Saturday, May 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak myć zęby prawidłowo?

Jak myć zęby prawidłowo?

Dobre nawyki warto kształtować od przedszkola

Jak myć zęby prawidłowo

fot. Freepik

Już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że codzienne szczotkowanie zębów to podstawa dbania o higienę jamy ustnej. I owszem, większość z nas regularnie myje zęby dwa razy dziennie. Jednak czy wszyscy robimy to prawidłowo? Okazuje się, że wiele osób nie wie, jak prawidłowo myć zęby. Właśnie dlatego mówimy o tym w poniższym poradniku

 

Na początek… podstawy

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli tego, ile razy dziennie powinniśmy myć zęby. Absolutnym minimum jest mycie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Szczególnie ważne jest szczotkowanie wieczorne, ponieważ to właśnie wtedy usuwamy resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i oczyszczamy tym samym jamę ustną na noc.
Niektórzy specjaliści sugerują, że mycie zębów powinno odbywać się częściej – nawet po każdym posiłku. Taka praktyka oczywiście nie zaszkodzi, choć może być trudna do zrealizowania. W końcu niewielu z nas szczoteczkę do zębów nosi ze sobą do biura czy na spotkanie ze znajomymi.

 

Osobny temat to czas szczotkowania. Tutaj nie ma wątpliwości – standardowe mycie zębów powinno trwać 2-3 minuty. Czas ten odpowiednio wydłużamy, jeśli poza zębami wykonujemy także czyszczenie czy masowanie dziąseł.

Jak myć zęby prawidłowo?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od szczoteczki, z jakiej korzystasz. Zacznijmy zatem od tradycyjnych, manualnych szczoteczek do zębów. Schemat mycia zębów dzieli się na cztery etapy:

 

1. Szczotkowanie zewnętrznych powierzchni zębów górnych oraz dolnych.
2. Szczotkowanie powierzchni wewnętrznych zębów górnych i dolnych.
3. Szczotkowanie powierzchni żujących.
4. Oczyszczanie górnej powierzchni języka przy pomocy dolnej, gumowej i nieco chropowatej części główki szczoteczki.

 

Czyszczenie zębów wykonuje się szczoteczką ułożoną pod kątem 45˚ do linii dziąseł, wykonując ruchy okrężne lub szybkie i krótkie ruchy wymiatające w kierunku od dziąsła do korony zęba.

Szczoteczki soniczne i rotacyjne

Obecnie coraz więcej osób rezygnuje jednak ze szczoteczek manualnych i przerzuca się na szczoteczki soniczne lub elektryczne rotacyjne. Jak myć zęby takimi urządzeniami? Nie ma tu wielkiej filozofii, ponieważ włókna takich szczoteczek poruszają się niezwykle szybko. Co za tym idzie, nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów okrężnych lub wymiatających, a jedynie delikatnie przesuwać główką szczoteczki po zębach. Sam schemat mycia zębów jest dokładnie taki sam jak w przypadku szczoteczek manualnych. I tak używając szczoteczki sonicznej wystarczy ustawić jej główkę pod kątem około 45˚ do linii dziąseł i powoli przesuwać wzdłuż łuku zębowego. Praktycznie całą pracę taka szczoteczka wykonuje za nas. Dlatego jej używanie jest niezwykle proste i bardzo wygodne.

 

Oczywiście, należy pamiętać o tym, że bardziej zaawansowane modele, takie jak szczoteczki SEYSSO, są wyposażone w dodatkowe tryby pracy, takie jak wybielanie zębów lub masowanie dziąseł. Dzięki temu możemy lepiej dostosować działanie takich urządzeń do aktualnych potrzeb naszych zębów i dziąseł.
Szczoteczki soniczne elektryczne zapewniają nieporównywalnie lepszą pielęgnację jamy ustnej niż manualne, dlatego jeśli szukasz dobrej szczoteczki do zębów, zapoznaj się z ofertą marki SEYSSO.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ