Monday, April 22, 2024
Home / Moda  / Design  / Jak dobrać twardość materaca? Oto wskazówki

Jak dobrać twardość materaca? Oto wskazówki

Relaks jest ważny!

Jak wybrać? / fot. materiały prasowe

Odpowiednio dobrany materac to podstawa dobrego snu. Zanim jednak zdecydujesz się na materac piankowy, lateksowy lub jeszcze inny, weź pod uwagę jego twardość. To właśnie ten parametr może zadecydować o komforcie nocnego odpoczynku.

Jak wybrać? / fot. materiały prasowe

Jednym z istotnych parametrów, od których warto uzależnić wybór materaca, jest jego twardość. To właśnie ona wpływa na wygodę, a jednocześnie przekłada się na wytrzymałość materaca.

Twardość materaca – obiektywnie i subiektywnie

Wybierając materac, wiele osób kieruje się przede wszystkim subiektywną twardością: aby porównać poszczególne modele, kładą się na kilka minut na łóżku, a następnie wybierają wariant najbardziej wygodny. Warto jednak pamiętać, że istotną rolę odgrywa obiektywna twardość materaca – parametr uwarunkowany masą ciała, a nawet wiekiem użytkownika. Dobrze dopasowany materac powinien nie zapadać się pod wpływem ciężaru i jednocześnie umożliwiać swobodną zmianę pozycji.

Poziomy twardości materaca – stosowane oznaczenia

Aby ułatwić wybór odpowiedniej twardości materaca, producenci wprowadzili uniwersalną symbolikę:

 • H1 – materace miękkie przeznaczone dla dzieci i osób o wadze do 60 kg,
 • H2 – materace średniotwarde przeznaczone dla osób o wadze do 100 kg,
 • H3 – materace twarde przeznaczone dla osób o wadze 100-120 kg,
 • H4 – materace bardzo twarde dedykowane osobom ważącym powyżej 120 kg.
 •  

  Materac dla jednej osoby vs materac dwuosobowy – który wybrać?

  O ile wybór materaca dla jednej osoby nie powinien stanowić większego problemu, o tyle sporo wątpliwości nasuwa zakup materaca dwuosobowego. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie oznaczenia twardości do wagi dwóch osób. W przypadku użytkowników o podobnej masie ciała wybór wydaje się oczywisty, jaki jednak materac wybrać, gdy różnica w wadze jest znacząca? W takiej sytuacji można:

 • zastąpić materac dwuosobowy dwoma pojedynczymi modelami,
 • zakupić materac dwuosobowy o dwóch stronach twardości – materace dostępne na stronie Sweetsen.pl udaje się zwykle dobrze dopasować pod tym względem,
 • zakupić materac dwuosobowy o niższym stopniu twardości (np. średnio twardy), ale na sprężynie multipocket – dzięki temu będzie on delikatnie utwardzony, ale nie będzie to szczególnie odczuwalne przez osobę o niższej wadze.
 •  

  Materac dwustronny – czy warto?

  Materac dwustronny to rozwiązanie zapewniające dłuższy czas użytkowania. Taki model warto wybrać nie tylko z uwagi na większy komfort, ale i kwestie finansowe: materac dwustronny jest tylko nieznacznie droższy niż materac jednostronny, ale posłuży znacznie dłużej.

  Uwaga! Należy pamiętać, aby podczas użytkowania systematycznie obracać materac dwustronny wzdłuż osi głowa-nogi oraz góra-dół.

   

  Oceń artykuł
  BRAK KOMENTARZY

  SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ