Monday, June 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak dbać o oczy, żeby głowa nie bolała?

Jak dbać o oczy, żeby głowa nie bolała?

Nie daj się niedoborom światła

dowiedz się jak dbać o oczy jesienią

Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach nie zdając sobie sprawy, że nieodpowiednie oświetlenie może być przyczyną zmęczenia oczu, problemów z koncentracją, bólów głowy a nawet nudności, czy depresja / fot. materiały prasowe

W okresie jesienno-zimowym prawie wszyscy odczuwamy obniżenie odporności i doświadczamy spadku nastroju. Sezonowe ograniczenie dostępu do światła dziennego nie tylko wpływa na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Stajemy się bardziej senni i melancholijni, często brakuje nam siły, chętniej sięgamy po słodycze i ciężkostrawne posiłki. Coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach nie zdając sobie sprawy, że nieodpowiednie oświetlenie może być przyczyną zmęczenia oczu, problemów z koncentracją, bólów głowy a nawet nudności, czy depresja

 

Badania pokazują, że aby dostarczyć do organizmu zastrzyk energii wystarczy raz na dobę na 30 minut włączyć oświetlenie zapewniające natężenie światła pomiędzy 2 500 – 10 000 luksów. Taki zabieg nie tylko pobudzi nas do działania, ale też pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Warto wspomnieć również o tym, że wraz z wiekiem widzimy coraz słabiej. Dlatego im jesteśmy starsi, tym potrzebujemy odpowiednio dobranego, mocniejszego oświetlenia.

– mówi dr Paweł Morawski, specjalista technologii LED Signify.

Często pomijamy kwestię dbania o oczy, zapominając jak ważny jest w naszym codziennym życiu zmysł wzroku. Dzięki niemu odbieramy aż 80% bodźców z otaczającej nas rzeczywistości. Pozostałe zmysły, takie jak słuch, dotyk i węch przekazują nam jedynie 20% informacji z otoczenia. To właśnie dlatego jakość naszego życia w ogromnej mierze zależy od tego jak widzimy, a to jak widzimy od światła, które nam towarzyszy.

Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą ci wybrać dobre światło 

Zadbaj o swoje oczy

Zadbaj o swoje oczy! / fot. materiały prasowe

1. Postaw na wysokiej jakości oświetlenie LED

Wybieraj jedynie sprawdzonych producentów, którzy mają w swojej ofercie wyłącznie bezpieczne oświetlenie. Jednym z najważniejszych parametrów jest norma bezpieczeństwa fotobiologicznego, która gwarantuje, że oświetlenie nie stanowi ryzyka dla naszego zdrowia. Dlatego warto wybierać renomowanych producentów, których produkty są testowane laboratoryjnie, m.in. pod kątem bezpieczeństwa dla oczu i skóry.

2. Dobierz potrzebną ci ilość światła

Zasada, którą powinniśmy się kierować dokonując wyboru oświetlenia jest zaskakująco prosta – im więcej lumenów, tym więcej światła. Miejscami, w których światło powinno być mocniejsze są płaszczyzny robocze, takie jak powierzchnia biurka lub blat kuchenny. Natomiast w przestrzeniach służących do wypoczynku powinniśmy zamontować źródła światła o łagodniejszym natężeniu.

3. Zwiększ swój komfort i wybierz odpowiednią barwę

Wyrażana w Kelwinach temperatura barwowa pomaga dostosować oświetlenie do naszego nastroju i różnych aktywności. Ciepłe światło pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Idealnie nadaje się do sypialni oraz doświetlenia przestrzeni wypoczynkowej. Chłodne światło o lekko niebieskiej barwie sprzyja skupieniu i ma działanie pobudzające. Warto zastosować je w gabinecie albo w innych miejscach wymagających aktywności. W niektórych przestrzeniach najlepiej sprawdzi się światło maksymalnie zbliżone do dziennego, takich jak garderoba czy łazienka.

4. Zwróć uwagę na wskaźnik oddawania barwy

Warto zadbać o źródła światła, które zapewnią nam uzyskanie optymalnych parametrów wskaźnika oddawania kolorów (CRI), określanego w skali od 0 do 100. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym lepiej widzimy prawdziwe barwy oświetlanych przedmiotów. Najlepiej zatem wybierać źródła światła ze wskaźnikiem oddawania barwy 80-90 w strefie roboczej, a 60-80 w strefach wypoczynku.

5. Odkryj technologię dostosowaną do twoich potrzeb

Źródła światła i oprawy LED pozwolą optymalnie oświetlić dom i wykreować niepowtarzalną przestrzeń. Jednym z najwygodniejszym i jednocześnie najprostszych rozwiązań jest zainstalowanie żarówek Philips LED SceneSwitch, które dają możliwość wyboru jednej z trzech scen świetlnych – od ciepłej i relaksującej, po zimną, motywującą do działania. Nie potrzeba żadnych dodatkowych instalacji, wystarczy zwykły włącznik ścienny, który masz już w domu. Jeśli chcesz pójść o krok dalej i zupełnie odmienić atmosferę w swoim domu poznaj system inteligentnego oświetlenia Philips Hue. Daje on możliwość wyboru spośród aż 16 milionów kolorów, posiada funkcję łagodnego wybudzania z efektem wschodu słońca, pozwala na użycie światła do ustawiania alarmów i powiadomień, a także synchronizację z filmami i muzyką.

Posiadając odpowiednią wiedzę możesz śmiało wybrać oświetlenie, dzięki któremu zatroszczysz się o swój wzrok i jednocześnie zapewnisz komfort sobie i całej swojej rodzinie!

źródło: informacja prasowa
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Natkunia 4 grudnia, 2018

  Kilka porad ode mnie jako od osoby pracującej przed komputerem

  Stosujcie krople nawilżające
  Kupcie sobie odpowiednie okulary do komputera bo dobre okularki na pewno zagwarantują Wam wyższy komfort użytkowania
  Co jakiś czas starajcie się odciągnąć oczy od komputera i wpatrzeć w dal tak aby dostosować spojrzenie i dać mu trochę odpoczynku

  Przez taką prace łatwo nabawić się zespołu suchego oka co wcale nie jest zarezerwowane jedynie dla seniorów
  https://rodzinazdrowia.pl/zespol-suchego-oka-czy-to-przypadlosc-wylacznie-seniorow

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ