Tuesday, June 25, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak czyścić sztućce stalowe?

Jak czyścić sztućce stalowe?

Sztućce stalowe – nawet te z najlepszej gatunkowo stali, wymagają profesjonalnego czyszczenia, jeżeli długo mają dobrze wyglądać. Niestety – większość domowych metod czyszczenia sztućców, nie pozwala zadbać o nie w sposób właściwy.

Jak czyścić sztućce stalowe?

Jak czyścić sztućce stalowe? / fot. materiał prasowy

Sztućce stalowe – nawet te z najlepszej gatunkowo stali, wymagają profesjonalnego czyszczenia, jeżeli długo mają dobrze wyglądać. Niestety – większość domowych metod czyszczenia sztućców, nie pozwala zadbać o nie w sposób właściwy.

Jak czyścić sztućce stalowe?

Jak czyścić sztućce stalowe? / fot. materiał prasowy

PIERWSZA RZECZ – DOBRY WYBÓR

Jeśli sztućce są z kiepskiej gatunkowo stali, to niewiele da się zrobić – prędzej czy później zaczną matowieć, a być może nawet w niektórych miejscach pojawią się rdzawe nadżerki. Sztućce ze stali wyższej klasy oczywiście również mogą skorodować, bo stal jest metalem, na którym objawy korozji widoczne są dość szybko, jednak przy właściwej pielęgnacji z pewnością nie zdążysz zaobserwować żadnych przykrych objawów korozji, zanim sztućce Ci się znudzą.

SPRAWA DRUGA – JAK NAJMNIEJ DOMOWYCH SPOSOBÓW

Na wielu stronach internetowych można znaleźć porady dotyczące tego, w jaki sposób należy dbać o sztućce stalowe. Pamiętaj, że stal sama w sobie jest materiałem bardzo biernym chemicznie, twardym i niewrażliwym na większość czynników czyszczących, ale niektóre substancje, których użycie się sugeruje, mogą osłabić krystaliczną sieć stopu i wtedy, choć przez jakiś czas sztućce wyglądają jak nowe, zaczynają szybciej się brudzić, blaknąć i operację czyszczenia trzeba coraz częściej powtarzać. Bądźmy szczerzy: w przypadku tanich sztućców z kiepskiej stali, żadna metoda czyszczenia nie pomoże zrobić z nich eleganckiej zastawy, a jeśli masz sztućce Gerlach, nie ryzykuj – nawet jeśli dany sposób będzie skuteczny, szkoda ryzykować.

PROSTE SPOSOBY SĄ NAJLEPSZE

Zamiast kombinować z najróżniejszymi środkami czyszczącymi, znacznie lepszy efekt osiągniesz, jeśli po prostu umyjesz sztućce z dodatkiem niezbyt agresywnego detergentu w ciepłej wodzie. Wszelkie zmatowienia czy odbarwienia mogą być jedynie nalotem kamienia z wody albo nagromadzeniem mikroskopijnych drobinek zanieczyszczeń. Jeśli łagodny detergent nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić, możesz sięgnąć po silniejsze środki czyszczące, jednak najlepiej takie, w przypadku których nie istnieje ryzyko porysowania powierzchni – spreje i płyny sprawdzą się o niebo lepiej od proszku do szorowania albo mleczka z mikrogranulkami. Pamiętaj, że nawet niewidoczne gołym okiem rysy na powierzchni stali będą powodowały, że sztućce szybciej będą się brudziły, dlatego należy maksymalnie dbać o to, aby nie porysować powierzchni.

ZAPOBIEGANIE ZACIEKOM

Jest tylko jeden stuprocentowo pewny sposób ochrony sztućców stalowych przed brzydkimi zaciekami z wody – trzeba je po prostu wytrzeć. W przypadku zwyczajnych sztućców można używać bawełnianej ściereczki, ale jeśli chcesz mieć pewność, że nie porysujesz powierzchni, wtedy lepiej sięgnąć po czystą i suchą szmatkę flanelową albo specjalną ściereczkę z mikrofibry. Niestety – choć wszystkie sztućce stalowe nadają się do mycia w zmywarkach, zazwyczaj wtedy powstają zacieki. To oczywiście zależy od intensywności suszenia, ale w wielu przypadkach i tak trzeba będzie poświęcić trochę czasu na polerowanie sztućców, jeżeli mają wyglądać jak nowe. Używanie tabletek z nabłyszczaczami jest jak najbardziej dopuszczalne, ale pamiętaj o tym, że nabłyszczanie działa jedynie na absolutnie czystych powierzchniach – jeśli więc na sztućcach odłożył się już kamień albo nie zostały one dokładnie umyte, nabłyszczanie spowoduje mało estetyczny efekt odbarwienia lub zmatowienia fragmentu sztućców. Pamiętaj także o tym, aby nie czyścić środkami ściernymi sztućców satynowanych – stal może zostać wygładzona i wtedy sztućce będą wyglądały fatalnie.

Oceń artykuł
4 komentarze
 • marta.l 26 lutego, 2015

  Wg mnie dobre sztućce to takie które posłużą nam przez kilka lat a nie kilka miesięcy. Muszą być więc przede wszystkim trwałe. Na miano dobrych sztućców z pewnością zasługują produkty Amefa, znajdziesz je chociażby w tym sklepie – http://helios-szklo.pl .

 • Maria 29 sierpnia, 2016

  Im lepiej wykonane sztućce tym łatwiejsza jest ich pielęgnacja bo i jakość jest wyższa. Ja mam Gerlacha i problemy przebarwień, odbarwień, rdzewienia, zacieków itp. mnie nie dotyczą.

 • daria 19 grudnia, 2016

  Ja mam sztućce Gerlacha z serii Horizon. Są ładnie zaprojektowane, eleganckie a i jakość jest doskonała – myję je na co dzień w zmywarce i nie mają najmniejszych śladów zniszczeń i wciąż wyglądają jak nowe.

 • Ania 3 lutego, 2018

  Sztućce, których używam są z powłoką satynową, bardzo ładnie wyglądają i łatwo się je myje. Wystarczy po umyciu delikatnie je wytrzeć. Kupiłam je prawie rok temu w sklepie https://europ24.pl/sztucce/w-walizce i bardzo polecam zakup takich sztućcy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ