Friday, July 19, 2024
Home / Kuchnia  / Jak dbać o cerę i włosy od wewnątrz zimą?

Jak dbać o cerę i włosy od wewnątrz zimą?

Spróbuj przepisów z awokado, orzechami, nasionami, pestkami, gorzkim kakao, czy z tłustymi rybami

Jak dbać o siebie w zimie? / fot. materiały prasowe

Pielęgnacja skóry, włosów i paznokci wymaga co jakiś czas modyfikacji. Dobrą okazją do wprowadzania zmian jest rotacja sezonów w ciągu roku, w której należy uwzględnić warunki atmosferyczne oraz reakcje skóry i jej przydatków na wilgotność powietrza, temperaturę, poziom nasłonecznienia i wiele innych czynników. Jednak wspominając o pielęgnacji, oprócz jej kosmetycznej odsłony należy uwzględnić kwestie dietetyczne. Jak dbać o cerę i włosy od wewnątrz zimą?

Jak dbać o siebie w zimie? / fot. materiały prasowe

Jak dbać o siebie w zimie? / fot. materiały prasowe

CZYNNIKI ZIMOWE, NA KTÓRE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Okres zimowy predysponuje do pogorszenia wyglądu skóry i włosów. Czy wiesz co wpływa na ich gorszą kondycje? Poniżej praktyczne rozwiązania prosto z kuchni.

NAWILŻANIE I NATŁUSZCZANIE

Z ogrzewaniem pomieszczeń wiąże się suchość skóry i włosów oraz ich nadmierne elektryzowanie. Podrażniona skóra predysponuje do dyskomfortu, swędzenia, a jej nadmierne ściągnięcie i przesuszenie – do jej szybszego starzenia. Ponadto okres zimowy skłania wiele osób do bardziej specjalistycznej pielęgnacji, jak np. zabiegi kwasami, które uwrażliwiają skórę. Te czynniki sprawiają, że wiele z nas potrzebuje większego nawilżenia i natłuszczenia. W tym celu nie należy zaniedbywać spożywania wody w ilości 1,5-2 litra/ dobę oraz wprowadzenia na talerz produktów bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Gdzie je znajdziemy? Spróbuj przepisów z awokado, orzechami, nasionami, pestkami, gorzkim kakao, czy z tłustymi rybami. Jeśli smaczna i zdrowa kompozycja menu z wymienionymi dodatkami stanowi dla Ciebie wyzwanie, sięgnij po pomoc dietetyka, który za pomocą odpowiedniego programu dietetycznego (jak np. Kcalmar.pro) wyliczy dla ciebie odpowiednią ilość poszczególnych kwasów tłuszczowych.

WITAMINY I MINERAŁY NA SZARĄ SKÓRĘ BEZ BLASKU

Braki składników odżywczych wpływają na szary koloryt oraz matowość skóry, włosów i paznokci / fot. materiały prasowe

Braki składników odżywczych wpływają na szary koloryt oraz matowość skóry, włosów i paznokci / fot. materiały prasowe

Sezon zimowy to dla wielu okres dużych niedoborów żywieniowych. Dzieje się tak z powodu okrojonego wyboru produktów spożywczych, które są „poza sezonem”. Braki składników odżywczych wpływają na szary koloryt oraz matowość skóry, włosów i paznokci. Co zrobić, by przywrócić im blask? Spożywać warzywa i owoce do każdego posiłku! Pamiętaj, że lepiej sięgnąć po mrożone owoce i warzywa niż zawężać sobie wybór do tylko świeżych wariantów, których dostępność jest znacznie mniejsza niż latem.

ANTYOKSYDANTY W ODPOWIEDZI NA ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Sezon grzewczy to coraz większy problem smogu w Polsce. Zanieczyszczenie powietrza silnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a wiele osób czuje mocne osłabienie i spadek energii. Zmniejszony udział tlenu w powietrzu wpływa na gorsze natlenienie i odżywienie tkanek, a ponadto składniki smogu mają również działanie rakotwórcze. Do obrony warto wykorzystać potencjał przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które wymiatając wolne rodniki chronią przed procesami karcynogenezy. Znajdziesz je w zielonych warzywach, czerwonej kapuście, mrożonych jagodach, truskawkach, malinach, marchwi, awokado, siemieniu lnianym oraz w wielu innych warzywach, owocach, orzechach czy pestkach.

Jedz przeciwutleniacze! / fot. materiały prasowe

Jedz przeciwutleniacze! / fot. materiały prasowe

WITAMINA D – „LEK NA WSZYSTKO”

Niski poziom nasłonecznienia w Polsce przypada na okres jesienno-zimowy. Niedostateczna synteza witaminy D w odpowiedzi na małą dawkę słońca powoduje wszechobecne jej braki w organizmie w miesiącach wrzesień-kwiecień. Co się dzieje, gdy jest jej za mało? Przede wszystkim dotyka to szeroko rozumianą odporność organizmu uwrażliwiając nas na infekcje, choroby autoimmunologiczne, stany depresyjne oraz nowotwory. Oprócz tego stan ten może przyczyniać się do mniejszej gęstości kości, przez gorsze wchłanianie wapnia, które jest zmniejszone przez niedobory witaminy D. By zapobiec lub zminimalizować już istniejące problemy warto wspomóc się farmakologiczna formą witaminy D, sięgając po suplementy diety. Rekomendowana ilość wynosi 800-2000 jednostek IU.

JAK DBAĆ O CERĘ I WŁOSY ZIMĄ – PODSUMOWANIE

Pielęgnacja ciała nie kończy się na zabiegach kosmetycznych. Kompleksowe dbanie o skórę zakłada również odpowiednie odżywianie. Zwróć uwagę na poziom nawodnienia, który oprócz nawilżenia wpływa na oczyszczanie całego organizmu i bierze udział we wszystkich reakcjach metabolicznych. Oprócz tego sięgaj po dużą ilość warzyw i owoców, jeśli trzeba pomagając sobie ich mrożoną wersją. Skorzystaj też z przepisów dostępnych na blogach dietetycznych. Jako dodatek do potraw stosuj orzechy, nasiona i pestki, które są źródłem NNKT oraz witamin, minerałów i antyoksydantów. Pamiętaj również o witaminie D, której źródłem w zimie są suplementy diety. Przy tak dobranej strategii osiągniesz zadowalające efekty w wyglądzie skóry, włosów i paznokci, które będą odbiciem sprawnego funkcjonowania organizmu.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ