Friday, March 1, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak kupić własne mieszkanie? Porady dla trzydziestolatków

Jak kupić własne mieszkanie? Porady dla trzydziestolatków

To decyzja, która wiąże na lata. Dobrze, by była przemyślana

Młoda para podczas remontu własnego mieszkania

Jak mądrze podjąć jedną z ważniejszych decyzji w życiu? / fot. materiały prasowe

W II kwartale 2018 roku banki udzieliły kredytów hipotecznych na rekordową kwotę niemal 14 mld zł – tak wynika z danych ogłoszonych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) . Zainteresowanie kredytobiorców rośnie z wielu powodów – jednym z nich są nadal atrakcyjne warunki finansowania. Jesteś trzydziestolatkiem i szykujesz się kupna mieszkania? Dowiedz się, jak zrobić to rozważnie

 

 

Kupno mieszkania to poważna decyzja, która wiąże się z koniecznością poniesienia dużego wydatku. Dlatego wybór konkretnego lokum oraz formy finansowania należy dokładnie przemyśleć. Poniżej prezentujemy kilka porad, które ułatwią nabycie wymarzonego mieszkania.

 

Rynek pierwotny czy wtórny?

 

To częsty dylemat każdego, kto stoi przed wyborem własnego lokum. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego należy rozpatrywać je indywidualnie – w odniesieniu do swoich potrzeb oraz oczekiwań.

 

Mieszkania na rynku pierwotnym są atrakcyjne m.in. z uwagi na:

 

  • nowe budownictwo – zwykle z wykorzystaniem nowoczesnych technologii
  • stan surowy – wnętrza można urządzić według własnych upodobań.

Na mieszkania z rynku wtórnego warto się zdecydować m.in. z powodu możliwości natychmiastowego zamieszkania. Są one często sprzedawane jako w pełni umeblowane.

 

Gotówka czy kredyt mieszkaniowy?

 

Zakup mieszkania za gotówkę wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem – często to jednak pozory. Istnieje wiele powodów, dla których lepszą opcją będzie kredyt hipoteczny – mimo dysponowania wystarczającą kwotą.

 

Warto pamiętać, że kredyty dostępne są na atrakcyjnych warunkach finansowych. Jeżeli jesteś w stanie ulokować zgromadzoną gotówkę w instrumenty oferujące choćby nieco wyższą stopę zwrotu niż koszty kredytu hipotecznego, lepiej skorzystać ze wsparcia finansowego banku. Nie musisz przy tym brać kredytu na maksymalną kwotę – możesz wnieść wysoki wkład własny, np. na poziomie 50% wartości lokum.

 

Mieszkanie na kredyt będzie też lepszym wyborem, jeśli zakup nieruchomości za gotówkę wiązałby się z wykorzystaniem całego zgromadzonego kapitału. Dzięki wsparciu oferowanemu przez bank, większą część środków możesz przeznaczyć na stworzenie tzw. poduszki finansowej.

 

  Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego?

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczących kredytu hipotecznego, niemal 25% kredytobiorców stanowią osoby między 25 a 30 rokiem życia, natomiast prawie 28% kredytobiorców to osoby w wieku od 30 do 35 lat. Jeżeli należysz do tego samego pokolenia, nie bój się zaciągnąć kredytu. Grunt to dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia.

 

  • Oszacuj swoją zdolność kredytową

Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jak dużą kwotę kredytu masz szansę. Pozwoli to np. podjąć decyzję o nabyciu mieszkania w konkretnym przedziale cenowym.

  • Zbuduj pozytywną historię kredytową

Zwiększy to szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji – weź niewielki kredyt gotówkowy i spłać go w terminie, korzystaj z karty kredytowej i regularnie ją spłacaj itp.

 

Najlepiej, jeśli skorzystasz z produktów oferowanych przez bank, w którym zamierzasz zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Dzięki temu możesz liczyć na atrakcyjniejsze warunki finansowe. Przykładowo, klienci Raiffeisen Polbanku mogą liczyć na niższą ratę kredytu w przypadku korzystania z innych produktów bankowych.

 

Pamiętaj, że wybór kredytu mieszkaniowego musi być dokładnie przemyślany. To poważna decyzja, która będzie Cię wiązać z bankiem na co najmniej kilkanaście lat.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • unicc 20 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Find More Information here to that Topic: miastokobiet.pl/jak-kupic-wlasne-mieszkanie-porady-dla-trzydziestolatkow/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ