Thursday, May 23, 2024
Home / POLECAMY  / Jak mieć świadomy sen?

Jak mieć świadomy sen?

Zobacz jak wywołać świadomy sen i przejąć kontrolę nad marzeniami sennymi

kobieta śniąca

Czy zdarzyło ci się we śnie mieć świadomość, że śnisz? / fot. Pixaby

Zdarzyło ci się śnić ze świadomością, że jesteś w środku własnego snu? Albo przebudzić się tylko po to, by po pewnym czasie zorientować się, że twoje przebudzenie jest częścią snu? Jeśli tak, pewnie cię nie zdziwi, że istnieje zjawisko nazwane świadomym snem i że są techniki, które pomagają uzyskać kontrolę nad marzeniami sennymi

Co to jest świadomy sen

Świadomy sen to rodzaj snu, w którym orientujesz się, że śpisz. Dzięki temu możesz ingerować w środowisko swojego snu, nadać mu bieg wydarzeń, a także dokonywać rzeczy, które w rzeczywistości nie byłyby możliwe.

Dla wielu osób świadomy sen jest sposobem na poradzenie sobie z koszmarami (bo skoro możesz kontrolować sen, to masz szansę zmienić jego fabułę na taką, która nie przeraża), dla innych zaś ciekawostką pozwalającą na odkrywanie możliwości ludzkiej świadomości.

– Świadomy sen można wyćwiczyć – mówi Mona Cichoń, organizatorka Kręgów Snów, dla której praca ze snami jest codzienną praktyką duchową – Dla mnie jednak ciekawszy jest kontakt ze snem w formie, w jakiej się pojawia, bo stwarza okazję, żeby do mojej świadomości przeniknęło to, co podświadomość chce mi przekazać. W świadomym śnie wiesz, że to co się dzieje po prostu ci się śni i możesz podjąć decyzję, że chcesz to śnić inaczej. Jeżeli nie jest to ucieczką przed czymś, tylko świadomą transformacją, ma dużą wartość. Transformować można też na jawie, pracując ze snem.
Miałam świadomy sen tylko kilka razy. Pojawił się sam, bez ćwiczenia. Nie rozwijałam tej umiejętności, może dlatego, że mam za dużo innych praktyk i kolejna nie mieści się w moim czasie.

Jeśli jednak ty jesteś entuzjastką kontrolowania marzeń sennych, podpowiemy ci, jak wywołać świadomy sen.

 

Na pewno cię zainteresuje:
Lustrzane godziny – co to jest? Jak je interpretować?

Jak uzyskać świadomy sen?

Uzyskanie świadomości tego, że śnimy, wydaje się nierealne, a jednak jest możliwe, skoro istnieją osoby, które to potrafią. Co więcej zjawisko świadomości śnienia, po raz pierwszy opisane przez psychiatrę Frederika van Eedena na początku XX wieku, zostało potwierdzone naukowo w latach siedemdziesiątych przez Alana Worsleya i Keitha Hearne’a.
Taki sen może wydarzyć się przypadkowo, można się go też nauczyć – jest to kwestia predyspozycji i treningu. Jeśli posiadasz naturalną umiejętność zapamiętywania snów albo zdarza ci się w takcie snów orientować, że śnisz, jesteś w grupie osób, którym świadomy sen, techniki jego uzyskiwania, przyjdą z łatwością. Jeśli masz do tego predyspozycje, możesz nawet nauczyć się, jak mieć świadomy sen w jedną noc.
Świadomość senną dzielimy na dwa rodzaje. Możemy w trakcie snu zorientować się, że śpimy lub uzyskać świadomy sen zasypiając z intencją. Ta druga metoda jest znacznie trudniejsza, niewiele jest osób, które potrafią wejść w świadomy sen na zawołanie.
W obu przypadkach, aby nauczyć się jak mieć świadomy sen, można praktykować pewne czynności, które prowadzą do automatyzacji myśli i zachowań w pewnym obszarze, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas snu zorientujemy się, że… śnimy.

Świadomy sen – techniki

W zależności od tego, jak mocno rozwinięta jest twoja świadomość, poziom ingerencji w sen może być inny. W skrócie, im więcej pracujesz nad świadomością senną, tym bardziej możesz ingerować w świadomy sen. Techniki dla początkujących, dzięki którym z łatwością obudzisz się we śnie, to zbiór prostych czynności i codziennych ćwiczeń.

1. Zapamiętywanie snów

Zapamiętywanie snów rozbudowuje strefę świadomości sennej. Jeśli dobrze pamiętasz swoje sny, to jest szansa, że już posiadasz umiejętność ich kontrolowania. Jeśli masz problem z zapamiętywaniem snów, ćwicz tę umiejętność zapisując sny tuż po przebudzeniu. Przygotuj notes i długopis, bądź notatnik w telefonie, i zapisuj każdy sen, jaki pozostanie w twojej głowie po przebudzeniu (nawet w środku nocy). Spróbuj przywoływać do siebie wspomnienia snów, przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów i uczucia, jakie ci towarzyszyły.

2. Znaki senne

Zwróć uwagę na zjawiska, symbole, przedmioty czy postaci, które regularnie powtarzają się w twoich snach. Może być to muzyka, którą zawsze słyszysz, albo osoba, która często ci towarzyszy. Gdy wyodrębnisz swoje znaki senne, łatwiej zwrócisz na nie uwagę podczas snu.

3. Test rzeczywistości

Test rzeczywistości (TR) pozwala się zorientować, czy to co się dzieje dookoła ciebie jest snem czy rzeczywistością. Brzmi niedorzecznie, prawda? A jednak jeśli chcesz wejść w świadomy sen, technika ta jest najważniejsza. Nie tylko dla początkujących. 

Moment wykonania testu rzeczywistości należy przyporządkować do jakiegoś prawdopodobnego zdarzenia, np. gdy zobaczysz zegar, czy usłyszysz pojazd na sygnale. Możesz też użyć znaków sennych, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że się pojawią. W ten sposób dokonujemy automatyzacji naszej świadomości. Jeśli zawsze w danej sytuacji będziemy wykonywać test rzeczywistości, to powtórzymy go również śpiąc, dzięki czemu wejdziemy w świadomy sen. Najlepszym testem rzeczywistości będzie seria czynności, które w prawdziwym świecie zawsze będą miały taki sam, znany nam skutek. We śnie nie ma ograniczeń, przez co skutek będzie inny.
Spróbuj siłą woli zmienić kolor światła w pokoju, zatkaj nos i sprawdź czy możesz oddychać, spróbuj przeniknąć ręką przez ścianę. Jeśli któreś z wyżej wymienionych czynności się uda, gratulacje, jesteś w świadomym śnie.

4. Siła perswazji

Przed snem powiedz sobie, że chcesz mieć świadomy sen. Nadaj tej myśli intencję, uwierz w nią i zaśnij z pewnością, że obudzisz się w świadomym śnie.

Jak uzyskać świadomy sen w jedną noc?

Jeśli masz predyspozycje do wywoływania zjawiska świadomego snu, być może przy użyciu tej techniki uda ci się wejść w świadomy sen w 1 noc. MILD (Mnemonic Induced Lucid Dream) to technika wymyślona przez dr. Stephena LaBerge’a, oparta o wizualizacje i afirmacje wykonywane tuż przez snem. Wykorzystuje pamięć prospektywną do zapamiętania zamiaru wykonania jakiejś czynności w przyszłości (w tym przypadku, żeby zrealizować świadomy sen). Technika MILD działa najefektywniej tuż po przebudzeniu, przed ponownym zaśnięciem.
Oto instrukcja, jak uzyskać świadomy sen w 1 noc:
1. Zasypiając nastaw budzik na 5 godzin od momentu zaśnięcia (jest to najefektywniejsza pora, gdyż wtedy kończy się trzecia faza REM).
2. Gdy się obudzisz, zapisz swój sen i dokładnie go sobie przypomnij. Poświęć 15 minut na rozbudzenie swojego ciała i umysłu, przejdź się po domu, wypij herbatę. Możesz poczytać przez chwilę książkę lub siąść do komputera.
3. Połóż się z powrotem. Zasypiając skup się na intencji świadomego snu. Myśl o tym, że gdy zaśniesz, chcesz przypomnieć sobie o tym, że to sen.
4. Przypomnij sobie poprzedni sen lub zwizualizuj nowy. Wyobraź sobie, że orientujesz się, że śnisz. Zauważ coś, co wskazuje na stan snu. Powiedz sobie: udało się, jestem w śnie. Wizualizuj sobie to, co naprawdę działoby się w świadomym śnie.
Ostatnie dwa kroki powtarzaj aż do zaśnięcia. Czy to wystarczy, aby uzyskać świadomy sen? MILD to technika, która zwiększa prawdopodobieństwo, że podczas następnego snu przypomnisz sobie, że śnisz.

Czy świadomy sen jest bezpieczny?

Albo raczej, czy świadomy sen jest niebezpieczny? Wiele osób panicznie boi się świadomie śnić. Boją się, że nigdy się nie obudzą, albo że nie będą w stanie rozróżnić snu od rzeczywistości. Nie ma jednak żadnych badań, które potwierdzałyby, że świadomy sen jest niebezpieczny dla ludzkiego życia lub zdrowia. Mogą jednak występować pewne komplikacje i warto mieć ich świadomość.

1. Paraliż senny

Paraliż senny jest najczęściej obserwowanym negatywnym doświadczeniem związanym ze świadomym snem. Sam paraliż senny to stan pomiędzy jawą a snem, w którym doznaje się porażenia mięśniowego przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. W praktyce oznacza to stan, w którym nie śpimy i nie możemy się poruszyć. Jest to naturalna reakcja naszego ciała i występuje w każdej fazie REM. Gdy odpoczywamy w nocy, nasze ciało aktywuje naturalny mechanizm ochronny i paraliżuje nas, aby zapobiec możliwym obrażeniom. Kiedy doświadczamy świadomego snu, mamy możliwość przeskakiwania między świadomością a podświadomością za pomocą umysłu. Może się zdarzyć, że powrócimy do świadomości świata zewnętrznego podczas świadomego snu i zauważymy, że nasze ciało jest sparaliżowane. Uczucie to może nas przerazić, jednak sam paraliż senny nie jest niebezpieczny. Każdy ma swój indywidualny sposób na wyjście z paraliżu sennego, często jest to poruszenie się, na przykład przewrócenie na bok.

2. Pętla przebudzenia

Budzisz się ze świadomego snu, zaczynasz wykonywać swoje codzienne, rutynowe czynności, gdy nagle orientujesz się, że to dalej jest sen. Taka pętla może powtórzyć się do kilku razy, zanim naprawdę się obudzisz. To zjawisko może nieźle przestraszyć, jednak nie wyniknie z tego nic niebezpiecznego.

Czy świadomy sen to grzech?

Wiele osób wierzących powstrzymuje się przed zgłębieniem tematu świadomego snu z obawy przed zagrożeniem duchowym. Czy świadomy sen to grzech? W kościele katolickim zdania są podzielone. Fanatycy religijni powiedzą, że LD (Lucid Dreams) to okultyzm, który prowadzi do opętania przez szatana. Inni jednak uważają świadomy sen za sposób na wykorzystanie ludzkiego potencjału. Jednak jeśli patrzysz na sny jako zjawisko narzucone odgórnie przez Boga, to śniąc świadomie możesz się mocno zdziwić. Tym samym, jeśli nie chcesz ryzykować podważeniem swojej wiary, lepiej pozostań w strefie komfortu.

 

Przeczytaj koniecznie:
Odmienne stany świadomości. Jak je eksplorować i wykorzystywać terapeutycznie

Na co dzień pasjonatka krakowskiego środowiska muzycznego, wokalistka i producentka. Dziennikarstwo ma we krwi, a jak zwykła mawiać, z genami nie wygrasz.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ