Friday, April 25, 2025
Home / Zdrowie  / Choroby  / Jak działają kosmetyki na trądzik różowaty?

Jak działają kosmetyki na trądzik różowaty?

Warto wiedzieć

Trądzik różowaty

fot. Adobe Stock

Jeśli kosmetyki są dobrze dobrane to mają pozytywny wpływ na skórę dotkniętą trądzikiem różowatym. Ich rolą jest pielęgnacja i ochrona problematycznej cery. Ważne, aby produkty zapewniały skórze to, czego potrzebuje tak, aby przywracać jej komfort i zdrowy wygląd

 

Problemy cery z trądzikiem różowatym:

Rumień – najczęściej pojawia się na policzkach i nosie, ale może objąć też inne obszary. W zależności od etapu choroby, jest przemijający lub trwały.

• Teleangiektazje – to widoczne sieci rozszerzonych naczyń włosowatych. Przy trądziku różowatym cera jest szczególnie narażona na ich powstawanie.

• Skłonność do podrażnień  – skóra z trądzikiem różowatym charakteryzuje się zmniejszoną tolerancją na różne czynniki. Bywa nadwrażliwa na składniki kosmetyków – nawet te uznawane za bezpieczne.

• Zmiany skórne  – dominują niedoskonałości w postaci grudek i krostek, skóra ma też zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych.

• Łuszczenie – często towarzyszy różnym wykwitom, może też wynikać z przesuszenia cery.

 

Jakie powinny być kosmetyki na trądzik różowaty?

Kosmetyki na trądzik różowaty powinny działać przede wszystkim bardzo delikatnie, aby nie nasilać rumienia i nie prowokować podrażnień. Wskazane są proste składy, oparte na łagodnych substancjach, najlepiej będących pochodzenia naturalnego o aktywnym działaniu.

fot. własne

Oprócz spełniania podstawowych funkcji, jak oczyszczanie, nawilżanie, chronienie przed szkodliwymi czynnikami, dobrze gdyby stosowane na co dzień kosmetyki na trądzik różowaty wzmacniały naczynka i normalizowały pracę gruczołów łojowych. Docierając w ten sposób do podłoża trądziku różowatego, mogą w pewien sposób zastopować jego rozwój

– mówi Paulina Zachaj, kosmetolog z Clinica Cosmetologica

 

Dobre produkty pomagają wyciszyć rumień i różne niedoskonałości pojawiające się na skórze. Złuszczają nieestetycznie wyglądający martwy naskórek. Utrzymują skórę w stanie optymalnego nawodnienia, dzięki czemu skóra jest gładka, elastyczna i nie towarzyszy jej uczucie ściągnięcia. Odpowiednio dobrane kosmetyki wykazują także działanie zwalczające wolne rodniki i zapobiegające rozwojowi bakterii, co jest bardzo ważne ze względu na zaburzone wskutek choroby możliwości obronne skóry.

Kosmetyki, które warto uwzględnić w codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym

Przy trądziku różowatym częstym zaleceniem jest to, aby ograniczyć liczbę stosowanych produktów do minimum. Do zbudowania codziennej rutyny pielęgnacyjnej spokojnie wystarczy kilka podstawowych kosmetyków:

 

• preparat oczyszczający,
• krem na dzień,
• krem na noc.

 

Produkty te uzupełniają swoje działanie. Ważne, aby nie pomijać żadnego z nich gdyż tylko dzięki kompleksowej pielęgnacji nasza skóra będzie odpowiednio zadbana.

Czy kosmetyki z naturalnym składem są najlepsze na trądzik różowaty?

Wybierając kosmetyki na trądzik różowaty, warto sprawdzić, czy zawierają składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Naturalne komponenty są przyjazne dla skóry i środowiska oraz mają skuteczne działanie. Przyjrzyjmy się właściwościom niektórych z nich:

 

• olej z glistnika – z powodzeniem zwalcza wiele zmian skórnych. Przyśpiesza ich gojenie, likwiduje łuszczenie, zmniejsza uczucie swędzenia i podrażnienia. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
• ekstrakt z lukrecji – wzmacnia i obkurcza naczynia krwionośne oraz zmniejsza rumień. Działa przeciwzapalnie. Intensywnie nawilża skórę. Ponadto jest regulatorem wydzielania sebum,
• olej kokosowy – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wspiera barierę lipidowo-wodną naskórka, zapobiegając przesuszeniu skóry,
• kwas azelainowy – działa delikatnie złuszczająco i pomaga unormować rogowacenie naskórka. Likwiduje łojotok. Pobudza odnowę skóry. Jako inhibitor tyrozynazy skutecznie zwalcza przebarwienia. Hamuje rozwój bakterii i wycisza stany zapalne. Redukuje rumień,
• betaina – doskonale nawilża skórę, zwiększając jej jędrność i elastyczność. Koi podrażnienia, niweluje uczucie pieczenia i zwiększa ochronę skóry przed czynnikami drażniącymi,
• olejek drzewa różanego – wykazuje właściwości antyseptyczne, łagodzące i oczyszczające,
• ichtiol – składnik o działaniu antybakteryjnym i ściągającym. Przyśpiesza gojenie się niedoskonałości, ogranicza łuszczenie naskórka, łagodzi stany zapalne,
• aloes – przyspiesza regenerację skóry, intensywnie ją nawadnia i koi. Posiada też właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
• glukonolakton – zmiękcza i nawilża, łagodzi stany zapalne, usprawnia procesy regeneracyjne. Wzmacnia naczynia krwionośne, a także zmniejsza ich widoczność na skórze.

Acnerose – czym wyróżniają się kosmetyki przeznaczone na trądzik różowaty?

fot. materiał Partnera

Acnerose od Verdelove to dermokosmetyki o szerokim spektrum działania, stworzone specjalnie na potrzeby cery z trądzikiem różowatym. To cztery preparaty, przyjazne i delikatne nawet dla najbardziej wymagającej skóry:

• krem na rano z kwasem azelainowym, betainą i olejkiem drzewa różanego,
• krem na dzień z olejem z glistnika oraz ekstraktem z lukrecji,
• płyn oczyszczający z aloesem i glukonolaktonem,
• pasta na noc z olejem kokosowym i ichtiolem.

 

Wszystkie produkty z zestawu czerpią z natury, dzięki czemu skutecznie, a zarazem łagodnie pielęgnują skórę i wspierają jej najważniejsze funkcje.

 

• Krem na rano lekko ją złuszcza, jednocześnie koi i głęboko nawilża.
• Krem na dzień to kompozycja składników uszczelniających naczynia i łagodzących rumień.
• Pasta na noc regeneruje, przyspiesza redukcję niedoskonałości i pomaga utrzymać dogłębne nawilżenie w naskórku.
• Płyn łagodnie oczyszcza cerę, dbając jednocześnie o jej ochronną warstwę.

 

Dermokosmetyki Acnerose od Verdelove odznaczają się wysoką skutecznością i mogą stanowić uzupełnienie leczenia trądziku różowatego.

 

Kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym Acnerose bardzo pomogły mi pozbyć się problemu z rumieniem. Moja twarz wreszcie nie jest już zaczerwieniona i nie piecze – pisze pani Anna z Krakowa

 

Trądzik różowaty w mojej rodzinie występuje od pokoleń, dlatego można powiedzieć, że byłam na niego przygotowana. Przy pierwszych objawach zaczęłam stosować kosmetyki Acnerose, dzięki czemu jak dotąd uniknęłam większych problemów z cerą – pisze pani Weronika z Łodzi

Zobacz recenzję Acnerose na Youtube:

Kosmetyki na trądzik różowaty są skuteczne, ale pod pewnymi warunkami

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym ma ogromne znaczenie. Odpowiednio wcześnie wprowadzona, może nawet zahamować lub spowolnić dalszy rozwój tej nieprzyjemnej przypadłości. Aby tak było, należy działać szybko i regularnie używać kosmetyków dedykowanych problemowi. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby krem na trądzik różowaty może mieć wyłącznie działanie wspierające, zaś leczeniem powinien zająć się dermatolog.

 

Dobrze dobrane kosmetyki poprawią kondycję skóry, jednak to nie wszystko, co możemy dla niej zrobić. Wskazane jest podjęcie również dodatkowych działań, jak unikanie czynników drażniących i stosowanie właściwej diety. Warto też rozważyć wykonanie zabiegów u kosmetologa, na przykład takich, które pozwolą zamknąć rozszerzone naczynka.

 

Podsumowując, kosmetyki na trądzik różowaty stanowią cenne wsparcie w leczeniu zmian skórnych czy niwelowaniu rumienia. Należy je stosować regularnie, aby zauważyć efekty.

FAQ

1. Czy lepiej stosować pojedyncze kosmetyki na trądzik różowaty, czy cały zestaw?

Lepiej wybrać cały zestaw, ponieważ przy trądziku różowatym trzeba zadbać o skórę kompleksowo. Warto stosować na przykład zestaw Acnerose, którego poszczególne dermokosmetyki mają specjalnie opracowane składy pod kątem potrzeb cery z trądzikiem różowatym.

 

2. W jaki sposób stosować kosmetyki na trądzik różowaty?

Należy stosować je regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko w ten sposób mogą dobrze zadziałać.

 

3. Czy przy trądziku różowatym ważna jest odpowiednia dieta?

Tak. Dieta ma istotny wpływ na stan cery, dlatego warto ograniczyć cukier czy smażone, tłuste potrawy. Należy jednocześnie dbać o cerę od zewnątrz i pielęgnować ją, stosując kosmetyki z naturalnymi składnikami aktywnymi.

 

Bibliografia

Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
Sielska H., Alergia kontaktowa u kobiet z trądzikiem różowatym, 2003
Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997
Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, 2005
Landow K., Rosacea: the battle goes on, 2005

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ