Sunday, December 8, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dbać o nogi latem?

Jak dbać o nogi latem?

Latem nogi mają trudniej

jak dbać o nogi latem

fot. Blackday / Adobe Stock

Lato jest szczególnym czasem w ciągu roku dla naszych nóg. W tym okresie pojawiają się bowiem wysokie temperatury, który sprzyjają odwodnieniu organizmu. Wakacje to także czas długich pieszych wędrówek (w górach, po lasach i parkach), co również nie jest obojętne dla nóg. Dlatego w czasie letnich, upalnych dni bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. W tym artykule opisano, jak dbać o nogi latem

 

Unoszenie nóg do góry

Unoszenie nóg do góry po ciężkim dniu wielu osobom przynosi ulgę. Taki zabieg poprawia powrót krwi z żył kończyn dolnych do serca (nie musi ona wtedy pokonywać grawitacji). Wskazane jest unoszenie nóg nawet kilka razy w ciągu dnia.

Dbanie o odpowiednie nawodnienie

Jak już wspominano, lato i związany z nim upał, sprzyjają utracie wody wraz z potem. Może to prowadzić do odwodnienia i zagęszczenia krwi, dla której przepływanie przez żyły staje się wtedy trudniejsze. Taki stan może sprzyjać powstawaniu żylaków. Dlatego w gorące dni należy wypijać więcej wody, co najmniej 3 litry.

Odpowiednia aktywność fizyczna

Właściwie zbilansowana aktywność fizyczna jest bardzo ważna, jeżeli chce się dbać o swoje nogi. Ćwiczenia poprawiają przepływ krwi i wzmacniają mięśnie, tworzące pompę tłoczącą krew wzdłuż nóg do góry. Dlatego podczas dnia w miarę możliwości należy wykonywać proste ćwiczenia, polegające na unoszeniu się na palcach (podczas siedzenia i stania), czy przechodzeniu z nogi na nogę. Ważne są także spacery (zwłaszcza po dniu w biurze) albo inna delikatna aktywność fizyczna, np. nordic walking.

Stosowanie żelu z heparyną

Heparyna jest składnikiem leczniczym, który ma właściwości zmniejszające krzepnięcie krwi. Stosuje się ją m.in.:

• w celu zapobiegania żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, a także jej leczenia,
• przy zatorowości płucnej,
• w przypadku tętniczych powikłań zatorowo-zakrzepowych.

 

Żel z heparyną można stosować w przypadku uczucia ciężkich nóg, gdyż ma działanie poprawiające mikrokrążenie, a wskazaniem do jego stosowania są choroby żył powierzchownych, (zapalenie żył i żylaki kończyn dolnych). W czasie lata istnieje zwiększone ryzyko powstawania lub nasilenia występowania żylaków, więc stosowanie tego typu żelu może przynieść upragnioną ulgę w dolegliwościach.

Noszenie pończoch uciskowych

Ważną metodą profilaktyki żylaków nóg w czasie lata jest noszenie specjalnych pończoch o stopniowanym ucisku. Są one przepisywane przez lekarza, a ich działanie opiera się na poprawianiu przepływu krwi przez żyły i powrotu krwi do serca. Wywierają stopniowo zmieniający się ucisk na nogi, co gwarantuje ich skuteczność. Ważne, aby były odpowiednio dobrane pod względem stopnia siły ucisku, co jest zawsze określane przez lekarza.

 

Rekomendacje:
Janczak D., Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych (2020). Lekarz POZ. 2021;7.
Kostrubiec M., Czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Choroby serca i naczyń. 2016; 13.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ