Monday, May 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak dbać o gardło i krtań?

Jak dbać o gardło i krtań?

Upał na zewnątrz sprawia, że często poszukujemy ulgi, popijając chłodne, gazowane napoje lub jedząc lody. Tak gwałtowne skoki temperatury to dla naszego gardła prawdziwa tortura.

fot. fotolia

Być może ciężko w to uwierzyć, ale wbrew powszechnym wyobrażeniom szczyt zachorowań na infekcje gardła i krtani przypada właśnie teraz, w okresie letnim. Upał na zewnątrz sprawia, że często poszukujemy ulgi, popijając chłodne, gazowane napoje lub jedząc lody. Tak gwałtowne skoki temperatury to dla naszego gardła prawdziwa tortura.

fot. fotolia

fot. fotolia

Pierwsza linia obrony

Górne drogi oddechowe pełnią w naszym organizmie niezwykle ważne funkcje. Są one wspólną częścią układu oddechowego oraz trawiennego, posiadają również elementy immunologiczne, chroniące nasz organizm przed drobnoustrojami. Są najbardziej wysuniętym do przodu „strażnikiem”, którego zadanie polega na eliminowaniu bakterii i wirusów obecnych we wdychanym powietrzu. Arsenał w tej walce jest potężny, ale też dość ograniczony, organizm ma bowiem do dyspozycji śluz, rzęski oraz skupiska tkanki chłonnej, czyli grudki chłonne. Zadaniem tego pierwszego jest zlepienie, unieruchomienie i agregacja szkodliwych cząsteczek tak, aby mogły one być przetransportowane przez rzęski do przełyku. Stamtąd trafią one do dalszych odcinków przewodu pokarmowego i zostaną usunięte z organizmu naturalną drogą lub zneutralizowane po drodze. Natomiast zadaniem umieszczonych w tylnej ścianie gardła grudek chłonnych jest bezpośrednia walka z najeźdźcą – w czasie choroby często są one powiększone i zaczerwienione, przez co można je łatwo dostrzec gołym okiem.

Czego nie należy robić?

Przede wszystkim, nie należy gardła przemrażać. Jeśli notorycznie stosujemy zimne napoje w celu ochłody, to upośledzamy czynność nabłonka migawkowego wyścielającego drogi oddechowe – rzęski poruszają się o wiele wolniej, przez co nie są w stanie skutecznie usuwać szkodliwych zanieczyszczeń.  Jeśli już zauważymy pierwsze objawy zapalenia, takie jak zaczerwienienie, chrypka i ból, nie powinnyśmy zbytnio przemęczać gardła – powściągliwość w częstym mówieniu będzie tu wskazana. Warto też stosować delikatne, kojące preparaty, np. domowe inhalacje z dodatkiem ziół i olejków eterycznych. Prócz regeneracji błony śluzowej, ważne jest także odpowiednie nawilżenie  – warto pamiętać, że długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych z pewnością temu nie sprzyja.

Dlaczego warto się chronić?

Profilaktyka w stanach zapalnych początkowych odcinków dróg oddechowych ma duże znaczenie, gdyż nawet niewielkie zapalenie śluzówki jamy ustnej może być punktem wyjścia rozwoju infekcji w obrębie krtani, a nawet oskrzeli i płuc. Powikłania te są bardzo nieprzyjemne, a przede wszystkim, ich leczenie zajmuje dużo więcej czasu i jest dużo bardziej skomplikowane, aniżeli w przypadku zwykłego zapalenia gardła lub jamy ustnej. Poza tym długotrwałe, nieleczone zapalenie krtani w większości przypadków jest przyczyną trwałego uszkodzenia strun głosowych, co skutkuje upośledzeniem funkcji mowy. Z przerostów lub zaników błony śluzowej tych struktur często ewoluują także stany przedrakowe, a należy wspomnieć, że nowotwory krtani i gardła charakteryzują się ciężkim przebiegiem.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ