Saturday, December 14, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / 5 kroków do awansu

5 kroków do awansu

Awans to element sukcesu zawodowego, podpowiadamy, jak go osiągnąć

Jak awansować, portal Miasto Kobiet

Jak awansować? Przygotuj się na ten sukces / fot. Pixaby

Awans często postrzegany jest jako miara sukcesu zawodowego, a szybkość osiągania kolejnych szczebli kariery jako źródło satysfakcji. Zmiany jednak zazwyczaj stanowią wyzwanie i nie inaczej jest z objęciem nowego stanowiska – nowe obowiązki, inny zakres odpowiedzialności, często nowi współpracownicy. Nie każdy czuje się z tym komfortowo.

Co jednak, gdy jesteśmy zmotywowane do zmian i zdecydowane na podjęcie wysiłku związanego z awansem? Nie zawsze wiemy od czego zacząć, aby starania o lepsze warunki pracy okazały się dla nas pomyślne. Dam wam kilka wskazówek jak bez stresu, swobodnie i skutecznie przejść przez proces awansu zawodowego.

1. Bądź otwarta na szanse i możliwości

Powiedzenie mówi „szczęściu trzeba dopomóc”. I jest bardzo prawdziwe w kontekście awansu! Uwierz mi, łatwiej jest negocjować nowe warunki i nowe stanowisko będąc w komfortowej sytuacji zawodowej, niż mając nóż na gardle i potrzebę natychmiastowej zmiany. Nie ma reguły, kiedy jest dobry moment na zmianę. Wszystko zależy od twojego profilu zawodowego. Są profesje, gdzie zmiany stanowiska są częste, są takie gdzie minimum kilka lat powinnyśmy zdobywać doświadczenia w ramach jednej pozycji.

Bądź czujna, nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się możliwość, z której warto skorzystać.

2. Nie bądź niezastąpiona

Spotkałam się z praktyką wręcz chorobliwego trzymania wiedzy tylko dla siebie. Przecież jeśli tylko ja będę wiedzieć jak przygotować ten raport to będą się ze mną liczyć! Warto mieć świadomość, że jest to miecz obosieczny – taki pracownik nie będzie brany pod uwagę przy ewentualnych zmianach kadrowych.

Taką postawą manifestujemy nasze kompetencje w konkretnym zakresie i tylko z nimi jesteśmy kojarzeni.

Dostajemy łatkę „pani od raportów” i nie dość, że jesteśmy tylko z tą dziedziną identyfikowane, to dodatkowo dużym wysiłkiem będzie zmiana reputacji. Na własne życzenie ograniczamy sobie możliwości zmian zawodowych.

3. Komunikuj swoje aspiracje

Zastanów się proszę, kto zna twoje aspiracje zawodowe? Przełożeni bardzo często są otwarci na promocję i wsparcie swoich pracowników w ich rozwoju. Muszą być jednak świadomi ich aspiracji. Niestety najczęściej tylko w gronie współpracowników czy w kręgach prywatnych dzielimy się naszymi pomysłami na rozwój kariery.

Zadbaj więc o to, aby osoby decyzyjne znały twoje plany.

Istnieje wiele sytuacji, kiedy w komfortowej atmosferze możesz powiedzieć o swoim pomyśle na karierę. Może to być regularne spotkanie z szefem, podsumowanie roczne czy spotkanie, które sama zaproponujesz. Z moich doświadczeń wynika, że te rozmowy mogą przynieść niespodziewane efekty! Możesz zyskać wsparcie lub motywację!

4. Uświadom sobie, co chcesz osiągnąć

Już słyszę, jak mówisz: to chyba oczywiste, awans! A co tak naprawdę kryje się pod tym słowem? Nowy tytuł stanowiska? Więcej obowiązków i odpowiedzialności? Wyższa pensja?

Praktyka „awansu bez podwyżki” jest dość powszechna. Pracownicy przekonywani są zdobywaniem nowego doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości. Czy chcesz się na to zgodzić? Czy taki jest twój plan?

Przemyśl co chcesz osiągnąć uzyskując awans. Na czym ma polegać twój sukces. Na jakie kompromisy możesz pójść. Jakie są twoje minimalne wymagania, aby przyjąć nowe stanowisko. Będąc tak przygotowana, znacznie ułatwisz sobie negocjacje nowych warunków zatrudnienia.

5. Przygotuj argumenty

Nadchodzi ten moment – rozmowa rekrutacyjna na nowe, upragnione stanowisko. I pytanie: dlaczego to właśnie ciebie mają wybrać? Warto sobie uświadomić, że dla pracodawcy liczy się rachunek ekonomiczny. Płacę pracownikowi wyższą pensję = pracownik przynosi mi większy zysk. Co mogę zaoferować? Czym się wyróżniam?

Myśl językiem zysku pracodawcy. Zastanów się, które z twoich kompetencji, umiejętności i doświadczeń cię wyróżniają. Bądź przygotowana, aby z pewnością siebie w głosie o tym powiedzieć. To twoja karta przetargowa.

Na koniec dodam: bądź dla siebie wyrozumiała. W szczególności kobiety mają skłonności do perfekcji. Mamy w sobie przekonanie, że każde z naszych działań musi zostać wykonane idealnie. Efektem jest skupienie na detalach i stracenie z oczu głównego celu. Może zastanawiasz się, dlaczego o tym wspominam? Za naszą perfekcją idzie podkreślanie tego, co w naszej opinii nam się nie udało, zamiast podkreślanie dokonań. Proszę skup się na swoich dokonaniach i mów językiem sukcesów.
Znasz swoją motywację, przygotowałaś argumenty, wiesz co chcesz osiągnąć. Mówisz językiem sukcesu. Odetchnij – jesteś gotowa.
A teraz do dzieła!!! Najważniejsze byś działała w zgodzie ze sobą.

Anna Sroka

O autorce:

Anna Sroka, Kobieta Krakowa, portal Miasto Kobiet

Anna Sroka, fot. Barbara Bogacka

Anna Sroka – trenerka i autorka projektów badawczych. Założycielka i CEO The Female Enterprise. Wykładowczyni Krakowskiej Szkoły Biznesu na kierunku International MBA. #KobietaKrakowa.  Anna.sroka@femaleenterprise.eu

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ