Saturday, July 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dbać o skórzane torebki?

Jak dbać o skórzane torebki?

Poznaj proste sposoby na zachowanie długowieczności swojej torebki

Poznaj najprostsze sposoby dbania o torebkę! / fot. materiały prasowe

Jesteśmy przyzwyczajeni do pielęgnacji skórzanych butów, w sklepach mamy szereg produktów służących temu celowi. Dostępne są także różnorodne akcesoria pomagające zachować ich kształt i bezpiecznie je przechowywać. Skóra to jednak nie tylko buty – równie często wybieramy torebki wizytowe czy aktówki wykonane z tego materiału. Jak je pielęgnować, jak wydłużyć czas ich użytkowania i utrzymać jak najdłużej atrakcyjny wygląd?

Poznaj najprostsze sposoby dbania o torebkę! / fot. materiały prasowe

Poznaj najprostsze sposoby dbania o torebkę! / fot. materiały prasowe

Dlaczego wybieramy torebki skórzane? Przede wszystkim skóra to materiał, który dobrze konserwowany, potrafi służyć lata. Poza tym, w zależności od fasonu, pozwala on uzyskać efekt niewymuszonej elegancji czy wręcz luksusu. Skórzane torebki dobrej jakości świadczą o tym, że właścicielka przedkłada jakość nad ilość: w miejsce wielu torebek z syntetycznych materiałów woli wybrać jedną, droższą, ze skóry naturalnej. Skóra jest również ponadczasowa i nic nie zapowiada, by kiedykolwiek wyszła z mody. Jeśli więc zastanawiamy się nad zakupem torebki na ramię lub listonoszki, rozważmy modele wykonane ze skóry, w klasycznych kolorach czerni, beżu, brązu, czerwieni lub granatu… a potem nauczmy się o nie prawidłowo dbać.

Lepiej zapobiegać – czyli czego unikać

Skóra jest materiałem, który nie przepada za wodą w dużych ilościach. O ile nie zaszkodzi jej przecieranie wilgotną szmatką, to już nagła, wiosenna ulewa może być pewnym zagrożeniem. Jeśli więc zdarzy się nam przemoknąć, po powrocie do domu wyjmijmy z torebki całą zawartość, osuszmy ją miękką szmatką i pozostawmy do wyschnięcia. Nie wieszajmy jej jednak na kaloryferze ani nie suszmy suszarką – skóra nie lubi bezpośrednich źródeł ciepła. Na przyszłość można zapobiegać przemoczeniu, impregnując skórę produktem dobranym do jej rodzaju, zawierającym zwykle wosk pszczeli. W sklepach z galanterią skórzaną dostępne są również wygodne w użyciu impregnaty w sprayu.
Skóra nie przepada również za słońcem w nadmiernych ilościach, dlatego nie decydujmy się na zakup torebek prosto ze sklepowej witryny – mogą one być wyblakłe i odbarwione. Przed słońcem chronią również wspomniane wcześniej impregnaty, zapobiegające wysuszeniu skóry, dbające o to, by zachowała na dłużej pierwotną elastyczność i miękkość.

Odpowiednie przechowywanie

Kiedy nie używamy torebki, warto zapobiegać wnikaniu kurzu w pory skóry. W tym celu przechowujmy je w specjalnych pokrowcach lub woreczkach. Wiele firm oferujących luksusowe torebki dołącza je do zakupu. Nie należy używać pokrowców czy worków foliowych, ponieważ uniemożliwiają one skórze oddychanie. Prawidłowa wentylacja jest bardzo istotna dla korzystnego wyglądu skóry. Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca dla torebki. Nie wszyscy mają wielkie garderoby pozwalające na umieszczenie każdej torebki i każdej pary butów na osobnej półce, jednak warto znaleźć trochę przestrzeni dla ulubionych skórzanych produktów. Nieużywane torebki warto wypchać, np. papierami, tak by podczas przechowywania nie straciły kształtu.

Usuwanie plam

Jeśli na naszej torebce pojawiły się plamy nieznanego pochodzenia, lepiej nie ryzykujmy z domowymi metodami ich usuwania i oddajmy je do pralni, która specjalizuje się w czyszczeniu skóry. Tylko tak zyskamy pewność, że przypadkiem nie uszkodzimy skóry i nie pogorszymy jej wyglądu.
Do podstawowego czyszczenia, np. z kurzu i dla nadania ponownego blasku torebkom wystarczy szmatka nasączona roztworem wody z octem, albo mydłem oliwkowym. Wygląd jasnej skóry odświeży delikatne pocieranie miękką gumką.
W większości przypadków sposoby konserwacji i czyszczenia podaje sam producent na metce torebki lub na dołączonej do niej ulotce. Jeśli pozbyliśmy się metki, możemy także sprawdzić jego stronę internetową, gdzie powinny znaleźć się stosowne informacje, a ostatecznie – zadzwonić na infolinię. Producenci nieco droższych, skórzanych torebek często mają godne pochwały podejście do klienta i dobrze reagują na wszelkie pytania czy wątpliwości, starając się rozwiązać sprawy polubownie. I to jest jeszcze jednym powodem, dla którego warto wybierać dobrej jakości torebki skórzane.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • niksi 21 marca, 2017

    warto jest zainwestować w skórzaną torebkę. Bez względu na to czy będzie to torebka na co dzień, czy kopertówka wieczorowa na jedno spotkanie w roku. Taki zakup zostanie na lata przy odpowiednim dbaniu oczywiście 🙂

  • brytyjka 21 marca, 2017

    warto jest zainwestować w skórzaną torebkę. Bez względu na to czy będzie to torebka na co dzień, czy kopertówka na jedno spotkanie w roku. Taki zakup zostanie na lata przy odpowiednim dbaniu oczywiście 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ