Saturday, July 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dobrze spać i się wyspać?

Jak dobrze spać i się wyspać?

Ach spij, bo właśnie Księżyc ziewnął i za chwilę zaśnie

sen śpiąca kobieta

Sen to dla niektórych z nas nieosiągalny luksus / fot. Pixabay

Błogi sen to marzenie każdego z nas. Niestety coraz więcej osób śni koszmar bezsenności. Tylko z pozoru mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, niż usnąć. Dlatego dzisiaj kilka wskazówek dla tych, którym marzy się głęboki i regenerujący sen

 

Skąd te problemy?

Coraz więcej osób zgłasza problemy nie tylko z zasypianiem, ale i spokojnym snem przez całą noc. Nie tylko nie możemy usnąć, walczymy z bezsennością, ale i często w nocy się wybudzamy, a nasz sen jest płytki. Efekt? Permanentne zmęczenie i poczucie, że kiedy już wreszcie usypiamy, właśnie dzwoni budzik. Przyczyn problemów ze snem może być bardzo wiele, część z nich ma źródła hormonalne, neurologiczne, za zdecydowaną większość odpowiada jednak wszechobecny w naszym życiu stres. Ciągłe napięcie, w jakim żyjemy, sprawia, że nawet wieczorem nie potrafimy odpuścić, nasz umysł pracuje na pełnych obrotach, ciało jest pospinane, a wtedy o łagodnym zaśnięciu nie ma co marzyć.

Co na dobry sen?

W walce o lepszy sen, głęboką regenerację, wyciszenie i spokojne przespanie całej nocy pomóc mogą nam różnego rodzaju sposoby i techniki relaksacyjne. Przykłady ciekawych praktyk znaleźć można np. na https://klaudynahebda.pl/techniki-relaksacyjne-przed-snem/

 

• Przede wszystkim warto rozpocząć od „odstawienia” na co najmniej godzinę przed snem wszelkiego rodzaju stymulatorów w postaci smartfona, tabletu, playstation, telewizji czy komputera. Szkodzi nam nie tylko samo niebieskie światło, ale i nieustannie zmieniające się obrazy, które cały czas pobudzają nasz umysł i utrudniają wyciszenie.

•Warto zadbać o tzw. higienę snu, a więc odpowiednie wywietrzenie pokoju przed snem, odpowiednie jego zaciemnienie, utrzymanie właściwej (niezbyt wysokiej) temperatury w sypialni. Nie bez znaczenia będzie oczywiście także wybór dobrej jakości materaca, dopasowanie poduszki dobranej do pozycji snu.

• Z pomocą z pewnością może przyjść gorąca kąpiel, na przykład z dodatkiem odpowiednich olejków eterycznych (świetnie sprawdzą się zarówno gotowe mieszanki, jak i olejek lawendowy, z mandarynki, z rumianku rzymskiego). Olejki działają rozluźniająco. Warto także pamiętać, że przejście z gorącej kąpieli do chłodnej sypialni stymuluje wydzielanie melatoniny, która ułatwia zasypianie.

• Pomóc może także moczenie stóp w wodzie z solą. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie mieszanka z dodatkiem olejków eterycznych, których kojące aromaty pozwolą odgonić stres.

• Już w samym łóżku możesz także medytować, praktykować wdzięczność, spróbować wybranej techniki oddechowej czy relaksacyjnej. Osoby borykające się z problemem wieczornego zasypiania, częstym wybudzaniem się w środku nocy powinny spróbować treningu autogennego Schultza lub progresywnej relaksacji mięśniowej wg Jacobsona.

• Na godzinę lub dwie przed snem także możesz zrobić wiele, aby ułatwić sobie zasypianie. Z pomocą przychodzi aktywność fizyczna. Nie chodzi tutaj jednak o cardio, ale znacznie spokojniejsze aktywności, takie jak wieczorny spacer lub jogę.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
2 komentarze
  • mon 31 maja, 2021

    Jeżeli źle śpimy, mamy gorsze samopoczucie w ciągu dnia, jesteśmy mniej aktywni, niespokojni, trudno nam się skoncentrować na nauce czy pracy. Pogarsza się pamięć i zmniejsza odporność to musimy uważać ponieważ Każdy rodzaj bezsenności jest groźny dla zdrowia.
    Dlatego trzeba zadbać o to, by dobrze się wysypiać. Jeśli domowe sposoby na bezsenność nie pomagają, można ratować się preparatami aptecznymi ja polecam Olejek konopny z melatoniną dostepny na pewno na www konopiafarmacja pl ten produkt jest rewelacyjny pomógł mi z bezsennością po covid

  • Fabian 1 czerwca, 2021

    Wazne jest aby nie zapominać co na nasze sen wpływa. A wpływa wiele czynników, w tym materac, o którym nikt często nie myśli. Polecam więc zmianę materaca na nowy, ja mam piankowy z materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ