykonywać ruchy wymiatające do tyłu i do przodu, by dokładnie wyczyścić całą powierzchnię języka.
Przy używaniu szczoteczki sonicznej należy przyłożyć ją na linii dziąseł i zęba podobnie jak manualną. Tu w dalszym ciągu zalecane jest stosowanie ruchu wymiatającego ręki kierując główkę wibrującej szczoteczki od dziąsła w kierunku korony zęba. Przy powierzchniach wewnętrznych zębów przednich należy ustawić szczoteczkę pionowo, tak jak manualną.
Stosując szczoteczkę elektryczną z małą okrągłą główką przykładamy ją do każdej powierzchni zęba z osobna powalając szczoteczce pracować samodzielnie przez około 1,5 sek. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, a jedynie upewnić się, że włókna objęły całą oczyszczaną powierzchnię. W tym przypadku szczoteczka sama wykonuje za nas pracę czyszczącą.
Zęby z problemami – jak dbać o zdrowie jamy ustnej?
Nadwrażliwość zębów
Niestety dbanie o zdrowie jamy ustnej z problemami może sprawiać nam również kłopoty. Wiele osób boryka się z różnymi dolegliwościami, które wpływają na ich zdrowie, a nawet odbierają im pewność siebie. Jednym z nich jest nadwrażliwość zębów, czyli uczucie silnego bólu podczas jedzenia lub picia (szczególnie zimnych lub gorących dań i napojów). Tego typu dolegliwość pojawia się często, gdy dojdzie do odsłonięcia okolicy szyjki zęba.
Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości jest cofnięcie dziąsła lub uszkodzenie szkliwa. Wtedy ząb staje się bardziej wrażliwy na bodźce. Skutecznym sposobem na nadwrażliwość jest stosowanie specjalnych past, które zawierają między innymi fluorek cyny.
Zobacz więcej: Jaka pasta przeciwbólowa na nadwrażliwe zęby będzie dla Ciebie najlepsza?
Krwawiące dziąsła
Innym częstym problemem są krwawiące dziąsła. Może to być objaw choroby lub wynik stosowania diety ubogiej w substancje odżywcze. Swoje obawy najlepiej skonsultować z lekarzem. Krwawienie dziąseł nie zawsze jest wynikiem jakiegoś schorzenia. Najczęściej przyczyna krwawienia dziąseł jest osad bakteryjny nagromadzony na powierzchni zębów. Skutecznym rozwiązaniem będzie wtedy zamiana szczoteczki manualnej na skuteczniejszą elektryczną lub sonicznej na szczoteczkę elektryczną z małą okrągłą główką i czujnikiem kontroli nacisku.
Nieświeży oddech
Wiele osób zmaga się też z takim problemem jak nieświeży oddech. Podobnie jak w przypadku krwawienia dziąseł powodów może być mnóstwo – począwszy od choroby, a skończywszy na nieprawidłowej higienie czy częstym jedzeniu dań o intensywnym zapachu. Jeżeli problem przykrego zapachu z ust pojawia się u nas ciągle, to warto wybrać się do specjalisty- najpierw dentysty, a dopiero potem internisty (najczęściej problem tkwi w jamie ustnej a nie w żołądku). Jeżeli to raczej sporadyczny kłopot postawmy na częstsze szczotkowanie zębów, picie mięty pieprzowej, jedzenie owoców cytrusowych czy podgryzanie kawałków imbiru.
Jak wybrać dobrą pastę do zębów? Wybielająca czy wzmacniająca?
Wiemy już jak myć zęby oraz jakie szczoteczki są najskuteczniejsze. Pozostała tylko kwestia wyboru odpowiedniej pasty do zębów. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów, nic, więc dziwnego, że trudno jest wybrać najlepszą pastę. Najlepiej rozglądajmy się za pastą specjalistyczną, która będzie działała wzmacniająco na nasze zęby. Zawsze też zwracajmy uwagę na swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Jeżeli mamy problem z nadwrażliwością, szukajmy produktu, który będzie do nas dopasowany.
Podobnie róbmy w przypadku innych aspektów higieny jamy ustnej, z którymi mamy szczególny kłopot. Jaka jest dobra pasta do zębów? Przede wszystkim antybakteryjna, która chroni przed płytka bakteryjną, próchnicą i chorobami dziąseł. Idealnie, jeśli również odświeża nasz oddech oraz zapobiega erozji szkliwa.
Co w takim razie z wybielaniem? Czy da się znaleźć dobrą, wzmacniającą pastę, która też rozjaśnia zęby? To może być trudne zadanie. Aby połączyć dbanie o zdrowie uzębienia z wybielaniem, najlepiej stosować elektryczną szczoteczkę z mała okrągłą główką, końcówką 3D White i pastę wybielającą np. z linii Blend-a-med 3D White. Większość szczoteczek elektrycznych ma tryb wybielania, dzięki czemu łatwo możemy uzyskać pożądany efekt bez kosztownych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. To kolejna zaleta, która przemawia za stosowaniem tego typu urządzeń.
oclean 23 sierpnia, 2021
Phillips jak dla mnie jest naprawdę ciekawą opcją. Uważam, że każdy kto potrzebuje profesjonalnej higieny jamy ustnej powinien zastosować tę szczoteczkę.