Monday, April 15, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak młody kierowca może zaoszczędzić na OC? 5 skutecznych sposobów

Jak młody kierowca może zaoszczędzić na OC? 5 skutecznych sposobów

Składka OC młodego kierowcy kalkulowana jest na ogół według najwyższych stawek. Ale to nie znaczy, że nie ma sposobów, aby ją nieco obniżyć

OC-miasto-kobiet

fot. materiału prasowe

1479 zł płacili średnio w sierpniu za OC młodzi kierowcy, którzy obliczyli swoje składki za pomocą porównywarki na mubi.pl. To znacznie więcej, niż wynosi średni koszt ubezpieczenia dla pozostałych właścicieli aut. Czy w takim razie mając poniżej 25 lat, możesz zapomnieć o zaoszczędzeniu na polisie? Niekoniecznie

 

Aby mieć pewność, że kupisz OC najtaniej (https://mubi.pl/najtansze-oc/), powinieneś spełniać przynajmniej kilka warunków. Na pewno przydałby Ci się samochód określonej marki z silnikiem o niezbyt dużej pojemności. Dobrze by też było, gdybyś nie mieszkał w wielkiej metropolii i nie miał szkód w historii ubezpieczenia. Najważniejszy jest jednak odpowiedni wiek.

Dlaczego młody kierowca to większe ryzyko?

Wszystko to dlatego, że jak wynika z danych z porównywarki ubezpieczeń Mubi, nic nie wpływa na cenę polisy OC w tak dużym stopniu, co właśnie wiek kierowcy. Krótko mówiąc, im młodsza osoba za kierownicą, tym droższa składka. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Nie jest to oczywiście ani złośliwość towarzystw ubezpieczeniowych, ani niezrozumiała niechęć do młodych klientów. Wręcz przeciwnie, przyczyny tej sytuacji są jak najbardziej racjonalne i wynikają z bardzo logicznych przesłanek. A właściwie to z twardych oraz mrożących krew w żyłach liczb. Otóż w 2019 roku kierowcy w wieku 18-24 lat spowodowali 4910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6409 zostało rannych.

 

Teraz pomyślcie, że w każdym z tych przypadków trzeba było wypłacić odszkodowanie z OC sprawcy. Łatwo sobie wyobrazić, że zbierze się naprawdę konkretna suma. Jeszcze łatwiej zrozumieć, dlaczego ubezpieczyciele podchodzą tak srogo do młodych kierowców. W końcu jakoś trzeba sfinansować poczynione przez nich szkody.

Jasne, mówimy o uogólnieniu, które niekoniecznie będzie dotyczyć wszystkich młodych ludzi w tym samym stopniu. Trudno jednak dziwić się firmom ubezpieczeniowym, gdy chcą minimalizować swoje ryzyko. Szczególnie że mają do tego solidne podstawy.

Ile młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu?

W związku z tym, będąc młodym kierowcą, trzeba tak naprawdę pogodzić się z faktem, że ubezpieczenie auta będzie nas trochę kosztować. W sierpniu było to dokładnie o 652 zł więcej, niż wyniosła średnia cena OC dla wszystkich użytkowników kalkulatora na mubi.pl (827 zł). Prawie dwa razy drożej za tę samą ochronę!

To już bardzo dużo, ale wciąż może być gorzej. Dane z porównywarki pokazują bowiem, że koszt OC rośnie, im młodszy jest kierowca. Osiemnastolatkowie płacili za ubezpieczenie średnio 1998 zł, o rok młodsze osoby 1980 zł, a dwudziestolatkowie 1813 zł. Na najtańsze OC dla młodych kierowców mogli liczyć dopiero Ci w wieku 26 lat, bo średnia cena ich ubezpieczenia wyniosła 951 zł.

Czy młody kierowca może obniżyć cenę OC?

Trzeba przyznać, że niektóre z podanych wyżej kwot mogą brzmieć kosmicznie nawet dla znacznie starszych osób, a co dopiero dla nastolatków, którzy ledwie zdążyli zdać egzamin na prawo jazdy. Z pewnością niewielu z nich byłoby w stanie jednorazowo wydać taką kwotę na ubezpieczenie, więc pewnym rozwiązaniem byłby ewentualnie zakup OC na raty. Trzeba jednak pamiętać, że to jeszcze zwiększy już i tak bardzo wysoki koszt polisy. Co w takim razie robić? Na szczęście dla młodych kierowców, istnieją pewne sposoby pozwalające na obniżenie ich składek ubezpieczeniowych. Skorzystanie chociaż z jednego z nich może znacząco wpłynąć na koszt OC.

 

  • Wybierz samochód odpowiedniej marki

Tak, wiemy, że posiadanie Mercedesa czy BMW jako swojego pierwszego samochodu, brzmi kusząco. Warto jednak odsunąć emocje na bok i pomyśleć rozsądnie. Ubezpieczenie dla marek, które są powszechnie uznawane za najbardziej prestiżowe, jest ogólnie bardziej kosztowne. A jeśli do tego dojdzie młody właściciel, składka będzie wyjątkowo wysoka. Zamiast wzbudzającego podziw wśród rówieśników wozu znacznie lepiej będzie więc poszukać czegoś z niższej półki, przy okazji kierując się tym, jak na poszczególne marki patrzą ubezpieczyciele. Na Audi czy Lexusa na pewno przyjdzie jeszcze pora, a póki co wystarczy skierować wzrok w stronę Dacii, Toyoty czy Skody.

 

  • Zwracaj uwagę na parametry auta

Marka to nie wszystko – ogromne znaczenie dla obliczania ryzyka ubezpieczeniowego mają parametry samochodu. Wybierając np. sportowy model lub auto po tuningu spodziewaj się, że ubezpieczyciel weźmie to pod uwagę i podniesie Twoją składkę.

Ważna jest też pojemność silnika, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe wiążą ją z prędkością, jaką może rozwinąć samochód. Dlatego też młodzi właściciele aut o silnikach powyżej 2.0 l płacili w sierpniu za OC ponad 500 zł więcej, niż ich rówieśnicy, którzy wybrali małolitrażowe pojazdy.

 

  • Nie kupuj bardzo starego samochodu

Im starsze auto, tym będzie taniej? A właśnie, że nie. Młodzi kierowcy, którzy decydują się na zakup wiekowego samochodu ze względu na cenę, mogą potem tego pożałować. Ponieważ takie pojazdy zwykle sporo już przeszły i bywają awaryjne, ubezpieczyciele patrzą na nie podejrzliwie, podnosząc składkę OC. Lepiej więc wybrać auto nieco droższe, ale względnie nowe.

 

  • Pomyśl o współwłaścicielu samochodu

Jako młody kierowca pewnych problemów nie przeskoczysz. Choćby braku doświadczenia na drodze, bo to możesz nabyć tylko z czasem. Ale czy wcześniej jesteś skazany na drogie OC? Nie, o ile rozważysz dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszego współwłaściciela auta o bezszkodowej historii ubezpieczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki drugiego kierowcy, odpowiednio obniżając cenę polisy. O ile? Według danych z kalkulatora na mubi.pl z sierpnia, nawet o 333 zł.

 

  • Porównaj ubezpieczenia

Także ze względu na takie różnice w cenach warto zawsze skorzystać z możliwości, jakie daje porównywarka ubezpieczeń. Zestawiając oferty różnych firm, daje możliwość sprawdzenia, ile wyniosłaby cena OC w dowolnej konfiguracji. Dzięki temu możesz się upewnić, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Karla 20 września, 2020

    Korzystanie z porównywarek ubezpieczeń jest dobre, jednak i w przypadku oc nie powinniśmy się kierować jedynie ceną. Szczególnie jeśli decydujemy się dodatkowo na wykupienie sobie ubezpieczenia nnw oraz ubezpieczenia ac. Dobrze jest zdecydować się na konkretnego ubezpieczyciela, tak aby potem nie mieć problemu z wypłatą ubezpieczenia dla siebie Duże towarzystwa nie bawią się w obniżanie wypłat odszkodowania oraz wypłacają tak jak było w umowie.
    W poszukiwaniu dobrej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego dobrze jest zastanowić się nad Compensą https://www.compensa.pl/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ