Wednesday, July 24, 2024
Home / Moda  / Design  / Jak dobrać lampę do pomieszczenia? – rodzaje lamp

Jak dobrać lampę do pomieszczenia? – rodzaje lamp

Podpowiadamy jak udekorować dom oświetleniem!

Jak udekorować mieszkanie oświetleniem? / fot. materiały prasowe

Wybór lampy do salonu, sypialni, kuchni czy przedpokoju to z pozoru zadanie błahe. Idąc do sklepu, decydujemy się na taką, która jest ładna i pasuje do aranżacji wnętrza. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, że mogliśmy wybrać lepiej jedynie dzięki otwarciu się na inny rodzaj. Przekonaj się, jaka lampa będzie najlepsza do Twojego pomieszczenia i dokonaj zakupu z głową.

Jak udekorować mieszkanie oświetleniem? / fot. materiały prasowe

Dobór rodzaju lampy zależny jest od warunków pomieszczenia, czyli jego budowy i wielkości, oraz przeznaczenia. Nie każdy pokój – nawet duży – wymaga dokładnego oświetlenia. I na odwrót: czasem niewielki pokoik musi zostać wypełniony mocnym światłem, by dało się w nim robić to, co czego został zaprojektowany (np. hodować rośliny wymagające ciepła i światła lub odnawiać i naprawiać małe przedmioty).

Lampy stojące – idealne rozwiązanie do salonu

Lampy stojące rzadko bywają głównym źródłem światła w danym pomieszczeniu. Zazwyczaj pojawiają się w większych pokojach, takich jak salon czy sypialnia, by posłużyć jako doświetlenie konkretnej przestrzeni w pokoju. Mogą również wiązać się z podziałem pomieszczenia na strefy funkcjonalne, z których jedna służy do pracy (tu na pewno przyda się dodatkowa lampa), inne do odpoczynku, spożywania posiłków bądź rozrywki.

fot. materiały prasowe

Lampy stojące najczęściej składają się z drąga i okrągłej podstawy, w której znajdują się przewody. Można je przenosić, co należy do zalet. Jeśli producent uwzględnił więcej niż jednego źródła światła, prawdopodobnie będziesz mógł nimi manewrować, dobierając najlepszy kąt padania światła. Lampę taką dobiera się podług stylu aranżacji wnętrza.

Lampki stołowe i biurkowe – do sypialni, gabinetu i pokoju dziecięcego

Lampki stołowe to zminiaturyzowane lampy stojące, które z uwagi na gabaryty – i jak sama nazwa wskazuje – stawia się na stole bądź biurku. Pozwalają na oświetlenie niewielkiej przestrzeni, za to bardzo dokładnie i z uwzględnieniem zmiany kąta padania światła.

Przy lampkach stołowych dobrze pracuje się na komputerze i odrabia lekcje. W pokoju dziecięcym oraz gabinecie jest to obowiązkowy sprzęt. Przyda się również w funkcji lampki nocnej na szafce przy łóżku.

Lampy wiszące – moc oświetlenia w głównych pokojach

Lampy wiszące to główne oświetlenie w najważniejszych pomieszczeniach domu – sypialni, salonie czy kuchni. Nie jest ono jednak traktowane jako wystarczające. Jeśli lampa wisi w centralnej części pokoju, rozprowadza światło po całości i stanowi bazę.

fot. materiały prasowe

Słabą stroną lamp wiszących jest to, że nie rozprowadzają światła równomiernie. Im pokój jest większy, tym więcej dodatkowych lamp będziesz potrzebował, by cieszyć się doskonałą jasnością w każdym miejscu. W takiej sytuacji masz dwa najpopularniejsze wyjścia: wspomóc się lampami stojącymi, bądź już na etapie projektowania wnętrza uwzględnić zainstalowanie na suficie 2-3 lamp wiszących. Przeglądając lampy wiszące na castorama.pl, z łatwością znajdziesz takie, które dobrze będą wyglądać w rzędzie.

Kinkiety – wygodne rozwiązanie do łazienki i przedpokoju

Kinkiety, czyli punktowe lampy montowane na ścianie, to rewelacyjne rozwiązanie do łazienek, które zazwyczaj stanowią najmniejsze pomieszczenie w domu. Świetnie sprawdzą się także na długim przedpokoju, na którym światło może być słabsze.

Decydując się na kinkiet do łazienki, należy ocenić, który będzie lepszy – osłonięty kloszem, co ograniczy kontakt żarówki z wilgocią, czy też odsłonięty, dzięki czemu pomieszczenie będzie lepiej oświetlone. Do przedpokoju z kolei warto wybrać kinkiet z wieloma źródłami światła, które będzie można ustawić po odpowiednimi kątami, by światło obejmowało jak największy obszar.

 

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Młodzi na Dorobku 7 lutego, 2018

    Mi się podobają te pomysły aranżacyjne jeśli chodzi o hity oświetlenia w 2018roku: https://mlodzinadorobku.pl/jakie-oswietlenie-do-salonu/

  • 카지노사이트 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Info on that Topic: miastokobiet.pl/jak-dobrac-lampe-do-pomieszczenia-rodzaje-lamp/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ