Monday, April 15, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dbać o włosy latem?

Jak dbać o włosy latem?

Jak je chronić, aby bez szwanku przetrwały słoneczne dni?

ochrona włosów latem

fot. Wesley Davi / Pexels

Intensywne słońce, wiatr i słona woda to przepis na przesuszenie, odbarwienie, a nawet zniszczenie włosów. Latem fryzura wymaga szczególnej ochrony, ale bez obaw, to tylko kilka zasad, o których warto pamiętać

 

Ochrona włosów przed słońcem

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie włosów przed działaniem promieni UV jest założenie kapelusza, czapki lub zawiązanie na głowie chusteczki. Przy czym nie zawsze taka opcja się sprawdzi. Warto pamiętać, że ciasna czapka może niestety powodować plątanie i łamanie się włosów, a w przypadku upału będzie w niej po prostu za gorąco. Przepocone włosy są pokryte wodą z solą, która bardzo przesusza. Dobierz nakrycie głowy do długości włosów i preferencji, ale pamiętaj o tym, aby było wykonane z naturalnych tkanin, które umożliwiają wentylację, np. z jedwabiu, lnu, konopi, bawełny.

 

Jeżeli masz długie włosy, przed nałożeniem na nie czapki lub chustki delikatnie je upnij, unikaj jednak mocnego wiązania i napinania pasm, postaw na luźne i delikatne warkocze i koczki. Nakrycie głowy chroni też kolor włosów farbowanych przed żółknięciem, blaknięciem, a naturalny przed płowieniem. To też najlepszy sposób na zabezpieczenie skóry głowy przed poparzeniem słonecznym i podrażnieniem.

 

Kosmetyki z filtrami UV to kolejny sposób na ochronę włosów. Możesz rozprowadzić na włosach i przedziałku żel, krem lub lotion, którego używasz do twarzy lub całego ciała – to rozwiązanie dla osób, które stawiają latem na gładkie fryzury. Olejki do włosów z filtrem UV to znakomity sposób na ochronę ich przed zniszczeniem i dodatkowe odżywienie i zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podobnie działają wszelkiego rodzaju mgiełki czy spraye, ponieważ oprócz filtrów UV zawierają też bogaty repertuar składników odżywczych i nawilżających, np. kwas hialuronowy, pantenol, wyciąg z aloesu. W przypadku kosmetyków z filtrem zawsze pamiętaj o ich reaplikacji podczas ekspozycji na słońce i po wyjściu z wody – jeżeli włosy zostały zmoczone.

 

Unikaj suszenia włosów na słońcu. To sposób, podczas którego woda „ucieka” spomiędzy łusek w ekspresowym tempie i jest to nie tylko ta woda, którą zostały zmoczone, lecz także ta, która znajduje się w głębszych warstwach. Jeżeli jesteś na plaży lub na basenie, zanim wysuszysz włosy, najpierw opłucz je w słodkiej wodzie. Jeżeli nie ma w pobliżu natrysku, może to być np. woda mineralna. Chodzi o to, aby wypłukać z włosów wysuszające sól lub chlor.

 

Przesuszone słońcem włosy nie tylko tracą elastyczność i nawilżenie, lecz także stają się mniej podatne na stylizację, trudno je rozczesać i ułożyć, stają się sianowate i się plączą.

Optymalne nawilżenie i odżywienie

Włosy w dobrej kondycji są mniej podatne na uszkodzenia i zniszczenie. Nawilżający szampon, odżywka do włosów oraz maska to obowiązkowe trio pielęgnacyjne. Latem najlepiej postawić na produkty humektantowe i emolientowe. Zrezygnuj z suszenia włosów suszarką, a przynajmniej oszczędź im stylizacji lokówką lub prostownicą. Jeżeli jesteś nad morzem, wilgotne powietrze z bryzy i tak zrujnuje taką stylizację. Pamiętaj też o prawidłowym nawodnieniu całego organizmu – picie wody ma istotny wpływ na nawilżenie włosów.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ