Thursday, July 18, 2024
Home / Inne  / Uncategorized  / Jak kupić najlepszą pralkę?

Jak kupić najlepszą pralkę?

W przeprowadzonej kilka lat temu ankiecie amerykańskie i brytyjskie kobiety uznały, że pralka to najważniejszy wynalazek w historii ludzkości. Najbardziej zmienił on bowiem nasze życie codzienne. Zbudowane po raz pierwszy w 1851 roku urządzenie pozwoliło

Jak kupić idealną pralkę?

Jak kupić idealną pralkę? / fot. sxc.hu

W przeprowadzonej kilka lat temu ankiecie amerykańskie i brytyjskie kobiety uznały, że pralka to najważniejszy wynalazek w historii ludzkości. Najbardziej zmienił on bowiem nasze życie codzienne. Zbudowane po raz pierwszy w 1851 roku urządzenie pozwoliło oszczędzić nam niebagatelne ilości czasu. Dziś niemal nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez niego.

Czasy poczciwej „Frani” odeszły już dawno w przeszłość. Dziś na polskim rynku mamy prawdziwy pralkowy kłopot bogactwa. Jednocześnie najlepsze pralki nie muszą być wcale najdroższe. Jak więc zabrać się za zakupy tego niewątpliwie przydatnego sprzętu?

Od czego zacząć?

Jak kupić idealną pralkę?

Jak kupić idealną pralkę? / fot. sxc.hu

Jest kilka rodzajów pralek, różniących się od siebie rodzajem wsadu: ładowane od góry, od przodu, pralki typu „slim”, pralko-suszarki. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy, jakie są nasze możliwości lokalowe, sprawność fizyczna etc.

Kolejnym ważnym kryterium jest liczba programów prania. Każdy z nich pozwoli nam prać dany rodzaj tkaniny w odpowiedni sposób. Sprawdź, czy pralka ma funkcje dodatkowe  takie jak ekstra płukanie albo kontrola piany, redukujące zużycie detergentu. Kupując pralkę przyjrzyjmy się także jej zaprojektowaniu – czy jest ergonomiczna, prosta i wygodna w obsłudze. Sprawdź też, czy masz możliwość regulacji prędkości lub całkowitego wyłączenia wirowania.

Ekonomia i ekologia

Bardzo ważna jest oczywiście ilość zużywanej wody oraz klasa energetyczna – najlepsze pralki mają klasę A+. Innym parametrem jest klasa efektywności prania i odwirowania – sklasyfikowana od liter A  do G. Ilość energii zużyta na suszenie jest zazwyczaj dużo wyższa niż samo pranie. Warto więc, żeby w tej kategorii – efektywność prania i odwirowania – była ona jak najlepsza. Równie istotna jest regulacja temperatury prania: w końcu nie każda tkanina czy ubranie jest zabrudzone w tym samym stopniu. Rozbieżności w zużyciu między różnymi modelami pralek wynoszą nawet kilkadziesiąt litrów na jedno pranie.

Głośność

Kolejny parametr to głośność pralki w czasie prania i wirowania (w tym drugim przypadku jest ona o około 20 dB wyższa). Warto pamiętać, że szkodliwość dźwięku zaczyna się na poziomie 60dB.

Dobra pralka posiada różne systemy kontrolujące np. ilość zużytego detergentu, wody czy funkcję automatycznego powrotu bębna do stanu wyjścia. Jeśli mamy dzieci, mogą się nam przydać różne mechanizmy blokujące pralkę przed przypadkowym włączeniem bądź wyłączeniem. Ważne jest też (dla nas i naszych sąsiadów) zabezpieczenie przed zalaniem pralki – tę rolę spełnia specjalny czujnik uruchamiający pompę, gdy poziom wody w niej jest za wysoki.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • diuna 19 sierpnia, 2013

    U mnie w małej łazience niestety mieści sietylko pralka slim, ale to nie jest jakiś wielki problem, bo na rynku jest duzo takich modeli. zastanawiam sie teraz nad kupnem takiej amiki – http://www.mediaexpert.pl/katalog/slug/gazetka,25439.html Korzystaliscie w ogole z pralek amiki? mozecie cos doradzic?

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ