Thursday, September 12, 2024
Home / Kultura  / Książka  / Jak czytać Remigiusza Mroza? „Afekt” i inne książki?

Jak czytać Remigiusza Mroza? „Afekt” i inne książki?

Do zaczytania jeden krok

Remigiusz Mróz książki

Remigiusz Mróz w formie / fot. materiały prasowe

Popularni pisarze, wydający w każdym roku po kilka publikacji, sprawiają czytelnikom zagwozdkę – od której książki zacząć. To dylemat szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z twórczością danego pisarza, gdy ten zdążył już wydać kilka cykli i kilkadziesiąt książek. Niewątpliwie problem taki pojawia się w przypadku polskiego króla kryminałów. Wiele osób zadaje sobie pytanie: Jak czytać Remigiusza Mroza? Czy podróż z autorem rozpocząć od jego najnowszej powieści „Wybaczam ci”? A może sięgnąć po zekranizowaną Chyłkę lub, według chronologii, najpierw zapoznać się z trylogią „Parabellum”?

 

„Wybaczam ci ” i inne książki nieseryjne Mroza

Remigiusz Mróz uwielbia zaskakiwać swoich czytelników. Gdy wszyscy czekają na kolejne części jego świetnych serii kryminalnych i sensacyjnych, okazuje się, że chwilę przed premierą lub po premierze pojawia się nieoczekiwanie kolejna książka nieseryjna. Wtedy wszyscy zastanawiają się, kiedy autor znajduje czas, by to wszystko napisać. W samym 2021 roku Mróz wydał trzy książki seryjne i najnowszą nieseryjną – „Wybaczam ci”.

Ta pozycja to jego kolejny thriller z wartką i wciągającą fabułą. Historia przysparza dreszczyku emocji, a akcja przyspiesza ze strony na stronę. Głównymi bohaterami są Ina i Rafał – małżeństwo, w którym, jak się okazuje, szczerość i prawda nie są na porządku dziennym. Ina dowiaduje się o tym po odczytaniu wiadomości na Facebooku męża. „Wybaczam ci” napisała niejaka Monika Marczewska  ‒ kobieta, która wkrótce popełnia samobójstwo.

 

Bez względu na to, czy Mróz tworzy kolejny cykl, czy samoistną powieść, w każdą książkę wkłada tyle samo zaangażowania. Publikacje czyta się jednym tchem, a barwni bohaterowie i ich zawiłe historie wciągają na wiele godzin. Choć Remigiusz Mróz rzeczywiście zasłynął wieloma wspaniałymi cyklami, to warto sięgnąć po jego nieseryjne powieści. W kolejności chronologicznej są to:

 

• „Wieża milczenia”
• „Turkusowe szale”
• „W cieniu prawa”
• „Świt, który nie nadejdzie”
• „Czarna Madonna”
• „Hashtag”
• „Lot 202”
• „Osiedle RZNiW”
• „Wybaczam ci.”
• „Trylogia Parabellum”

 

Zwolennicy czytania książek pisarzy od najstarszej do najnowszej – po kolei – powinni zacząć od trylogii Parabellum. Nie jest to jednak najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o rozpoczęcie przygody z Remigiuszem Mrozem. Zasilenie domowej biblioteki pierwszą częścią, Prędkość ucieczki z 2013 roku, z pewnością przypadnie jednak do gustu czytelnikom lubiącym wciągające powieści historyczne w tle z II wojną światową i przyprawiającym o szybsze bicie serca wątkiem romantycznym. Ta seria będzie odpowiednia również dla tych, którzy nie przepadają za wielotomowymi cyklami. Kolejne dwie części trylogii „Parabellum” to „Horyzont zdarzeń” i „Głębia osobliwości”.

Seria z Joanną Chyłką

Seria z Joanną Chyłką to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych cykli w Polsce. Wielu czytelników historię Joanny Chyłki zna z wydanych dotychczas 13 powieści. Bezceremonialną i twardą prawniczkę jeszcze więcej osób kojarzy jednak dzięki serialowej ekranizacji książki, wyprodukowanej przez TVN. Nie owijająca w bawełnę, twardo stąpająca po ziemi gwiazda warszawskiej palestry po raz pierwszy pojawiła się w polskich księgarniach w 2015 roku. Pierwsza część, „Kasacja”, błyskawicznie stała się bestsellerem, a autor tego prawniczego thrillera nie kazał swoim fanom długo czekać na drugi tom. „Zaginięcie” ukazało się jeszcze w tym samym roku. Kolejne części z serii książek z Joanną Chyłką to:

 

• „Rewizja”
• „Immunitet”
• „Inwigilacja”
• „Oskarżenie”
• „Testament”
• „Kontratyp”
• „Umorzenie”
• „Wyrok”
• „Ekstradycja”
• „Precedens”
• „Afekt”.

Seria z Komisarzem Forstem

Ekspozycja to kolejna książka Remigiusza Mroza, która okazała się bestsellerem. Pierwszy tom serii z komisarzem Wiktorem Forstem dotyczy morderstwa na Giewoncie. Zabójca zamieścił ciało na tamtejszym krzyżu i nie zostawił po sobie żadnych śladów. Komisarz rozwiązuje zagadkę wraz z poznaną dziennikarką Olgą Szrebską. W następnych powieściach z tego cyklu odkrywane są kolejne makabryczne zbrodnie poczynione w polskich górach. Nie tylko Giewont… Podhale, Rysy, Kościelisko – to miejsca skrywające wstrząsające tajemnice. Kolejne części serii z komisarzem Forstem to:

 

• „Przewieszenie”
• „Trawers”
• „Deniwelacja”
• „Zerwa”
• „Halny”.

Seria z Gerardem Edlingiem

Seria z Gerardem Edlingiem to kolejny cykl Mroza, który, według filmowców i producentów ma potencjał na ekranizację. W tych publikacjach czytelnicy ponownie mają do czynienia z ekscentrycznym i brawurowym bohaterem. Edling to były prokurator, zwolniony dyscyplinarnie, dla którego nie było sprawy nie do rozwiązania. Gdy w pierwszej części cyklu, „Behawioryście”, zamachowiec zajmuje przedszkole, Gerard zostaje przywrócony do gry. Trzymające w napięciu i pełne zwrotów akcji perypetie specjalisty od kinezyki – nauki zajmującej się komunikacją niewerbalną – można śledzić w kolejnych częściach: „Iluzjoniście” i „Ekstremiście”.

Cykl W Kręgach Władzy

Cykl W Kręgach Władzy to już piąta seria Remigiusza Mroza. Pierwszą część, „Wotum nieufności”, wydał w 2017 roku, dając tym samym w Polsce początek dobrej serii political fiction. Już na samym początku o publikacji mówiono „polskie House of Cards”. Jednak to powieść zupełnie inna – dostosowana do naszej rzeczywistości, ale doskonale złożona w emocjonującą i intrygującą historię, której główną bohaterką jest marszałek Sejmu RP Daria Seyda. Przyjdzie jej zmierzyć się z wieloma spiskami i kłamstwami. Po jej przeciwnej stronie stoi Patryk Hauer – wschodząca gwiazda prawicy, z którym Seydę dzieli niemal wszystko. Jedna sprawa jednak ich połączy. W kolejnych częściach Seyda i Hauer ponownie mierzą się z wieloma trudnościami, a od ich decyzji zależy wszystko. W „Większości absolutnej” i „Większości bezwzględnej” piastują już inne urzędy i wydaje się, że są zupełnie innymi ludźmi.

Seria z Damianem Wernerem

Remigiusz Mróz Serię z Damianem Wernerem zapoczątkował w 2018 roku. To thriller psychologiczny, w którym przedstawione jest nieznane dotąd pisarskie oblicze autora. Rekomendację do publikacji napisała sama Tess Gerritsen, stawiając pisarza u boku Stiega Larssona i Jo Nesbo. Trudno się nie zgodzić, bo „”Nieodnaleziona” okazuje się kolejnym sukcesem autora.

Pierwsza część od początku trzyma w napięciu, gdy czytelnik dowiaduje się o bolesnym i gorzkim losie Damiana Wernera. Mężczyzna swoją narzeczoną znał od dzieciństwa i był w niej niesamowicie zakochany. Pewnego dnia jego życie zmieniło się w koszmar. Para została napadnięta, Ewa na jego oczach zgwałcona, a Damian pobity. Dziewczyna zniknęła, a jej narzeczony stracił chęć do życia. Pewnego dnia trafia jednak na jej trop. Kontaktują się ze sobą online i okazuje się, że uczucia Damiana wciąż są żywe. Mężczyzna zrobi wszystko, by ocalić kobietę. Koniec jest wyjątkowo zaskakujący. Na szczęście natychmiast można sięgnąć po drugą część – „Nieodgadnioną”, w której opisane są kolejne losy bohaterów.

Seria z Sewerynem Zaorskim

Seria z Sewerynem Zaorskim to najnowszy cykl, zapoczątkowany przez Remigiusza Mroza w 2019 roku. Tym razem autor zaprasza czytelników do małego miasteczka. Wprowadza się do niego patomorfolog Seweryn Zaorski, zamieszkując w starym domu Kai Burzyńskiej. Kobiety, która, mimo upływu 20 lat od śmierci ojca, wciąż dostaje od niego listy. Choć dla niej stało się to już niewiele znaczącą tradycją, podczas remontu domu Zaorski odkrywa materiały, rzucające na sprawę nowe światło. Seria z Sewerynem Zaorskim to trzymający w napięciu cykl, przepełniony komplikacjami, tajemnicami i makabrycznymi zbrodniami. Kolejnymi tytułami „”łosy z zaświatów” i „”zepty spoza nicości” Mróz naprawdę mrozi krew w żyłach.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ