Jak czatować na portalu randkowym lub w aplikacji
Ta forma kontaktu dynamicznie się rozwija
Stwierdzenie, że umiejętność komunikowania się z innymi bezpośrednio wpływa na nasze życie nie jest wcale przesadą. Słowa pomogą w każdej sytuacji. Nie istnieje nikt, kto chciałby całkowicie zaprzestać komunikacji z innymi. W przypadku serwisów randkowych i aplikacji, umiejętność komunikacji jest jednym z głównych czynników sukcesu
Umiejętność znalezienia wspólnego języka z nowymi ludźmi jest niezwykle ważna. Z drugiej strony, niewłaściwe podejście do komunikacji może prowadzić do licznych nieudanych prób. Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących komunikacji na stronach lub w aplikacjach randkowych, aby rozmowa była ciekawa i nie kręciła się w kółko.
Przejmij inicjatywę
Nie czekaj, aż inni zaczną z Tobą rozmawiać. Jeśli naprawdę zależy Ci na nawiązaniu obiecujących znajomości, radzimy przejąć inicjatywę. Nie bój się najpierw rozpocząć rozmowy, nie wahaj się zadać osobistego pytania w odpowiednim momencie, nie myśl zbyt długo, działaj! Oczywiście, nie należy być zbyt nachalnym. To niczemu nie służy. Ale jeśli po prostu zarejestrujesz się na portalu randkowym i będziesz czekać, aż ktoś napisze do Ciebie, to może to zająć bardzo długi czas.
Zadawaj precyzyjne i zwięzłe pytania
Łatwo zapytać „Jak się masz” albo „Jak się czujesz” Ale takie pytania w żaden sposób nie pomagają w komunikacji. Mogą tylko zmylić rozmówcę. Odpowiedzią pewnie będzie „OK” i na tym koniec. Spróbuj zapytać o coś konkretnego, sugerując szczegółową odpowiedź. Nie bój się zadawać pytań dodatkowych. Nie tylko pomogą Ci one lepiej poznać rozmówcę, ale także pokażą, że jesteś naprawdę zainteresowany rozmową. Jest to najlepszy komplement, który nie wymaga od Ciebie żadnych wielkich słów ani pięknych fraz.
Nie bądź arogancki
Starając się wypaść lepiej niż w rzeczywistości, wiele osób przekracza granicę i sprawia wrażenie, że jest zarozumiała. Czasami arogancja jest tylko oznaką niepewności. Nie ułatwia to jednak rozmowy. Nie bądź arogancki, pokaż swoje człowieczeństwo i naturalność. Każda osoba ma swoje mocne i słabe strony. Takie są fakty. Pamiętaj, Twoje prawdziwe oblicze wyjdzie na jaw prędzej czy później. A jeśli to bardzo różni się to od obrazu, który stworzyłeś dla siebie w sieci, nic dobrego z tego nie wyniknie.
Nie używaj pseudonimów ani zdrobnień
Na pierwszy rzut oka jest to drobiazg. Jednak używanie zdrobnień lub pseudonimów zaraz po poznaniu kogoś może znacznie zepsuć wrażenie, które na nich zrobisz. Nie ma znaczenia, że Twoje intencje były przyjazne. Na początek radzimy zwrócić się do rozmówcy po imieniu. Nie używaj też zdrobnień takich jak „kochanie”, „słonko” czy innych. Może się wydawać, że w ten sposób rozmówca bardziej Was polubi, ale w rzeczywistości efekt może być odwrotny. Postępuj zgodnie z podstawowymi zasadami etykiety i zwracaj się do nieznajomych w sposób, w jaki chcesz, aby zwracano się do Ciebie.
Mów mniej, słuchaj więcej
Umiejętność słuchania jest bardzo ważna nie tylko podczas pierwszego spotkania, ale także ogólnie w życiu. Zwracaj uwagę na wszystko, co mówi rozmówca. Nie przerywaj mu. Nie próbuj dołożyć własnych trzech groszy w środku ich przemowy. Nawet jeśli naprawdę chcesz coś powiedzieć, nie musisz przerywać. Posłuchaj, co mówi rozmówca, odnieś się do jego myśli, a później zacznij mówić o swoim.
Są ludzie, którzy starają się unikać milczenia w rozmowie. I z tego powodu starają się wypełnić je słowami. Co więcej, często są to słowa całkowicie puste i niepotrzebne. Uwierz mi, czasami lepiej milczeć, niż nieustannie mówić.
Postaraj się utrzymać kontakt z rozmówcą
W każdej długiej rozmowie, na przykład podczas rozmowy wideo, może pojawić się coś, co rozprasza Twoją uwagę. Jest to normalne. Ale nie poddawaj się rozpraszaczom. Nie musisz podczas rozmowy klikać w telefon, czytać artykułów w Internecie, grać w gry czy komunikować się z kimś innym w tym samym czasie. Przez takie zachowanie pokazujesz tylko rozmówcy, że nie jest dla Ciebie interesujący i że komunikacja z nim jest dla Ciebie ciężarem.
Jeśli już rozpocząłeś rozmowę, skoncentruj się na rozmówcy. Jeśli wiesz, że w najbliższej przyszłości na pewno będziesz rozkojarzony, lepiej niezwłocznie poinformować o tym z wyprzedzeniem i przełożyć rozmowę. Zwłaszcza jeśli chodzi o randki wideo. A w sytuacji, gdy rozmówca jest ciągle rozproszony, zalecamy natychmiastowe zapytanie, czy chce przełożyć rozmowę na przyszłość, kiedy będzie miał więcej czasu.
Korzystaj z komunikacji wideo, a nie tylko z SMS-ów
Komunikacja przez wiadomości tekstowe może być kontynuowana przez całe dnie, tygodnie i miesiące, bez żadnych postępów. Prędzej czy później po prostu przestanie się toczyć. Nie możesz zamienić randkowania online w niekończący się czat i rozmawiać o niczym. Zalecamy przyspieszenie procesu i korzystanie z wideoczatów. Na przykład Omegle — czatruletki z wideo, która łączy ze sobą losowo wybranych użytkowników. Jeśli ta strona Ci nie odpowiada, istnieją doskonałe analogowe usługi Omegle: zasoby online Omegle TV, OmeTV, Tinychat i inne. Wiele alternatyw Omegle jest teraz znacznie bardziej wygodnych, praktycznych i funkcjonalnych niż ich pierwowzór. Mają one filtry ze względu na płeć i lokalizację, doskonałą moderację, dobrą obsługę techniczną, wygodne aplikacje na smartfony i tak dalej. Dlaczego nie spróbować?
Jeśli widzisz, że dialog prowadzi donikąd, a dana osoba jest „nie dla Ciebie”, lepiej przestać się komunikować
Jest wiele osób, które boją się obrazić rozmówcę, więc pozostają w kontakcie, choć wiedzą, że nic z tego nie wyniknie. To nie w porządku. Robiąc to, tylko pogarszasz sytuację dla siebie i dla drugiej osoby. Jeśli wiesz, że nowy znajomy wcale Ci nie odpowiada, postaraj się taktownie poinformować go o tym i zakończ rozmowę.
Chodzi o to, żeby nie znikać. Jeśli po prostu znikniesz, rozmówca przez bardzo długi czas będzie próbował zrozumieć, co zrobił źle i zadręczać się. Gwałtowne urwanie kontaktu ma nawet swoją nazwę — ghosting.
Podsumowanie: łatwiej, niż się zdaje
W rzeczywistości zarówno online, jak i w realu działają dokładnie te same zasady komunikacji. Jeśli wiesz, jak znaleźć wspólny język z nowymi ludźmi offline, to nie będziesz mieć żadnych trudności w sieci. W przeciwnym przypadku radzimy trochę poćwiczyć. Najlepszym sposobem jest tzw. rozmowa wprowadzająca— krótka wymiana zdań z nieznajomymi lub nieznanymi osobami na abstrakcyjne tematy. Nie zobowiązują one do niczego, ale pomagają radzić sobie z nieśmiałością i niepewnością.
Te krótkie rozmowy można ćwiczyć w trybie offline lub online. Na przykład przy użyciu wspomnianego już wideoczatu Omegle lub jego alternatyw. Jest to idealna opcja dla tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności komunikacyjne w zaciszu własnego domu. Przekonaj się sam!