Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak inwestować w siebie?

Jak inwestować w siebie?

A jaka jest twoja ścieżka inwestycyjna?

fot. Qimono / Pixabay

Inwestycja w siebie to jedna z najważniejszych projektów inwestycyjnych, jakie możemy realizować. Zwrot z niego może być poprawa jakości życia, więc potencjalne korzyści są bardzo wysokie. Dlatego warto regularnie dbać o własny rozwój – tylko które kompetencje miękkie warto dzisiaj rozwijać?

 

Ucz się języków obcych

Znajomość języków obcych jest w obecnych czasach nie do przecenienia. W życiu zawodowym zwiększa nasze szanse na znalezienie lepszej pracy, a w prywatnym – pozwala na swobodę podczas podróżowania i zbliża nas do osób z różnych zakątków świata. Jeśli znamy języki, łatwiej też przeprowadzić się do innego kraju i korzystać z dobrodziejstw wielu kultur. Nie musimy już polegać na tłumaczeniach i zyskujemy dostęp do milionów książek, artykułów i filmów, które mamy szansę poznać w oryginale.

 

Może się też okazać, że ucząc się obcych języków, poprzez porównanie dowiemy się więcej o naszym własnym. Język jest odzwierciedleniem kultury, w której powstał, możemy więc zaobserwować, w jak różny sposób da się wyrazić te same koncepcje. Regularna nauka języków obcych ma też korzystny wpływ na działanie mózgu – poprawia pamięć i koncentrację oraz ćwiczy samodyscyplinę, tak ważną w wielu obszarach życia. Sprawny umysł i dobra pamięć to nasze cenne zasoby, a poprzez ich systematyczny trening powinniśmy utrzymywać je w odpowiedniej kondycji.

Inwestycja w siebie

fot. Stock Snap / Pixabay

Rozwijaj umiejętności

Słyszeliśmy nieraz od rodziców i nauczycieli, że człowiek uczy się przez całe życie. I rzeczywiście, bo ukończenie formalnej edukacji nie powinno oznaczać końca naszego rozwoju i dokształcania się. Świat stale się zmienia i warto być na bieżąco ze stanem obecnej wiedzy – szczególnie w branży, w której pracujemy. Pomogą nam w tym różnego rodzaju kursy i szkolenia, które coraz częściej można odbyć także w formie online. Zdobycie ważnego branżowego certyfikatu może być pomocne w uzyskaniu awansu i zostaniu ekspertem w swojej dziedzinie.

 

Coraz popularniejsza staje się też nauka programowania – nie tylko wśród osób z branży IT. Umiejętność usprawniania swojej pracy poprzez jej automatyzację przydaje się na niemal każdym stanowisku. Znajomość języków programowania może znacząco poprawi naszą sytuację na rynku pracy i umożliwi nam osiąganie wyższych zarobków, są to bowiem umiejętności często wysoko cenione przez pracodawców. Programowanie uczy także logicznego myślenia i rozkładania skomplikowanych problemów na części, co przyda nam się także w innych obszarach życia.

Rozważ zmianę pracy

Praca, którą wykonujemy, z upływem czasu może stawać się dla nas coraz mniej rozwojowa. Choć na początku wiele się w niej uczyliśmy, z czasem możemy utknąć w martwym punkcie, w którym trudno nauczyć się już czegokolwiek nowego. To pierwsze sygnały wypalenia zawodowego – jako ludzie nie jesteśmy w końcu stworzeni do stania w miejscu i jeśli jakieś środowisko przestaje być dla nas rozwojowe, warto pomyśleć o jego zmianie.

 

Zobacz także: Umowa zlecenia a pożyczka gotówkowa ‒ czy to możliwe?

 

Rynek pracy oferuje dzisiaj wiele możliwości. Wystarczy podjąć w głowie tę decyzję i otworzyć się na zmiany. W międzyczasie warto stale rozwijać swoje umiejętności i zdobywać kolejne kompetencje miękkie, dzięki czemu staniemy się dla pracodawców cennym pracownikiem.

Zadbaj o swoją kreatywną stronę

Nie każde nasze hobby musi mieć praktyczne zastosowanie, jeśli sprawia nam przyjemność. Może lubimy malować, choć niespecjalnie potrafimy? W takim wypadku warto czerpać radość z procesu, a niekoniecznie skupiać się od razu na efektach. Pielęgnowanie w sobie kreatywności jest bardzo ważne i pozwoli nam twórczo myśleć także w innych obszarach życia. Rysowanie, pisanie, gra na instrumencie i inne kreatywne czynności to również sposób na wyrażenie swoich emocji. Warto próbować różnych środków ekspresji i choć raz w życiu napisać wiersz czy namalować obraz. A może odkryjemy w sobie twórczą iskrę, która popchnie nas do czegoś więcej?

 

Tworzenie nie musi jednak oznaczać wypuszczania spod naszego pędzla czy pióra wielkich dzieł sztuki. Także gotowanie czy majsterkowanie rozwija naszą kreatywną stronę, a przy tym bywa bardzo relaksujące.

Dzięki takim zainteresowaniom łatwiej jest nam zachować psychiczną równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, nie należy więc zaniedbywać swoich hobby.

fot. Pexels / Pixabay

Troska o zdrowie to również inwestycja w siebie

Podstawą dobrego życia jest zdrowe ciało i umysł. Zanim zabierzemy się za dokształcanie na różnych kursach i rozwijanie umiejętności, warto zadbać o wypoczęty i dobrze odżywiony organizm. Sen, regularny wypoczynek, zdrowa dieta i aktywność fizyczna – wszyscy wiemy, jak są ważne, a jednak musimy sobie o tym stale przypominać.

 

Zobacz także: Wakacje marzeń ‒ sprawdzona pożyczka na wyjazd

 

Inwestycja w siebie to także zakup karnetu na siłownię albo pakietu badań medycznych. Zdrowe ciało dostarczy nam więcej siły do realizowania naszych życiowych celów, warto więc poświęcać mu odpowiednio dużo uwagi. Równie ważne jest zdrowie psychiczne. Korzystanie z pomocy specjalistów takich jak psycholog, terapeuta czy psychiatra nie jest już na szczęście tematem tabu. Dzięki konsultacji z psychologiem czy odbyciem psychoterapii możemy się nauczymy lepiej radzić sobie z problemami i dbać o psychiczną równowagę.

 

Jeśli utknęliśmy na swojej zawodowej ścieżce i nie wiemy, jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym, ciekawym pomysłem może być też skorzystanie z coachingu. Dobry coach pomoże nam wydobyć nasz potencjał i wykrzesać motywację do podjęcia w naszym życiu zmian na lepsze.

Sposobów na inwestycję w siebie jest więc bardzo wiele. To od nas zależy, jaką wybierzemy dla siebie drogę.

 

Źródła:

https://cvwork.pl/blog/jak-najlepiej-zainwestowac-w-siebie/
https://www.edulider.pl/rozwoj/jak-inwestowac-w-siebie
https://kobietaipieniadze.pl/2020/12/inwestuj-w-siebie/

 

Przykład reprezentatywny dla kredytu konsumenckiego: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 12,98%, całkowita kwota kredytu: 49 700 zł, całkowita kwota do zapłaty: 76 873 zł, oprocentowanie stałe 12.27% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu: 27 173 zł (w tym: prowizja 0% (0,00 zł), odsetki 27 173 zł), 92 raty miesięczne w tym 91 rat równych po 837 zł i ostatnia rata 706 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 14.02.2023 r. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego Klienta.

Artykuł sponsorowany przez Raiffeisen Digital Bank AG

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ