Saturday, November 2, 2024
Home / POLECAMY  / Jak dbać o związek? Zobacz kluczowe składniki

Jak dbać o związek? Zobacz kluczowe składniki

Randki, komunikacja, emocjonalna dostępność – zobacz kluczowe składniki udanych związków

Dobrana para

Jak dbać o związek? Fot. Adobe Stock

Czy czas niszczy związki? To zależy od tego, ile pracy partnerzy są gotowi włożyć w relację. Każdy związek na jakimś etapie natknie się na problemy, które nie znikną magicznie po jednym dniu. Jednak każdy konflikt można przepracować, jeśli tylko mamy na to przestrzeń, energię i chęci.

Najlepiej jednak zapobiegać kryzysom poprzez stałe dbanie o relację. Jak to robić, tłumaczy Marta Hejnar, certyfikowana psychoterapeutka Gestalt, seksuolożka praktyczna pracująca w nurcie pozytywnej seksualności, terapeutka par i relacji w nurcie EFT, która z miłości do miłości postanowiła powołać do życia Instytut Kochania

Przeczytaj wywiad:
Kobieta Krakowa: Marta Hejnar

Dostępność, uważność, responsywność

Najlepszym sposobem radzenia sobie i zapobiegania problemom w związkach jest obecność, uważność na drugą osobę i rozmowy prowadzące do przywrócenia bliskości. Niestety współczesna edukacja zapewnia nam wiedzę o historii wojen lub budowie pantofelka, ale nie przygotowuje nas w ogóle do prowadzenia dobrych rozmów i dbania o relacje.

Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT), która powstała właśnie po to, by pomagać parom pogłębiać relacje i tworzyć emocjonalną bliskość, mówi o trzech głównych elementach będących kluczem do trwałości związku: dostępności, responsywności i zaangażowaniu.

Bycie dostępnym dla drugiej osoby oznacza otwartość na jej wątpliwości i poczucie niepewności oraz gotowość do podjęcia wysiłku zrozumienia pojawiających się emocji. W skrócie, czy jesteś tu dla mnie i czy mnie słyszysz? Responsywność polega na dostrojeniu się i okazaniu drugiej osobie, że jestem tu, słyszę, co do mnie mówisz, troszczę się i jeśli tego potrzebujesz pocieszę cię. Emocjonalne zaangażowanie oznacza ten szczególny rodzaj uwagi, jaką poświęcamy ukochanej osobie. Daje nam ona pewność, że jesteśmy dla drugiej osoby ważni/e i jesteśmy blisko. Na warsztatach dla par „Przytul mnie mocno” opracowanych przez Sue Johnson, twórczynię terapii dla par skoncentrowanej na emocjach (EFT), uczymy właśnie tego oraz prowadzenia rozmów wzmacniających związek i bliskość.

Zobacz koniecznie:
Od euforii zakochania do głębokiego przywiązania. Jak przebiegają 4 etapy związku

Jak powiedzieć i usłyszeć „tęsknię za tobą”

Ostatnio podczas konsultacji z mężczyzną przygnębionym okropnymi kłótniami, które zakończyły się rozstaniem z żoną, narysowałam na flipcharcie koło reprezentujące 24h. Poprosiłam, by zaznaczył na nim, ile czasu poświęca na sen, pracę, obowiązki domowe itp. W końcu zostały wolne 1,5 godziny, które ochoczo zadeklarował jako czas spędzony z żoną i dzieckiem.

Wtedy zapytałam, ile czasu spędza tylko ze swoją żoną? Zamarł. Nie musiałam już nic więcej mówić. Przez ostanie 2 lata od narodzin dziecka nie mieli dla siebie nawzajem ani chwili i mimo że partnerka coraz głośniej domagała się, żeby poświęcał jej czas – uznawał, że jest po prostu zazdrosna. Nie odbierał komunikatu „tęsknię za tobą i brakuje mi ciebie”.

Fakt, że żona sformułowała go w formie pretensji spowodował, że skupił się właśnie na pretensji, a nie jej rzeczywistej potrzebie. Nie wiem, jak dalej potoczą się losy tej relacji. Większość rozpada się właśnie dlatego, że pochłonięci obowiązkami nie znajdujemy czasu na zauważenie drugiej osoby, zatroszczenie się o nią, zrobienie dla niej czegoś nieoczekiwanego. Na zorganizowanie spotkania i nie musi to być kolacja przy świecach, czasem wystarczy: „chodź pokażę ci coś” i zabieram ukochaną osobę w miejsce, które wiem, że lubi albo takie, którego nie znamy, żeby się nawzajem zaskoczyć.

Randki dla dwudziestolatków i osiemdziesięciolatków

Na randki powinno się chodzić cały związek, a nie tylko w pierwszej fazie związku. Co wcale jednak nie oznacza, że będą to takie same randki. Na początku podczas randek poznajemy się i budujemy więź. Potem służą one dbaniu i przywracaniu nadwątlonej więzi, gdy z różnych powodów zniknęliśmy sobie nawzajem z radarów. Ważne też jest to, że wraz z czasem i kolejnymi doświadczeniami zmieniamy się i zmieniają się nasze upodobania, potrzeby, a także możliwości.

Dlatego randka pod gołym niebem w naturze będzie wspaniałym rozwiązaniem dla dwudziestolatków, jednak osiemdziesięciolatkowie mogę potrzebować nieco innych warunków do randkowania.

Element zaskoczenia podczas randki może być bardzo miłym akcentem, jednak najważniejsza w randkach jest obecność, zwracanie uwagę na drugą osobą, sprawianie, że czujemy się dla siebie w tej właśnie chwili ponownie najważniejsi dla siebie na całym świecie.

Żadna miłość nie przetrwa w milczeniu

Milan Kundera w książce Tożsamość napisał „Och nie, żadna miłość nie przetrwa w milczeniu”. Najważniejsza rada dla każdego związku, żeby rozwijał się i kwitł przez długie lata to właśnie dobre rozmawianie. Do tego niezbędne jest to, by osoby będące ze sobą w relacji znalazły dla siebie czas, słuchały siebie nawzajem na głębszym poziomie, potrafiły zatroszczyć się i pocieszyć, gdy jest taka potrzeba. I co najważniejsze, żeby były na siebie uważne dając sobie nawzajem poczucie tu w tej chwili „jesteś dla mnie najważniejszy/a na całym świecie”.

 

tekst: Marta Hejnar

Marta Hejnar

Marta Hejnar / fot. Barbara Bogacka

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ