Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak ładnie i niedrogo urządzić salon? Najważniejsze informacje

Jak ładnie i niedrogo urządzić salon? Najważniejsze informacje

Wizytówka domu ‒ jak i czym ją wyposażyć?

Urządzenie salonu

fot. Pixabay

Urządzenie salonu jest zadaniem niełatwym. Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, w którym wspólnie spędzamy czas, odpoczywamy, bawimy się. Ma on charakter jednocześnie i publiczny. To przestrzeń, do której zapraszamy rodzinę, znajomych, gości. W tym znaczeniu salon pełni funkcję reprezentacyjną. Powinien być funkcjonalny, wygodny i estetyczny. Jak tanio urządzić salon? Jakie rozwiązania zastosować, żeby było niedrogo i efektownie?

 

Urządzenie salonu ‒ tanie i efektywne tapety

Bardzo ważne jest to, jak będą wyglądały ściany i podłogi. Stanowią one tło dla mebli i dekoracji. Jednocześnie same są dekoracjami. Ściany przede wszystkim pełnią funkcję użyteczną – to przecież niezbędny element konstrukcyjny. To, jaki materiał na ściany wybierzemy, ma też bardzo duże znaczenie dla estetyki wnętrza. Jednym z najprostszych rozwiązań jest pomalowanie ścian farbą w wybranym kolorze, ponieważ jest to niedrogie rozwiązanie ze względu na to, że ściany można pomalować samodzielnie. Kolor powinien być dopasowany do stylu wnętrza, ogólnego charakteru oraz kolorów pozostałych elementów. To nie jest jedyne tanie rozwiązanie.

 

Alternatywą dla ścian pokrytych farbą są ozdobne tapety dekoracyjne. Urządzenie salonu z wykorzystaniem tapet daje znacznie więcej zróżnicowanych możliwości. Wybierasz nie tylko kolor tapety, ale również wzory, faktury, połysk. Na rynku dostępne są tapety imitujące cegłę, płytki, beton. Możesz wybrać zdjęcie swojego ulubionego miasta albo obraz znanego artysty. Dzięki tapetom urządzisz swój salon tanim kosztem i w sposób wręcz spektakularny. Na ścianie można również umieścić mozaikę z płytek. Wystarczy wykorzystać stare odłamki płytek, pozostałe po remontach. Kawałki należy ułożyć w wybrany wzór. Nada to wnętrzu nieco śródziemnomorskiego charakteru.

Jak tanio urządzić salon? Odnawianie mebli

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia wnętrz są meble. Jeśli zależy Ci na jakości i wyglądzie, to musisz liczyć się z dużymi kosztami. Ten problem można rozwiązać w prosty sposób. Wystarczy wykorzystać stare meble, które zazwyczaj są wykonane z solidnego drewna. Możesz je odnowić samodzielnie. Starych mebli warto szukać na targach oraz na różnych stronach internetowych. Można znaleźć naprawdę niezwykłe antyki w dobrych cenach. Oprócz odnawiania starych mebli warto zbudować nowe od podstaw. Stolik wykonany z palet będzie pasował zarówno do wnętrza w stylu minimalistycznym, industrialnym, jak i rustykalnym. Warto wykorzystać nietypowe elementy. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się metalowe konstrukcje, które mogą pełnić funkcję szafek czy biblioteczki. Na ażurowych półkach, wykonanych z drewna albo metalowych części, można postawić kwiaty. Stolik można zrobić ze skrzynek, starych beczek, a nawet z opony. Jeśli masz pomysł na urządzenie salonu w sposób nietypowy, to spróbuj samodzielnie wykonać meble z elementów, które posiadasz.

Dekoracje i światło. Pomysł na urządzenie salonu detalami

Ważnymi elementami wystroju wnętrz są dekoracje i światło. To mogą być poduszki, koce, zasłony, wazony. Każdy, nawet najdrobniejszy detal składa się na ostateczny charakter wystroju. Jak tanio urządzić salon? Odpowiedź jest bardzo prosta. Urządzenie salonu tanim kosztem polega na dokładnym i przemyślanym wyborze dodatków oraz oświetlenia. Jeden obraz na ścianie potrafi całkowicie zmienić wnętrze. Kanapę można przykryć dekoracyjną narzutą, na fotelu ułożyć ręcznie haftowane poduszki.

 

Ponadto w każdym wnętrzu powinno się znaleźć kilka zróżnicowanych źródeł światła. Jedno główne, emitujące światło o barwie neutralnej, np. w postaci żyrandola albo lampy wiszącej. W miejscu, przy którym pracujemy, warto umieścić źródło światła w zimnej tonacji. W kilku miejscach przyda się kilka źródeł światła ciepłego. Ciepłe oświetlenie sprawi, że wnętrze stanie się przytulne, idealne do wieczornych gier, kolacji z przyjaciółmi czy randki. Oprawy lamp pełnią funkcję dekoracyjną. Warto dokładnie przemyśleć wybór konkretnych lamp i je do siebie dopasować. Każdy z elementów musi być spójny z pozostałymi. Samo rozmieszczenie światła zmieni wystrój. Zamiast kosztownych i czasochłonnych remontów, czasem wystarczy dokupić jedną lampę i doświetlić wybrane miejsce.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ