Saturday, March 2, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dbać o pościel i jaka jest najlepsza dla dzieci? Podpowiadamy!

Jak dbać o pościel i jaka jest najlepsza dla dzieci? Podpowiadamy!

O sprawach łóżkowych inaczej

pościel

fot. Pixabay

Popularne niegdyś powiedzenie „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” z pewnością jest wszystkim dobrze znane. Jest to nie tylko ludowa mądrość, ale również cenna rada, która znajduje zastosowanie w praktyce. Czysta, regularnie zmieniana pościel pozwala nie tylko lepiej się poczuć we własnym łóżku, ale również zachować higienę na odpowiednim poziomie. Często zadajemy sobie pytanie o to, jak często prać pościel ze względu na obecność dzieci w domu. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o bieliznę pościelową, zachować ją w czystości i jaką w końcu wybrać dla pociechy? Podpowiadamy w artykule!

 

Jak często zmieniać pościel?

Większość poradników podaje dwa-trzy tygodnie, jako optymalną ilość czasu, po której powinno się już zmienić i wyprać pościel. Należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, jeśli zależy nam na odpowiednim poziomie higieny i dbałości o zdrowie. Jeśli na przykład sypiamy nago, obficie się pocimy lub czasem domowe zwierzęta wskakują na nasze łóżko, to warto zmieniać pościel nawet raz w tygodniu. Dlaczego należy ja prać? Chociaż pościel nie brudzi się tak jak ubrania i bielizna osobista, to jednak także ma styczność z ludzkim naskórkiem. Resztki naskórka pozostają na pościeli i stają się idealną pożywką dla roztoczy. W dawno niezmienianej pościeli znajdują się również resztki sebum oraz wydzieliny z ciała i inne resztki organiczne. Nie brzmi to zbyt atrakcyjnie, prawda? Alergicy, osoby uczulone na roztocza i kurz powinny najbardziej pilnować tego czasu i zmieniać pościel regularnie. Inaczej mogą narażać swoje zdrowie na niepożądane objawy. Poza tym sypianie w dawno niezmienianej pościeli jest po prostu niehigieniczne.

Jak prać bieliznę pościelową?

Pewnie zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać bieliznę pościelową? Przede wszystkim zalecamy, by każdorazowo przed wrzuceniem kompletu do pralki zadać sobie tę odrobinę trudu i odnaleźć metkę. Powinniśmy na niej przeczytać w ilu stopniach daną pościel możemy prać w pralce automatycznej. Nieodpowiednia temperatura (zwykle zbyt wysoka), może zniszczyć pościel, która może się skurczyć lub szybciej zmechacić. Włókna mają swoją określoną wytrzymałość i niestosowanie się do zaleceń producenta może skutkować uszkodzeniem materiału. Wybierajmy bieliznę pościelową, które można prać co najmniej w 50 stopniach Celsjusza. Dlaczego? Ponieważ im wyższa temperatura, tym większa szansa, że zostanie wyprana nawet z intensywnych plam. Im mniejsza temperatura, w której można prać daną pościel, tym tak naprawdę gorzej. Pamiętajmy, że gorąca temperatura zabija bakterie i niszczy drobnoustroje. Będzie zatem bezpieczniejsza dla naszego zdrowia i odczuć to mogą szczególnie alergicy. Pościel bawełniana (https://room99.pl/k/posciel)na szczęście cechuje się zarówno naturalnością, jak i możliwością prania w dość wysokich temperaturach.

Pościel dla dzieci – jakie wymiary?

Najczęściej wybierana pościel dla dzieci w wieku szkolnym to ta o wymiarach 140×200. Jest długa tak samo jak ta dla dorosłych, ale węższa. Dzięki temu nie będzie dziecku spadać z łóżka. Rozmiar powinniśmy oczywiście dobrać do wymiarów kołderki, pod jaką śpi dziecko. Jeśli już jest dla niego za mała, powinniśmy kupić kolejną o większym rozmiarze. Pościele dla dzieci to nie tylko wymiary. Na szczęście w ofertach dobrych sklepów z tekstyliami domowymi otrzymamy bieliznę pościelową dziecięce we wzory, z których każda pociecha będzie zadowolona. Warto podjąć wyzwanie i wybrać dla dziecka naprawdę atrakcyjny i wygodny komplet, do którego chętnie będzie wracać na spoczynek.

 

Artykuł napisany we współpracy z Room99.pl

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ