Wednesday, April 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Jak czytać skład karmy dla psa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak czytać skład karmy dla psa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przez żołądek psa do jego serca

karma dla psa

fot. Happy Lark / Adobe Stock

Na stan zdrowia naszych czworonogów ma wpływ mnóstwo czynników, ale bezdyskusyjnie jednym z najważniejszych jest właściwa dieta o optymalnym składzie. Jeśli pamiętać, że psy to drapieżniki, to oczywiste jest, że w ich diecie absolutnie nie może brakować mięsa i innych pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Co istotne jednak, psy mogą czerpać cenne substancje także z roślinności. Jaka więc jest idealna karma dla psa? Dowiedz się!

 

Najważniejszy jest skład karmy dla psa

Dla wielu osób pies to nie tylko pupil, ale pełnoprawny członek rodziny. Dlatego opiekunom zwykle zależy na tym, aby pies otrzymywał to, co najlepsze, a jego posiłki były zdrowe. To bardzo dobrze, ponieważ dieta czworonoga ma ogromny wpływ na jakość życia zwierzaka.
Podczas wyboru gotowej karmy dla psa należy przede wszystkim pamiętać, aby nie kierować się nazwą produktu. Nawet gdy na opakowaniu jest napisane dużymi literami „karma z jagnięciną”, to wcale nie oznacza, że jagnięcina stanowi bazę produktu. O wartości karmy dla psa w dużej mierze decyduje skład, który obowiązkowo musi być na każdej karmie. Podczas jego czytania najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na użyte w nim określenia. Gdy znajdują się ogólnikowe zwroty takie, jak np. ,,mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”, to możemy podejrzewać, że karma jest niskiej jakości i zawiera odpady poubojowe, jak np. wnętrzności, czy nawet kopyta!

 

Karmy wysokiej jakości możemy rozpoznać po tym, że zwykle na ich opakowaniach znajduje się receptura z wyszczególnieniem wszystkich surowców, które zostały wykorzystane w produkcji. Szczególnie istotna jest również kolejność wymienionych surowców. Dobra karma dla psa na pierwszym miejscu w składzie powinna mieć mięso ‒ gdy jest ono na początku, to oznacza, że jest go najwięcej. Poza tym na wartościowych karmach nierzadko znajduje się także opis procentowej zawartości istotnych komponentów.

Jaki powinien być skład dobrej karmy dla psa?

W wartościowych karmach dla psów powinny znajdować się surowce, które byłyby bez żadnego problemu dopuszczone do spożycia przez ludzi. Istotne jest także to, aby proces produkcji karmy odbywał się z zachowaniem standardów europejskich. W karmie dla psa powinny znajdować się takie składniki jak:

 

mięso i ryby ‒ karma powinna zawierać przynajmniej 50% mięsa,
jaja ‒ są źródłem wielu substancji pokarmowych,
zdrowe oleje ‒ np. olej z łososia,
warzywa i owoce ‒ np. ziemniaki, dynia i jabłka,
inne surowce pochodzenia roślinnego ‒ zioła takie jak np. rumianek, mięta, mniszek lekarski, tymianek czy szałwia. Mile widziany jest także brązowy ryż oraz siemię lniane.

Co warto wiedzieć o składzie analitycznym suchej karmy dla psów?

Wybierając karmę dla psa, która została wyprodukowana z wysokiej jakości mięsa i innych surowców, mamy gwarancję, że znajdują się w niej wszystkie potrzebne substancje odżywcze. O nich możemy nieco więcej dowiedzieć się pod hasłem ,,skład analityczny”, który znajduje się na opakowaniu karmy. Istotne jest jednak, aby zwrócić uwagę na słowo ,,minimum” przy procentowej zawartości, ponieważ oznacza ono, że konkretnego składnika może być znacznie więcej, lecz niestety nie zawsze jest to dobra informacja (np. jeśli chodzi o tłuszcze).

 

Do podstawowych grup substancji odżywczych dla psiaków zaliczamy:
białka,
tłuszcze,
węglowodany,
• inne składniki, np. witaminy, kwas foliowy, pierwiastki i chondroityna.

Co powinno być niemile widziane w karmie dla psa?

Na sklepowych półkach z karmami dla psów nie brakuje produktów, które są wypełnione sztucznymi konserwantami, barwnikami, aromatami oraz zbożami. Są to składniki, które nie powinni znaleźć się w dobrej karmie dla psa. Warto również wiedzieć, że producenci nierzadko dodają do karm pszenicę, która dodatkowo może wywoływać alergię!

Co jeszcze jest ważne podczas zakupu karmy?

Psy to gatunek dość zróżnicowany pod względem masy ciała. To natomiast powiązane jest z dużymi różnicami w metabolizmie, tempie wzrostu i zapotrzebowaniu na konkretne substancje pokarmowe, dlatego koniecznie należy to uwzględnić, wybierając gotową karmę dla psa. Niemniej ważny jest wiek czworonoga, dlatego właśnie np. w sklepie zoologicznym Karmy Wataha pod adresem https://karmawataha.pl przygotowano mnóstwo propozycji pysznych karm dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów.

 

Zanim więc wybierzemy zdrową karmę dla pupila, to należy dokładnie zapoznać się z jej składem. W ten sposób na pewno uda nam się wybrać najlepszy pokarm dla czworonoga. Pamiętajmy – dieta psiaka ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ