Sunday, May 26, 2024
Home / Moda  / Biżuteria  / Jak dbać o srebrną biżuterię?

Jak dbać o srebrną biżuterię?

Dowiedz się, czym czyścić srebrną biżuterię, by cieszyć się nią na długo

czyszczenie srebrnej biżuterii

Czym czyścić srebrną biżuterię? / fot. AdobeStock

Wielbicieli srebrnej czy złotej biżuterii wiedzą, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania, by lśniła i cieszyła nienagannym wyglądem jak najdłużej. Podpowiadamy, jak należy zadbać o srebro, gdy pokryje się ciemnym osadem – poniżej znajdziesz kilka wskazówek

 

Prawidłowa pielęgnacja oraz przechowywanie biżuterii pozwolą jej zachwycać i błyszczeć przez długi czas. Jeśli na co dzień nosisz ulubione kolczyki srebrne, a na specjalne okazje wyjątkowy naszyjnik, zadbaj o to, by ozdoby prezentowały się zawsze doskonale.

Nieestetyczny osad – naturalne zjawisko na srebrnej biżuterii

Srebro jest specyficznym metalem szlachetnym, który jednak przyciąga zanieczyszczenia. Te lubią się na nim osadzać, tworząc ciemną i nieestetycznie wyglądającą warstwę. Zjawisko to określa się jako czernienie srebra i jest procesem naturalnym, ale faktycznie wymaga regularnego czyszczenia. Jeśli Twoja ulubiona biżuteria – kolczyki srebrne czy kolia – stracą piękny wygląd i blask, czas je odpowiednio wyczyścić.

Gdzie przechowywać biżuterię ze srebra?

Srebrną biżuterię trzeba przechowywać daleko od wilgoci, światła dziennego i substancji chemicznych. Najlepiej kup szkatułki na swoje ozdoby oraz strunowe woreczki. Nie przechowuj biżuterii w łazience czy na parapecie w pokoju pod kaloryferem. W innym przypadku biżuteria będzie się szybko utleniała, czyli pojawi się na niej wspomniany osad. Na szczęście jest to odwracalne.

Czym czyścić srebrną biżuterię?

Czyszczenie srebra w domu nie jest trudne ani czasochłonne. Możesz zastosować domowe sposoby lub środek do czyszczenia biżuterii, a cenne ozdoby oddać do jubilera, który szybko przywróci im piękno oraz blask.

Domowe sposoby. Pasta do zębów to skuteczny sposób czyszczenia srebra. Nie może to być jednak pasa wybielająca i mająca różne drobinki, bo mogą one zarysować biżuterię. Nałóż na pierścionki, naszyjniki czy kolczyki srebrne lub na miękką szczoteczkę do zębów odrobinę pasty i umyj nią ozdoby. Kiedy są już czyste, usuń z nich resztki pasty i wysusz biżuterię.

Innym sposobem jest wykorzystanie soli kuchennej. Przygotuj szklane naczynie, wyłóż je folią aluminiową, wlej do niego gorącą wodę i dodaj sól. Na jeden litr wody wsyp około pięciu łyżek soli. Włóż do mikstury biżuterię i poczekaj, aż woda wystygnie – wtedy wyjmij ją, osusz i sprawdź efekty tej kąpieli.

Profesjonalne sposoby. Świetne rezultaty dają też profesjonalne płyny i środki czyszczące, chusteczki do czyszczenia biżuterii, a także ultradźwiękowe myjki. Można też zanieść cenne ozdoby do jubilera, który doskonale wie, jak je odpowiednio wyczyścić i pomóc im odzyskać blask.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ