Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak kolagen działa na stawy i jakie ma właściwości?

Jak kolagen działa na stawy i jakie ma właściwości?

Zadbaj o stawy ‒ na pewno ci się odwdzięczą

Kolagen na stawy

fot. Freepik

Problemy ze stawami są dość powszechne i mogą dotyczyć osób w każdym wieku, chociaż nasilają się zwłaszcza u seniorów. Na rynku obecnie znajdziemy wiele preparatów na stawy, które w swoim składzie zawierają kolagen, a więc białko będące naturalnie występującym w skórze i kościach budulcem tkanki łącznej. Jak kolagen działa na stawy i jakie ma właściwości? Podpowiadamy

 

Czym jest kolagen i jaką pełni funkcję?

Kolagen to białko produkowane przez organizm, które stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich. Jednocześnie jest też głównym składnikiem tkanki łącznej. W organizmie człowieka pełni on wiele ważnych funkcji. Jest między innymi spoiwem łączącym ze sobą komórki, a więc budulcem kości, zębów, ścięgien, naczyń krwionośnych, chrząstek, a nawet rogówki oka. Wspomaga też nawilżenie i elastyczność skóry.

Jak działa kolagen na stawy?

Kolagen na stawy często jest suplementowany zwłaszcza przez osoby starsze, ponieważ wraz z wiekiem obniża się zdolność organizmu do jego produkcji. Proces ten może rozpocząć się nawet w stosunkowo młodym wieku, już przed 30 rokiem życia. Jego nasilenie mogą wywoływać czynniki zewnętrzne takie jak przewlekły stres, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza czy toksyny.

Dla stawów najważniejszy jest kolagen typu drugiego, ponieważ to właśnie on stanowi główny budulec kości i chrząstek. Kuracja kolagenem może też zmniejszać ból i łagodzić zwyrodnienia, ponieważ sprawia, że w organizmie powstaje więcej aminokwasów, które mogą zostać użyte do budowy kości, ścięgien, a także skóry.

Dzięki kolagenowi produkowana jest także odpowiednia ilość mazi stawowej, która ułatwia poruszanie się i ogólne funkcjonowanie organizmu. Decydując się na suplementację kolagenu, warto wiedzieć, że wpływa on cały organizm na różnych poziomach, ponieważ jest budulcem wielu tkanek.

Jak wybrać kolagen na stawy?

Obecnie dostępnych jest wiele preparatów z kolagenem, które mają wzmocnić stawy i zmniejszać ich ból, a nawet łagodzić zwyrodnienia. Dostępne są one zarówno w formie kapsułek, jak i płynnej. Warto jednak zwrócić uwagę na formę kolagenu. Na rynku dostępny jest kolagen typu pierwszego i typu drugiego. Ten pierwszy stanowi składnik budulcowy większości tkanek w organizmie. Buduje między innymi skórę czy więzadła, a także tkankę łączną. Z kolei kolagen typu II zwiększa ruchomość ścięgien i sprawia, że stają się one bardziej elastyczne.
Pochodzenie kolagenu również ma znaczenie. Kolagen morski, a dokładniej rybi zalecany jest osobom, które mają problemy ze stawami, ze względu na to, że jego budowa jest najbardziej zbliżona do ludzkiego. Z kolei kolagen liofilizowany charakteryzuje się wysoką skutecznością, ponieważ proces jego produkcji pozwala zachować pierwotne właściwości białka.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ