Wednesday, July 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Jak dobrze wyczyścić dywan?

Jak dobrze wyczyścić dywan?

Nieczyszczony stanowi siedlisko kurzu i roztoczy

pranie dywanów

fot. Freepik

Dywan to ważny element dekoracyjny pomieszczenia, który niestety może okazać się również siedliskiem brudu, kurzu i alergenów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób borykających się z alergiami różnego rodzaju. Brudny dywan potrafi być prawdziwą zmorą, zwłaszcza w mieszkaniach, w których są dzieci i zwierzęta, a domownicy chodzą w butach

 

Regularne czyszczenie dywanów jest niezbędne, aby zachować je w czystości i dbać o zdrowie domowników. Współczesny rynek detergentów dostarcza nam sporego wyboru środków do czyszczenia dywanów i wykładzin, można także sprawdzić działanie domowych metod czyszczenia dywanów.

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami

Regularne trzepanie i odkurzanie dywanów to podstawa, ale niestety czasami to za mało, zwłaszcza jeżeli na powierzchni dywanu pojawią się uporczywe plamy i inne trudne do usunięcia zabrudzenia i wiążące się z nimi nieprzyjemne zapachy. Na początek warto sięgnąć po domowe sposoby prania dywanów.

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to bardzo prosty sposób, skuteczny w przypadku świeżych i niezbyt dużych zanieczyszczeń. W celu wyczyszczenia dywanu lub wykładziny posyp zabrudzone miejsca sodą oczyszczoną i pozostaw na kilka godzin. Następnie dokładnie odkurz dywan, aby usunąć sodę wraz z brudem. W razie potrzeby powtórz czynność. Wśród zwolenników domowych metod czasami sodę zastępuje mąka ziemniaczana, jednak lepiej nie stosować jej w przypadku dywanów z długim włosiem, ponieważ całkowite usunięcie z niego mąki może okazać się naprawdę trudne.

Panie dywanów

fot. Freepik

Pranie dywanu na sucho

Ta metoda brzmi, jak oksymoron, jednak pranie dywanu na sucho to metoda dość skuteczna i popularna. W ofertach sklepów z chemią domową bez trudu znajdziesz proszki przeznaczone do prania na sucho. Czyszczenie przy ich pomocy przebiega analogicznie, jak przy wykorzystaniu sody. Posyp dywan proszkiem do prania na sucho i pozostaw na kilka godzin, po czym dokładnie odkurz dywan, pozbywając się preparatu oraz zanieczyszczeń. Ten sposób pozwala dość skutecznie pozbyć się uporczywych plam oraz brzydkich zapachów. Sprawdza się także, gdy chcemy przeprowadzić szybkie czyszczenie wykładzin o strukturze dywanu.

Pranie dywanów na mokro

Oto kolejny sposób na to, jak poradzić sobie z brudnym dywanem bez konieczności oddawania go do specjalistycznej pralni. Aby przeprowadzić pranie dywanów na mokro, należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek piorący, może to być preparat przeznaczony konkretnie do dywanów, ale równie dobrze sprawdzi się środek do czyszczenia tapicerki. W ofercie sklepów takich jak Laboratorium Pani Domu, który znajdziesz pod adresem: https://laboratoriumpanidomu.pl/ dostępne są produkty wysokiej jakości, które pozwolą samodzielnie wyprać domowy dywan. Wystarczy wykonać następujące kroki:

 

• odkurz dokładnie dywan, pozbywając się w ten sposób luźnego brudu i ewentualnej sierści zwierząt domowych;
• nałóż na dywan środek do czyszczenia i dokładnie go rozprowadź za pomocą szczotki;
• dokładnie wypłucz dywan czystą wodą;
• pozostaw go do wyschnięcia, suchy dokładnie odkurz.

 

W przypadku prania na mokro możesz skorzystać także z odkurzacza do prania dywanów, który sprawdza się doskonale także w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy środek do dywanów nadaje się do używania z odkurzaczem piorącym.

Czyszczenie dywanów odkurzaczem

fot. Freepik

Pranie dywanów – o tym należy pamiętać

Zastanawiasz się jak prać dywan? Najpierw warto sprawdzić instrukcje producenta, co jest bardzo istotne, ponieważ np. dywany wełniane źle znoszą intensywne namaczanie i nie wszystkie detergenty nadają się do ich czyszczenia, dodatkowo użycie zbyt gorącej wody może sprawić, że dywan będzie się filcował. Po drugie nie każdy kolor dywanu czyści się tak samo. W przypadku dywanów bardzo jasnych można sięgać po preparaty zawierające w sobie wybielacze optyczne, jeśli chodzi o dywany kolorowe, lepszym wyborem będą środki chroniące piękny kolor.

 

Domowe sposoby sprawdzają się doskonale w przypadku kolorowych dywanów o nieregularnych wzorach, na których drobne plamki czy przebarwienia pozostaną niewidoczne. Zanim zaczniesz pranie dywanu, sprawdź na mało widocznym fragmencie działanie wybranego preparatu do prania. Jeżeli nic nie dzieje się z kolorem i strukturą dywanu, możesz przystąpić do czyszczenia całego dywanu.

Pralnia dywanów czy metody domowe?

Jeżeli mimo regularnego odkurzania wygląd dywanu przestał Cię zadowalać, oznacza to, że nadszedł moment, aby go wyprać. Zastanawiasz się nad tym, czy poradzisz sobie z tym wyzwaniem domowymi sposobami, czy może lepiej będzie skorzystać z usług pralni? Oto kilka argumentów za i przeciw podanym rozwiązaniom.

 

• Jeżeli Twój dywan wykonany jest z nietypowego materiału, jest szczególnie gruby i puszysty i mocno zaplamiony – dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców.
• Jeżeli zabrudzenie jest świeże, a plama niezbyt rozległa – możesz spróbować usunąć ją w domu.
• Jeśli chcesz oszczędzić na praniu dywanu, oczywiście lepsza będzie wersja domowa, zwłaszcza że z łatwością możesz kupić profesjonalne środki piorące.
• Jeżeli Twój dywan jest szczególnie cenny, a Ty nie masz wprawy w praniu tkanin tego typu – oddaj dywan do pralni
Najlepsze efekty osiągniesz, usuwając zanieczyszczenia z dywanu natychmiast po ich pojawieniu się na podłodze. W przypadku zaschniętych plam i wtartego brudu czeka Cię nieco więcej pracy. Czasami czyszczenie za pomocą gąbki lub szczotki nie wystarczy, wtedy warto sięgnąć po odkurzacz piorący.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ