Thursday, May 30, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak leczyć alkoholizm w domu? Czy alkoholik musi odbyć leczenie zamknięte?

Jak leczyć alkoholizm w domu? Czy alkoholik musi odbyć leczenie zamknięte?

Każdy z nas zna kogoś z tym narodowym problemem

alkoholizm alkoholik ze szklanką w ręce

Alkoholizm, choroba społeczna / fot. materiały Insertmed

Obawa przed izolacją w zamkniętym ośrodku uzależnień to jeden z najczęstszych powodów, dla których alkoholicy nie podejmują leczenia. Dotyczy to szczególnie tych osób, które rzadko bywają poza domem, a opuszczając go, tracą swoją strefę komfortu. Podpowiadamy, czy izolacja to jedyna skuteczna droga do zerwania z nałogiem i czy można odbyć leczenie w domu

 

Czym jest alkoholizm?

Już coraz bardziej powszechne jest traktowanie i nazywanie alkoholizmu jako choroby, która działa destrukcyjnie na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne), relacje międzyludzkie oraz funkcjonowanie całej rodziny, która często przejawia objawy współuzależnienia. Alkoholizm dotyka osoby każdej płci, w każdym wieku, bez względu na status społeczny czy stopień wykształcenia. Osoba uzależniona pije w sposób ryzykowny, nie zważając na dobro swoje i swoich bliskich, niejako zatracając się w alkoholu. Nie jest w stanie sama poradzić sobie z pokusą sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe.

Jak leczyć alkoholizm ‒ farmakologiczne metody zerwania z nałogiem

Nie istnieje jedyna słuszna walka z nałogiem, ale to, jaką drogę obierzemy, aby go pokonać, warto ustalić ze specjalistą leczenia uzależnień. Bliscy, którzy posiadają emocjonalny stosunek do problemu, nie są w stanie sami rozmawiać z alkoholikiem. Stąd ważna rola psychoterapeuty oraz lekarza, który podpowie jak leczyć uzależnienie od alkoholu. Jedną z metod jest połączenie wizyt w grupie AA z farmakologią, która dzięki specjalnym substancjom hamuje potrzebę sięgnięcia po alkohol lub skutecznie do tego zniechęca, tworząc w pacjencie lęk lub awersje do używek.

Jak wyleczyć się z alkoholizmu ‒ leki stosowane w Polsce

Polskie kliniki leczenia uzależnień najczęściej rekomendują kuracje lekami Disulfiram oraz Naltrexone. Oba są skuteczne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, lecz ich działania znacznie się od siebie różni. Disulfiram zwany inaczej Esperalem, to lek o działaniu awersyjnym, który w wyniku sięgnięcia po alkohol wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów takich jak:

• wymioty i nudności,
• stany lękowe,
• kołatanie serca oraz wysokie ciśnienie krwi.

W obawie przed powyższymi objawami alkoholik zachowuje abstynencję, mogąc w tym czasie skorzystać z terapii psychologicznej oraz wdrożyć nowe nawyki, aby rozpocząć nowy etap w życiu, wolny od alkoholu.

 

Naltrexone ma za zadanie hamować euforyczne stany związane z upojeniem alkoholowym. Sprawia, że alkohol przestaje dawać uczucie ukojenia, rozluźnienia czy po prostu… uszczęśliwiać.

Kuracja obu lekami trwa do ok. 6 miesięcy, a ich aplikacja polega na założeniu specjalistycznej wszywki z lekiem, tak, aby pacjent nie mógł ich pominąć. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a sam implant jest nie tylko niewielki, ale także niewidoczny.

Gdzie wykonać zabieg?

Zabieg założenia i usunięcia implantu najlepiej wykonać w gabinecie lekarza, zajmującego się farmakologicznym leczeniem uzależnień. Zabieg ten jest mało inwazyjny, dlatego zdarza się, że wykonywany jest także w domu pacjenta. Tak samo jak wizyty kontrolne, które pozwalają ocenić rezultaty leczenia, a także skontrolować pacjenta. Farmakologiczne leczenie uzależnień nie wymaga zamknięcia w ośrodku ani hospitalizacji. To poprawia komfort pacjenta oraz sprawia, że chętniej podejmuje leczenie.

Dla kogo jest taki tryb leczenia?

Najważniejszym warunkiem rozpoczęcia kuracji farmakologicznej jest zgoda pacjenta na leczenie, a także pełna świadomość, w jaki sposób działają leki oraz faktu, że wymagają 100 proc. abstynencji (także na 7 dni przed aplikacją leku). Aby dopuścić pacjenta do leczenia, lekarz musi wykluczyć:

• choroby serca, w tym przebyte zawały,
• zaburzenia psychiczne (depresję, próby samobójcze, schizofrenię),
• uczulenia na składniki leku.

Przed podaniem leku wykonywane są badania określające stan zdrowia, szczegółowy wywiad medyczny, a także detoksykacja, mająca na celu oczyszczenie organizmu.

Jakie są koszty leczenia?

Całkowity koszt leczenia oraz wykonanie zabiegu można poznać po konsultacji z lekarzem. W przypadku kliniki Insertmed warto dokonać tego poprzez kontakt telefoniczny lub przez stronę placówki ‒ klikając w powyższy baner. Leczenie nie jest w Polsce refundowane, lecz klinika pozwala rozłożyć koszt na wygodne raty. Oferuje też konkurencyjne ceny za leczenie, tak, aby nie obciążyło ono domowego budżetu pacjenta.

Alkoholizm ‒ jakie efekty daje leczenie?

Farmakologiczne leczenie uzależnień daje pełne szanse na zachowanie abstynencji także po zakończeniu kuracji. Połączenie leków antyalkoholowych z terapią psychologiczną to droga do zrozumienia przyczyn sięgnięcia po alkohol, przepracowania problemu od strony emocji oraz relacji z rodziną. Dodatkowym plusem przymusowej abstynencji jest także szansa na poprawienie stanu zdrowia pacjenta. Dlatego farmakologiczne leczenie alkoholizmu zaleca się osobom schorowanym oraz potrzebującym hospitalizacji.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Mariola 17 maja, 2021

    Niestety wszywka to jedyne sensowne wyjście – powinni podobne stosować w każdej formie leczenia uzależnień.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ