Jak leczyć alkoholizm w domu? Czy alkoholik musi odbyć leczenie zamknięte?
Każdy z nas zna kogoś z tym narodowym problemem

Alkoholizm, choroba społeczna / fot. materiały Insertmed
Obawa przed izolacją w zamkniętym ośrodku uzależnień to jeden z najczęstszych powodów, dla których alkoholicy nie podejmują leczenia. Dotyczy to szczególnie tych osób, które rzadko bywają poza domem, a opuszczając go, tracą swoją strefę komfortu. Podpowiadamy, czy izolacja to jedyna skuteczna droga do zerwania z nałogiem i czy można odbyć leczenie w domu
Czym jest alkoholizm?
Już coraz bardziej powszechne jest traktowanie i nazywanie alkoholizmu jako choroby, która działa destrukcyjnie na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne), relacje międzyludzkie oraz funkcjonowanie całej rodziny, która często przejawia objawy współuzależnienia. Alkoholizm dotyka osoby każdej płci, w każdym wieku, bez względu na status społeczny czy stopień wykształcenia. Osoba uzależniona pije w sposób ryzykowny, nie zważając na dobro swoje i swoich bliskich, niejako zatracając się w alkoholu. Nie jest w stanie sama poradzić sobie z pokusą sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe.
Jak leczyć alkoholizm ‒ farmakologiczne metody zerwania z nałogiem
Nie istnieje jedyna słuszna walka z nałogiem, ale to, jaką drogę obierzemy, aby go pokonać, warto ustalić ze specjalistą leczenia uzależnień. Bliscy, którzy posiadają emocjonalny stosunek do problemu, nie są w stanie sami rozmawiać z alkoholikiem. Stąd ważna rola psychoterapeuty oraz lekarza, który podpowie jak leczyć uzależnienie od alkoholu. Jedną z metod jest połączenie wizyt w grupie AA z farmakologią, która dzięki specjalnym substancjom hamuje potrzebę sięgnięcia po alkohol lub skutecznie do tego zniechęca, tworząc w pacjencie lęk lub awersje do używek.
Jak wyleczyć się z alkoholizmu ‒ leki stosowane w Polsce
Polskie kliniki leczenia uzależnień najczęściej rekomendują kuracje lekami Disulfiram oraz Naltrexone. Oba są skuteczne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, lecz ich działania znacznie się od siebie różni. Disulfiram zwany inaczej Esperalem, to lek o działaniu awersyjnym, który w wyniku sięgnięcia po alkohol wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów takich jak:
• wymioty i nudności,
• stany lękowe,
• kołatanie serca oraz wysokie ciśnienie krwi.
W obawie przed powyższymi objawami alkoholik zachowuje abstynencję, mogąc w tym czasie skorzystać z terapii psychologicznej oraz wdrożyć nowe nawyki, aby rozpocząć nowy etap w życiu, wolny od alkoholu.
Naltrexone ma za zadanie hamować euforyczne stany związane z upojeniem alkoholowym. Sprawia, że alkohol przestaje dawać uczucie ukojenia, rozluźnienia czy po prostu… uszczęśliwiać.
Kuracja obu lekami trwa do ok. 6 miesięcy, a ich aplikacja polega na założeniu specjalistycznej wszywki z lekiem, tak, aby pacjent nie mógł ich pominąć. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a sam implant jest nie tylko niewielki, ale także niewidoczny.
Gdzie wykonać zabieg?
Zabieg założenia i usunięcia implantu najlepiej wykonać w gabinecie lekarza, zajmującego się farmakologicznym leczeniem uzależnień. Zabieg ten jest mało inwazyjny, dlatego zdarza się, że wykonywany jest także w domu pacjenta. Tak samo jak wizyty kontrolne, które pozwalają ocenić rezultaty leczenia, a także skontrolować pacjenta. Farmakologiczne leczenie uzależnień nie wymaga zamknięcia w ośrodku ani hospitalizacji. To poprawia komfort pacjenta oraz sprawia, że chętniej podejmuje leczenie.
Dla kogo jest taki tryb leczenia?
Najważniejszym warunkiem rozpoczęcia kuracji farmakologicznej jest zgoda pacjenta na leczenie, a także pełna świadomość, w jaki sposób działają leki oraz faktu, że wymagają 100 proc. abstynencji (także na 7 dni przed aplikacją leku). Aby dopuścić pacjenta do leczenia, lekarz musi wykluczyć:
• choroby serca, w tym przebyte zawały,
• zaburzenia psychiczne (depresję, próby samobójcze, schizofrenię),
• uczulenia na składniki leku.
Przed podaniem leku wykonywane są badania określające stan zdrowia, szczegółowy wywiad medyczny, a także detoksykacja, mająca na celu oczyszczenie organizmu.
Jakie są koszty leczenia?
Całkowity koszt leczenia oraz wykonanie zabiegu można poznać po konsultacji z lekarzem. W przypadku kliniki Insertmed warto dokonać tego poprzez kontakt telefoniczny lub przez stronę placówki ‒ klikając w powyższy baner. Leczenie nie jest w Polsce refundowane, lecz klinika pozwala rozłożyć koszt na wygodne raty. Oferuje też konkurencyjne ceny za leczenie, tak, aby nie obciążyło ono domowego budżetu pacjenta.
Alkoholizm ‒ jakie efekty daje leczenie?
Farmakologiczne leczenie uzależnień daje pełne szanse na zachowanie abstynencji także po zakończeniu kuracji. Połączenie leków antyalkoholowych z terapią psychologiczną to droga do zrozumienia przyczyn sięgnięcia po alkohol, przepracowania problemu od strony emocji oraz relacji z rodziną. Dodatkowym plusem przymusowej abstynencji jest także szansa na poprawienie stanu zdrowia pacjenta. Dlatego farmakologiczne leczenie alkoholizmu zaleca się osobom schorowanym oraz potrzebującym hospitalizacji.
Mariola 17 maja, 2021
Niestety wszywka to jedyne sensowne wyjście – powinni podobne stosować w każdej formie leczenia uzależnień.