Skóra twarzy to największy narząd w ciele człowieka. Jest nam niezbędna do życia z wielu względów, ale jednocześnie pozostaje szczególnie podatna na działanie różnego rodzaju czynników środowiskowych. Dodatkowo z biegiem czasu skóra starzeje się. Aby o nią zadbać, warto pamiętać o kilku prostych zabiegach na co dzień
Dlaczego trzeba dbać o skórę twarzy?
Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, który rozpoczyna się już około 25. roku życia. Przebiega zarówno endogennie – na płaszczyźnie genetycznej jak i hormonalnej – oraz egzogennie – w związku z oddziaływaniem czynników środowiskowych, trybu życia i stosowanej diety.
Gdyby spojrzeć w głąb skóry, w miarę jej starzenia pojawiają się w niej liczne zmiany. Staje się ona bardziej sucha i sztywna, ponieważ maleje zawartość ceramidów, steroli, kolagenu. Zaburzeniu ulega proces wytwarzania NMF (ang. Natural Moisturising Factor), czyli naturalnego składnika nawilżającego. Dodatkowo dochodzi do obniżenia stężenia kwasu hialuronowego oraz glikozoaminoglikanów. Stopniowo zanikają gruczoły łojowe, więc maleje produkcja sebum, niezbędnego do natłuszczenia, zmiękczenia naskórka i jego ochrony przed patogenami [1].
Nie możemy zatrzymać czasu, więc starzenie się skóry zachodzi nieuchronnie i dotyczy każdego człowieka. W literaturze wskazuje się też na szereg czynników, których występowanie może przyspieszyć procesy degradacyjne. Zalicza się do nich przede wszystkim [1]:
• brak snu i regeneracji,
• niewłaściwą pielęgnację skóry oraz niewłaściwy dobór kosmetyków,
• nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne,
• brak aktywności fizycznej i wynikające z tego niewystarczające dotlenienie skóry,
• dietę ubogą w składniki odżywcze istotne z punktu widzenia zdrowego stanu skóry (m.in. A, E, C, selen, cynk).
Nie można zapominać o negatywnym wpływie na skórę zanieczyszczeń obecnych w powietrzu oraz niskich i wysokich temperatur.
Jak wzmocnić skórę i zapewnić jej zdrowie?
Na dbanie o skórę składa się wiele czynności. Istotne znaczenie ma regularna pielęgnacja oraz dopasowanie stosowanych kosmetyków do rodzaju [2]. Szczególnej troski wymaga skóra starzejąca się, w której naturalne procesy regeneracyjne nie przebiegają już w pełni sprawnie. Nawilżanie, oczyszczanie i ochrona może przebiegać zarówno od zewnątrz, poprzez stosowanie różnego rodzaju kremów, maseczek, serum i innego rodzaju preparatów kosmetycznych, jak i od środka, poprzez stosowanie odpowiedniej diety i suplementacji.
Zdrowa i zbilansowana dieta w służbie skóry
Podstawowe znaczenie dla jędrnej i zdrowej skóry ma dieta bogata w witaminy i minerały. Które spośród nich mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia kondycji skóry [3]?
Witamina A to silny antyoksydant, przyspieszający usuwanie wolnych rodników z organizmu. Pełni rolę fotoprotekcyjną, chroniąc skórę przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UV. Wzmacnia także układ immunologiczny, pomaga regulować koloryt skóry. Zwiększa produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dobrymi źródłami witaminy A są m.in. marchew, ale też podroby, jaja i masło.
Innym antyoksydantem istotnym dla skóry jest witamina E, czyli tokoferol. Działa on kojąco, ujędrniająco i wygładzająco, poprawia nawilżenie skóry. Tokoferol wzmacnia swoje działanie w obecności selenu. Najłatwiej dostarczyć go wraz z orzechami i oliwą z oliwek.
Jednym z najskuteczniejszych antyutleniaczy jest witamina C. Wykazuje działanie fotoprotekcyjne, przeciwzapalnie oraz rozjaśniające. Badania potwierdzają, że witamina C stymuluje wytwarzanie ceramidów, hamuje rozkład elastyny. Jest też niezbędna do syntezy naturalnego kolagenu, ponieważ pomaga przekształcać prolinę w hydroksyprolinę i lizynę w hydroksylizynę w procesie tworzenia wiązań krzyżowych białka strukturalnego. Witaminę C dostarczają przede wszystkim owoce i warzywa: owoce cytrusowe, brokuł, brukselka, papryka oraz warzywa kiszone.
Wsparcie kolagenu w procesie regeneracji i „odmłodzenia skóry”
Kolagen to podstawowe białko strukturalne w organizmie człowieka. Preparaty kosmetyczne z kolagenem dzielą się na trzy grupy [4]. Pierwszą z nich są wypełniacze tkankowe, czyli tzw. fillery podawane iniekcyjnie w gabinetach kosmetycznych. Drugą stanowią gotowe preparaty do aplikowania na skórę np. pod postacią żeli. Trzecią zaś są nutriceutyki, czyli suplementy zawierające kolagen, przyjmowane drogą doustną. Tę ostatnią grupę produktów stosuje się nie tylko w celu poprawy wyglądu skóry, ale również opóźnienia zachodzących w niej procesów starzeniowych.
Wybierając kolagen w ampułkach, warto zwrócić uwagę na skład preparatu. Ważne jest, aby oprócz samego kolagenu znalazły się w nim inne składniki wspierające regenerację skóry, jak witaminy A, E i C, czy też wyciąg z jagód Acai. Jagody Acai są źródłem nie tylko witamin C i E, ale także zdrowych tłuszczów [5].
O skórę twarzy powinniśmy dbać przez cały rok, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Dzięki prostym zmianom w diecie i sięgnięciu po łatwo dostępne suplementy diety można skutecznie wdrożyć terapię anti-aging w domowym zaciszu.
Bibliografia:
Pawłowska A. i in., Ocena wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 6/2016, vol. 5;
Sybilski J. A., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. dbajmy o nią!, Pediatr. Med. Rodz. 2012, 8 (4), p. 375-379;
Marwicka J. i in.; Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 4/2021, vol. 10;
Żelaszczyk D. i in., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, Styczeń 2012;
Laurindo LF, Barbalho SM, Araújo AC, et al. Açaí (Euterpe oleracea Mart.) in Health and Disease: A Critical Review. Nutrients. 2023;15(4):989. Published 2023 Feb 16.