W dzisiejszych czasach tatuaże coraz częściej pojawiają się na ciałach osób w różnym wieku. Czy komuś podoba się taka ozdoba ciała, czy nie, jest kwestią bardzo indywidualną. Jednak to, jak dziara będzie ostatecznie wyglądała, w dużej mierze zależy nie tylko od umiejętności tatuażysty. Ogromne znaczenie ma nasze podejście do pielęgnacji tatuażu już od pierwszych dni po wydziaraniu. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka dobrych praktyk, które pomogą zachować tatuaż w najlepszej możliwej kondycji
Jak dbać o świeży tatuaż? Pielęgnacja świeżego tatuażu
Tatuaż jest ozdobą, która zostaje z nami całe życie, dlatego decyzja o jego zrobieniu powinna być przemyślana. Aby tatuaż prezentował się dobrze, musimy także pamiętać o tym, by dbać o niego świadomie już od pierwszych dni po zrobieniu. Nikt przecież nie chce, by dziara się babrała lub straciła żywe kolory już na samym początku. Zaraz po zakończenia sesji tatuator dezynfekuje miejsce dziarania, zmywając resztki wazeliny, osocza oraz tuszu. W trakcie zakładanie opatrunku, czyli tak zwanej drugiej skóry (jeszcze do niedawna zwykłej folii), tatuator z pewnością poinstruuje, jak dbać o nowy nabytek przez kolejne etapy gojenia. Na liście zaleceń znajdują się między innymi:
• folię odklejamy dopiero po 24/48 godzinach po zrobieniu tatuażu, bardzo ważne jest to by folię odklejać po namoczeniu najlepiej pod prysznicem
• dostęp do tlenu przyspiesza proces gojenia
• po zdjęciu folii tatuaż dokładnie przemywamy letnią wodą oraz środkiem bezpiecznym dla wytatuowanej skóry
• tatuaż smarujemy specjalnym kremem lub maścią
• po nałożeniu kremu świeży tatuaż znowu zakrywamy folią
• proces powtarzamy przez 3 do 4 dni
• po upływie tego czasu rytuał odbywa się już bez folii, tatuaż myjemy i smarujemy nawet do 4 razy dziennie
Jak długo goi się tatuaż – gojenie tatuażu
Gojenie tatuażu jest procesem, który trwa co najmniej kilka tygodni. Gojenie można podzielić na kilka charakterystycznych etapów:
• pierwszy tydzień gojenia – nie da się ukryć, że świeży tatuaż jest rodzajem otwartej rany. Z pewnością zauważysz, że przez pierwszą dobę miejsce dziarania jest bardzo tkliwe, zaczerwienione i opuchnięte. Z rany wydobywa się krew oraz osocze, a tatuaż jest nieco wypukły. Pierwszy tydzień to czas, gdy pielęgnacja tatuażu jest bardzo ważna, pamiętaj aby wypełniać zalecenia tatuatora i szczególnie dbać o dziarkę.
• drugi tydzień – czas trudny dla właścicieli nowego tatuażu. Dziara zaczyna swędzieć i się łuszczyć – pod żadnym pozorem nie można go drapać. Aby przynieść sobie trochę ukojenia przykładaj do danego miejsca chłodne okłady. Skóra łuszczy się i swędzi, ponieważ jest sucha – zadbaj o właściwe nawilżenie kremami i balsamami do tatuażu
• trzeci tydzień – tatuaż może już wyglądać na wygojony, zatem naturalnie chcemy prezentować go światu. Pamiętaj jednak by nie wystawiać dziary na działanie słońca, ponieważ promienie UV mogą mieć szkodliwy wpływ na jej trwałość i wygląd szczególnie w pierwszych tygodniach. Natłuszczaj i przemywaj tatuaż.
Czym smarować tatuaż? Kremy do pielęgnacji tatuażu
Robienie tatuażu latem ma swoje wady i zalety. Zdecydowanym plusem jest to, że gdy za oknem panują wysokie temperatury, możemy odsłonić więcej ciała, eksponując nasze małe (lub duże) dzieło sztuki. Wadą jest natomiast wspomniane już wcześniej działanie promieni słonecznych, dlatego w kosmetyczce każdej wydziaranej osoby musi znajdować się dobry krem z mocnym filtrem UV. Tatuaż wystawiony na działanie światła UV po prostu traci swoje intensywne barwy i wygląda nieatrakcyjnie. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie, producenci tworzą kremy skomponowane specjalnie na potrzeby tatuażu. Specjalistyczne balsamy na początku ułatwią gojenie, a potem codzienną pielęgnację, by tatuaż zachował świetną kondycję.