Jak myć pędzel do podkładu? Zobacz!
Bez nich nie stworzysz perfekcyjnego makijażu, więc dbaj o nie!
Chcesz mieć piękną, gładką cerę i perfekcyjny makijaż? Zadbaj o swoje akcesoria do makijażu, bo niestarannie czyszczone, zniszczone pędzle do podkładu mogą wyrządzić więcej szkody niż źle dobrany fluid. Oto szczegółowa instrukcja mycia pędzli, którymi codziennie nakładasz kolorowe kosmetyki.
Wybór dobrego pędzla do nakładania podkładu czy pudru to nie wszystko – jeśli nie zadbasz o czystość pędzla, spodziewaj się przykrych konsekwencji. Nie dość, że twój makijaż straci na jakości, fluid nie będzie nałożony równomiernie, a jego odcień może być całkiem inny niż kolor kosmetyku w tubce, to jeszcze na twojej skórze prawdopodobnie pojawią się wypryski, zmiany zapalne, alergiczne i przebarwienia! Pędzel do podkładu, o który właściwie nie zadbasz, może naprawdę przynieść spore szkody twojej cerze. Jak więc go czyścić? Jak często myć? Czego nie robić, dbając o jego higienę, by służył jak najdłużej? Oto podstawowe zasady w pielęgnacji pędzli do makijażu.
Dlaczego trzeba myć pędzel do podkładu?
Po pierwsze – i najbardziej oczywiste – ze względów higienicznych. Codzienne używanie pędzla sprawia, że na włosiu zostają pozostałości różnych kosmetyków (fluidu, pudru, kremu, różu), a także martwe komórki naskórka, kurz oraz sebum. A w lekko wilgotnym i ciepłym środowisku łatwo i szybko namnażają się bakterie. Nietrudno sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli takim brudnym pędzlem z mnóstwem zanieczyszczeń będziesz dotykać swojej twarzy. Infekcje bakteryjne, zatkane pory, wypryski, podrażnienia – to tylko niektóre problemy, na jakie naraziłabyś swoją skórę. Higiena to podstawa – również w makijażu.
Drugi powód, dla którego należy regularnie myć pędzel, to dbałość o staranny makijaż. Resztki kolorowych kosmetyków, które osadzają się na pędzlu, mogą mieszać się ze sobą. W efekcie następnym razem, gdy nałożysz pędzlem podkład, możesz zobaczyć na twarzy zupełnie inny kolor fluidu, niż się spodziewałaś.
Jak często myć pędzle do makijażu?
Odpowiedź może być tylko jedna: najlepiej codziennie! Dotyczy to zwłaszcza tych pędzli, których używasz do nakładania tłustych kosmetyków na mokro, czyli np. podkładu czy korektora. Zaschnięty fluid skleiłby włosie i uniemożliwił ponowną aplikację kosmetyku. Poza tym nie ma chyba nic przyjemnego w malowaniu się brudnym pędzlem. Akcesoria używane do produktów sypkich możesz czyścić rzadziej, ale pamiętaj, by robić to co najmniej raz w tygodniu.
Czym myć pędzel do podkładu?
Najprostszym i najszybszym sposobem na umycie pędzla, jest wykorzystanie do tego specjalnego preparatu w płynie, który kupisz w drogerii. Taki specyfik usunie zabrudzenia i odkazi włosie pędzla. Ale jeśli wolisz domowe sposoby, użyj np. oliwki dla dzieci albo olejku myjącego – taki tłusty kosmetyk z łatwością rozpuści nawet spore zabrudzenia i zaschnięty podkład na pędzlu. Sprawdzi się też zwykłe szare mydło lub delikatny szampon dla dzieci.
Mycie pędzla do podkładu – krok po kroku
Na umycie pędzla do podkładu zarezerwuj kilka minut każdego dnia. Uwaga – zrób to zaraz po zrobieniu makijażu, nie czekaj, aż pozostałości kosmetyków zaschną na włosiu i trudniej będzie je usunąć. Wkrótce czyszczenie pędzli wejdzie ci w nawyk.
- 1) Zwilż włosie pędzla ciepłą wodą. Woda powinna być letnia, ale nie gorąca, bo wtedy łatwo o zniszczenie delikatnego włosia. Nie mocz podstawy pędzla, żeby jej nie rozkleić.
- 2) Nałóż na włoski pędzla do podkładu środek myjący i lekko wcieraj go w pędzel, potem obficie spłucz. Powtarzaj tę czynność aż woda będzie całkowicie czysta. Nie szarp i nie ciągnij włosia, aby nie uszkodzić pędzla.
- 3) Umyty pędzel ostrożnie odsącz w papierowy ręcznik, a potem zostaw do wyschnięcia. Połóż pędzel na ręczniku, z dala od źródeł ciepła (kaloryfer, suszarka) w miejscu, gdzie będzie dobra cyrkulacja powietrza.
- 4) Możesz dodatkowo odkazić włosie pędzla, spryskując je specjalną mgiełką, którą kupisz w aptece. Po rozpyleniu preparatu bezpośrednio na włosie wytrzyj pędzel w papierowy ręcznik i odłóż, aby wysechł.