Sunday, July 21, 2024
Home / Kuchnia  / Jak dbać o zmywarkę?

Jak dbać o zmywarkę?

Zadbaj odpowiednio o swoją zmywarkę, a będzie Ci służyć długie lata.

Zmywarka pojawia się już niemal w każdej kuchni, gdyż ciężko oprzeć się pokusie, jaką daje sprzęt będący alternatywą dla stania przy zlewie pełnym brudnych naczyń. Jeśli jednak zmywarka ma nam służyć długie lata, powinniśmy o nią dbać.

Jak każdy sprzęt, również zmywarka wymaga czyszczenia, pielęgnacji oraz zastosowania doraźnych sposobów, środków, które przedłużą jej funkcjonowanie i zapobiegną zepsuciu.

Jednym z największych wrogów zmywarek jest kamień, który osadza się nie tylko w samej zmywarce, ale również na naczyniach. W walce z kamieniem wygrywa jedynie sól.

Jednym z największych wrogów zmywarek jest kamień, który osadza się nie tylko w samej zmywarce, ale również na naczyniach. W walce z kamieniem wygrywa jedynie sól / fot. shutterstock

Co najbardziej szkodzi zmywarce?

Nowoczesne zmywarki są tak skonstruowane, aby radzić sobie z nawet najbardziej brudnymi naczyniami. W trosce o oszczędność czasu i energii, posiadają krótkie cykle, dzięki czemu w niedługim czasie otrzymujemy czyste oraz lśniące naczynia. Jednakże nawet najlepsza zmywarka nie poradzi sobie z zabrudzeniami, jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków czyszczących. Warto zwrócić uwagę na takie, które posiadają w swoim składzie sól. Znaczna część zmywarek posiada nawet specjalny otwór na sól. Jeśli tylko jesteśmy właścicielami modelu, do którego można sypać ją oddzielnie, koniecznie korzystajmy z tej opcji.

Znaczenie soli w trosce o zmywarkę

Jednym z największych wrogów zmywarek jest kamień, który osadza się nie tylko w samej zmywarce, ale również na naczyniach. W walce z kamieniem wygrywa jedynie sól, która powstrzymuje jego powstawanie, a dzięki temu, że ma właściwości zmiękczające wodę, dodatkowo chroni naczynia przed zaciekami i plamami. Zalecane jest uzupełnienie zbiornika na sól do pełna tuż przed pierwszym użyciem. Wiele modeli zmywarek posiada w zestawie lejek, który ułatwia dozowanie soli. Zmywarki wyposażone są często w okienko kontrolne lub lampkę kontrolną, która informuje o ilości soli znajdującej się w urządzeniu. Jeśli zmywarka nie posiada takiej opcji, przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać to samodzielnie. Jeśli nie wiemy, jaka jest najlepsza dla naszej zmywarki, zawsze możemy sprawdzić, jaka sól do zmywarek na zmywajwzmywarce.pl jest polecana oraz jaki rodzaj wybrać.

Regularne stosowanie soli do zmywarek zapobiega awarii sprzętu i jednocześnie daje gwarancję, że urządzenie będzie działało niezawodnie przez długi czas.

Dlatego obok pozostałych środków czyszczących, sól jest podstawowym środkiem, który ma nie tylko wpływ na czystość naczyń, ale również na funkcjonowanie zmywarki.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Frania 6 lipca, 2015

    Ja po prostu stosuję odkamieniacz, który dostałam od electroluxa w komplecie do zmywarki i rzeczywiście, sprawdza się świetnie tak w zmywarce jak i pralce nawet, a wcześniej bywały problemy ze śladami na ubraniach.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ