Monday, July 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak dbać o bezpieczeństwo malucha w domu?

Jak dbać o bezpieczeństwo malucha w domu?

Małe dziecko wymaga szczególnej opieki również w domu. Na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć wypadków i stworzyć mu odpowiednie warunki do rozwoju?

Małe dziecko wymaga szczególnej opieki również w domu. Na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć wypadków i stworzyć mu odpowiednie warunki do rozwoju?

zerkam

Wiele niebezpieczeństw czyha na małe dziecko też w przedpokoju i na schodach. W przypadku schodów doskonale sprawdzają się bramki, które pozwolą uniknąć bolesnego upadku. / fot. materiał prasowy

Podstawowe środki bezpieczeństwa

Przede wszystkim warto zabezpieczyć przedmioty elektryczne i gniazdka, które mogą porazić prądem naszego malucha. Ponadto, zadbaj o to, by ciężkie, szklane czy ostre rzeczy leżały na wyższych półkach, do których dziecko nie będzie miało dostępu. Podobna zasada powinna dotyczyć leków, środków chemicznych, a nawet plastikowych toreb. Warto również zwrócić uwagę na okna i drzwi – zamontowane w nich blokady i stopery uchronią niemowlaka przed poważnymi wypadkami.

Przedpokój oraz schody

Wiele niebezpieczeństw czyha na małe dziecko też w przedpokoju i na schodach. W przypadku schodów doskonale sprawdzają się bramki, które pozwolą uniknąć bolesnego upadku. Ważnym elementem jest również balustrada – dziecko może bowiem chcieć włożyć główkę między jej szczebelki. Drzwi wejściowe natomiast powinny posiadać kilka zamków (w tym jeden np. górny), aby maluch nie mógł sam ich otworzyć.

Kuchnia

Dostosowując kuchnię do małego dziecka warto wyeliminować zewnętrzne półki z ostrymi przedmiotami i przyprawami. Wszelkie obrusy najlepiej zamienić na zwykłe podkładki, które, choć niezbyt gustowne, pozwolą uniknąć zsunięcia przez dziecko wszystkiego, co znajduje się na stole. Klasycznym błędem popełnianym przez rodziców jest stawianie gorących płynów i pokarmów w zasięgu rąk malucha. Nie powinno się również pozostawiać malucha samego w kuchni, kiedy coś się gotuje, a na pokrętła kuchenki należy nałożyć specjalne zabezpieczenia. Dziecko nie powinno mieć też dostępu do szafki, w której znajduje się kosz na śmieci.

Łazienka

W łazience młodzi rodzice powinni przede wszystkim zadbać o wyłączanie z gniazdka urządzeń elektrycznych. W uniknięciu poślizgnięcia sprawdza się przede wszystkim dywanik oraz mata antypoślizgowa, którą wkłada się do wanny, zaś wszelkie środki chemiczne i kosmetyki powinny znaleźć się w zamkniętych szafkach, do których nie będzie miało dostępu dziecko.

Pokój dziecka

W pokoju dziecka powinny znaleźć się przedmioty bez długich sznurków, które mogą okazać się niebezpieczne szczególnie w momencie stawiania pierwszych kroków przez malucha. Złym pomysłem jest też umieszczenie jego ulubionych zabawek wysoko, gdyż prędzej czy później dziecko zechce po nie sięgnąć, i tym samym może nabawić się niejednego guza. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa coraz więcej rodziców decyduje się na kamerę w pokoju dziecka. Instalacja monitoringu sprawdza się wtedy, gdy maluch zostaje sam w pokoju, a podgląd na żywo może uspokoić niejedną nadopiekuńczą mamę.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ