Saturday, February 24, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Jak czytać i zapłacić rachunek za prąd? Krok po kroku

Jak czytać i zapłacić rachunek za prąd? Krok po kroku

Warto rozumieć, ile i za co rzeczywiście płacimy

fot. Pixabay

Umiejętność czytania i płacenia rachunku za prąd to coś przydatnego dla każdej osoby. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić krok po kroku

 

Jak czytać rachunek za prąd?

Zamieszczając krótką instrukcję odczytywania rachunku za prąd, posłużymy się przykładem faktury rozliczeniowej do umowy kompleksowej od Orange Energia (instrukcja przygotowana wcześniej przez Rachuneo).

Pierwsza strona faktury za energię elektryczną

rachunek za prąd1

fot. rachuneo.pl

  1. Dane Orange Energia (Twój przykładowy sprzedawca prądu)

2. Numer klienta

3. Numer bieżącej faktury

4. Data wystawienia faktury

5. Okres rozliczeniowy

6. Twoje dane w systemie sprzedawcy

7. Numer PPE (Punkt Poboru Energii) – to ciąg 16 cyfr (poprzedzonych prefiksem 48 lub PL), znajdziesz go na bieżącej fakturze, w umowie kompleksowej lub umowie o świadczeniu usług dystrybucji, numerem tym posługujesz się w trakcie załatwiania formalności

8. Miejsce dostarczania energii – adres, pod którym został zainstalowany Twój licznik

9. Ilości zużytej energii elektrycznej od momentu wystawienia ostatniej faktury

10. Cena za zużyty przez Ciebie prąd (koszt energii czynnej, czyli zużycia i koszt dystrybucji, czyli dostarczenia prądu)

11. Data zrealizowania opłaty za fakturę (do tego czasu należy ją opłacić)

12. Numer konta bankowego, z którego płacisz za rachunek

13. Kwota do zapłacenia – ostatecznie w jej skład wchodzi zużycie energii czynnej, koszt dystrybucji, nadpłata lub niedopłata z poprzednich okresów rozliczeniowych

Druga strona faktury za energię elektryczną

Druga strona faktury to nic innego, jak zbiór informacji o kosztach energii czynnej (Twojego zużycia) i dystrybucji (dostarczenia prądu). Oto one:

rachunek za prąd

fot. rachuneo.pl

  1. Twoja taryfa. Zawiera ona informację o opłacanej stawce za prąd. Najpopularniejszą w Polsce taryfą jest G11

2. Cena zużytej energii elektrycznej (koszt energii czynnej). Na fakturze Orange Energia opłata została podzielona na całą dobę oraz miesięczną opłatę za gwarancję niezmienności ceny, czyli opłata handlowa

3. Cena jednostkowa energii elektrycznej które są ustalane przez sprzedawcę prądu

4. Ilość, to znaczy pomnożenie ceny jednostkowej opłat ustalanych przez sprzedawcę prądu

5. Kwota netto za energię czynną, bez naliczonego podatku VAT

6. Kwota brutto za energię czynną, z wliczonym podatkiem VAT

7. Koszty dystrybucyjne ustalane przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego

8. Cena jednostkowa opłat, które są ustalane przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego

9. Ilość, to znaczy pomnożenie ceny jednostkowej opłat ustalanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego

10. Kwota netto za opłaty dystrybucyjne, bez podatku VAT

11. Kwota brutto za opłaty dystrybucyjne, z wliczonym podatkiem VAT

12. Koszt zużycia prądu i dystrybucji w danym okresie rozliczeniowym

13. Zbiór informacji o Twoich rozliczeniach ze sprzedawcą (np. łączna kwota salda z poprzednich rachunków)

14. Dane potrzebne do wykonania przelewu

 

Na Twoim rachunku znajduje się również opłata abonamentowa, opłata jakościowa, opłata sieciowa i inne. Dowiedz się więcej o fakturze za prąd: https://www.rachuneo.pl/artykuly/jak-czytac-fakture-za-prad

Jak zapłacić rachunek za prąd

Istnieje wiele sposobów opłacania rachunków za prąd. Mogą to być tradycyjne metody, jak np. opłacenie rachunków na poczcie, w banku (okienku kasowym lub przez telefon) czy w sklepie, jak i metody online. Żaden ze sposób nie jest lepszy lub gorszy. Warto jedynie zatroszczyć się o opłacanie rachunków w najprostszy dla siebie sposób, a także ten o małej lub zerowej prowizji!

 

Zapłać na poczcie lub w sklepie

Możesz udać się do punktu płatniczego na poczcie lub w sklepie i tam opłacić swój rachunek za prąd. Zwykle prowizja wynosi od 5 do 10 zł. Dodatkowo wymaga to od Ciebie wyjścia z domu i skorzystania z miejsca płatności w godzinach jego otwarcia. Rozwiązanie to nie wydaje się więc najwygodniejsze.

 

Zapłać w banku

To opcja, która może Cię kosztować. Płacąc w banku, ponosisz koszty prowizji, które mogą wynieść nawet do 20 zł. Lepiej więc wykorzystać bezprowizyjne metody – takimi są metody online.

 

Zapłać przez Internet

Opcja opłacenia rachunku za prąd przez Internet uchodzi za najwygodniejszą i najtańszą. Dzięki płatności online unikasz dodatkowych kosztów, a do tego rozliczanie rachunków odbywa się bez wychodzenia z domu. Możesz zapłacić rachunek za energię elektryczną na kilka sposobów:

 

  1. Zrób przelew: zaloguj się na swoje konto bankowe lub w aplikacji bankowej i ureguluj rachunek. Do wykonania standardowego przelewu potrzebujesz jedynie danych, które znajdziesz na swojej fakturze za prąd.

2. Utwórz polecenie zapłaty: opłacaj swoje rachunki automatycznie poprzez polecenie zapłaty. To, czego potrzebujesz, to odpowiednia kwota na swoim koncie bankowym, która wystarczy do opłacenia rachunku. O utworzenie zlecenia stałego możesz prosić w placówce swojego banku lub zrobić to przez internet. Pamiętaj jednak, że najczęściej banki pobierają jakąś kwotę za wykonywanie stałych zleceń. Nie jest to więc nigdy do końca darmowa opcja.

3. Płać za rachunek poprzez aplikację lub w elektronicznym biurze obsługi klienta: spora liczba sprzedawców energii elektrycznej dysponuje aplikacjami i stronami eBOK, gdzie z łatwością możesz regulować swoje płatności w zupełności za darmo (bez prowizji). Wystarczy, że założysz konto i zalogujesz się w aplikacji czy elektronicznym biurze obsługi klienta.

 

Sprawdź, jak opłacać rachunki za prąd u poszczególnych sprzedawców energii elektrycznej: https://www.rachuneo.pl/artykuly/jak-zaplacic-rachunek-za-prad-przez-internet

Sprzedawcę prądu też możesz zmienić przez Internet

Przez internet możesz nie tylko opłacać swoje rachunki, ale także zmienić dotychczasowego dostawcę energii elektrycznej. Z uwagi na ciągłe podwyżki wiele osób decyduje się na ten krok, znajdując sprzedawców, którzy oferują niższe stawki za energię elektryczną. W poszukiwaniu najatrakcyjniejszego na rynku dostawcy pomoże Ci Rachuneo. Skorzystaj z porównywarki cen prądu Rachuneo i sprawdź, u kogo możesz płacić mniej za rachunek za prąd.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ