Sunday, June 16, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Dyskrecja mile widziana

Pierścionek zaręczynowy

fot. EDB / Adobe Stock

Decyzja zapadła, chcesz zadać TO pytanie i szukasz pierścionka. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni rozmiar w tajemnicy przed przyszłą narzeczoną. Z artykułu dowiesz się też, jak zmierzyć palec, na którym nosi się pierścionek zaręczynowy i ile wydać na zakup

 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy zwyczajowo nosi się na palcu serdecznym. Mniej oczywistym jest – której ręki. W większości krajów lewej, lecz w Polsce przyjęło się, że prawej, a po ślubie przekłada się go na lewą, żeby zrobić miejsce na obrączkę.

Rzecz jasna oprócz zwyczaju nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić pierścionek na lewej dłoni lub nawet innym palcu. Decyzja wpływa jednak na to, jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego. Palec serdeczny lewej i prawej ręki mogą bowiem różnić się nieco obwodem (zwykle będzie on nieco większy w przypadku wiodącej dłoni). Z kolei sąsiednie palce tej samej ręki różnią się czasem nawet o dwa rozmiary.

Jak zmierzyć palec na pierścionek?

W salonach jubilerskich palec mierzy się za pomocą specjalistycznych obrączek miarowych, co gwarantuje dużą dokładność. Pomiaru można też dokonać samodzielnie, lecz ryzyko błędu zawsze będzie wtedy większe (chyba, że kupisz komplet takich miarek). Jak więc zmierzyć palec na pierścionek zaręczynowy domowym sposobem, żeby to ryzyko zminimalizować?

 

Najlepiej użyć paska papieru o szerokości podobnej, co pierścionek. Najpierw narysuj kreskę wyznaczającą początek pomiaru. Następnie owiń pasek wokół palca w miejscu, w którym będzie pierścionek (kartka powinna lekko przylegać do palca, ale go nie uciskać). Potem zaznacz miejsce, gdzie pasek zrównuje się z kreską. Wreszcie zmierz długość odcinka pomiędzy zaznaczonymi miejscami i porównaj ją z tabelą rozmiarów pierścionków.

Pomiar najlepiej wykonać wieczorem, gdy palce są minimalnie bardziej opuchnięte niż rano, ale w temperaturze pokojowej. Wysoka temperatura, duży stres czy wysiłek fizyczny powodują, że palce mocniej puchną, więc wynik będzie zbyt zawyżony.

Jak dobrać rozmiar pierścionka  bez samodzielnego mierzenia palca?

Żeby pierścionek zaręczynowy był niespodzianką, rozmiar zwykle trzeba jednak ustalić w inny sposób. Najłatwiej będzie, jeśli Twoja partnerka nosi już czasem pierścionek na palcu, na którym ma się znaleźć ten zaręczynowy. Wystarczy wtedy, że podbierzesz go na chwilę i zmierzysz u jubilera. Jeśli obawiasz się, że ukochana zauważy brak, możesz też kupić miarkę jubilerską, czyli tak zwany bolec lub rygiel miarowy i samemu zrobić to szybko w domu.

 

Z innych metod najbardziej precyzyjny będzie pomiar średnicy wewnętrznej pierścionka suwmiarką, a następnie porównanie jej z tabelą rozmiarów. Używany pierścionek może mieć drobne odkształcenia, więc najlepiej mierzyć w kilku miejscach, a wyniki uśrednić. Przykładanie pierścionka do kółek odpowiadających poszczególnym rozmiarom, które można wydrukować ze stron niektórych jubilerów, obarczone jest jednak dużym ryzykiem błędu.

 

Jeśli nie masz możliwości zmierzenia innego pierścionka, możesz skorzystać z pomocy innej osoby. Może jej przyjaciółka lub mama zna rozmiar? Albo mogłyby go zdobyć pod pozorem wspólnego przymierzania biżuterii? Jeśli nie chcesz nikomu zdradzać swoich planów, możesz też sam zaaranżować taką „tajną” czy „przypadkową” wizytę u jubilera, ale ryzykujesz wtedy, że partnerka domyśli się, o co naprawdę chodzi.

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?

Wiesz już, jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego. Ile jednak wydać na zakup? Często powtarza się, że na pierścionek zaręczynowy powinno się przeznaczyć trzykrotność miesięcznej pensji. Znaczniej rzadziej dodaje się jednak, że zasadę tę wymyślił i przez lata propagował czołowy dystrybutor diamentów, któremu zależało na tym, by wydawano na nie jak najwięcej.

 

W rzeczywistości, w Polsce najczęściej na pierścionek zaręczynowy wydaje się od 500 zł do 1500 zł. Oferta dobrych sklepów z biżuterią jest zaś często szeroka i obejmuje modele w bardzo różnych cenach. Na przykład złote pierścionki Tous kosztują od około 1200 zł do prawie 10 000 zł. Zresztą, to nie cena jest ważna, lecz to, czy pierścionek będzie się podobał.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ