Jak dobrać powerbank do swoich potrzeb i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Bo przecież wiadomo, że trzeba go mieć

fot. Debraj Roy / Pexels
Powerbank potrafi być prawdziwym zbawieniem w wielu różnych sytuacjach. Gdy czeka cię cały dzień z dala od gniazdka sieciowego, zapomnisz ładowarki albo wyjdziesz z domu z rozładowanym sprzętem, dodatkowy bank energii sprawi, że akumulator znów będzie pełny. Duże zapotrzebowanie na energię do różnych urządzeń sprawia, że powerbanki są bardzo popularne. Jeśli rozważasz zakup nowego modelu, koniecznie zobacz nasz poradnik!
Powerbnak do smartfona i nie tylko – najważniejsze cechy
Gdy wejdziesz na https://mediamarkt.pl/pl/category/powerbanki-26659.html, zobaczysz bardzo dużo różnych powerbanków. Ale których z nich wybrać? I skąd wiedzieć, że właśnie ten spełni twoje oczekiwania? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, prawdopodobnie znajdziesz ją, starannie studiując specyfikację techniczną sprzętu. Musisz jednak wiedzieć, czego w niej szukać.
Poniżej prezentujemy listę kluczowych parametrów do wzięcia pod uwagę przy zakupie powerbanku.
• Pojemność – im więcej energii, może pomieścić powerbank, tym jest cięższy i tym więcej trzeba za niego zapłacić. Dla niektórych odpowiednim zakupem będzie już bank energii o pojemności 5000 mAh. To w zupełności wystarczy, żeby naładować większość telefonów od 1% do 100%. Co innego, jeśli szukasz sprzętu, który umożliwi naładowanie smartfona kilka razy. W takim wypadku odpowiednia pojemność to 10000 – 20 000 mAh. Zależy ci na ładowaniu laptopa? Dostępne są modele o pojemności nawet większej niż 20 000.
• Szybkość ładowania – przesył energii powinien być nie tylko sprawy, ale też szybki. Zwłaszcza w sytuacji, gdy masz zaledwie kilka minut, by postawić telefon na nogi. Jeśli powerbank ma przekazywać energię w błyskawicznym tempie, musi obsługiwać jedną z technologii odpowiedzialnych za szybkie ładowanie – na przykład Quick Charge albo Power Delivery.
• Właściwy port do ładowania – większość powerbanków korzysta z USB-C i USB-A. Jeśli chcesz ładować urządzenia Apple, przyda się kompatybilność z Lightning lub usługa MagSafe.
• Waga i rozmiar – najmniejsze powerbanki mają formę breloka do kluczy. Duże powerbanki nie są aż tak bardzo poręczne, za to mogą magazynować nawet kilka razy więcej energii.
• Dodatkowe funkcje – na pewno przydatną funkcją jest możliwość ładowania więcej niż jednego urządzenia jednocześnie. Oprócz tego warto wspomnieć o solarnych powerbankach, które mogą czerpać energię ze słońca.
Kto ma najlepsze powerbanki?
Lista firm dostarczających dobrej jakości banki energii jest naprawdę długa. Tego typu akcesoria mają w swojej ofercie producenci telefonów, tacy jak Samsung i Huawei, a także wiele innych podmiotów zajmujących się produkcją elektroniki – Hama, SBS, Tracer, Isy itp.
Między sprzętami różnych firm nie występują duże różnice. Niezawodność podzespołów jest na równie wysokim poziomie. Dlatego wybierając model dla siebie, można kierować się ceną i wyglądem, choć nie należy ignorować recenzji użytkowników. Czasem testy i opinie zamieszczane w sieci mogą być źródłem cennych informacji na temat działania konkretnego powerbanku.
Szczególnie cenne będą uwagi na temat trwałości. Pamiętaj o tym, że powerbanki nie są niezniszczalne. Intensywne użytkowanie sprawia, że stopniowo się zużywają i ich maksymalna pojemność spada. Dodatkowym czynnikiem, który zakłóca ich działanie, jest przechowywanie w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze.
Jak dobrać powerbank? Podsumowanie
Powerbank, który kupisz, powinien być dopasowany do realnych potrzeb i stylu życia. Dlatego wybranie konkretnego modelu jest kwestią indywidualną. Dzięki liście najważniejszych cech na pewno łatwiej będzie ci porównać propozycje różnych firm, które zbierają entuzjastyczne recenzje użytkowników. Jednak ostateczna decyzja należy do ciebie!