W trosce o zdrowie: jak chronić stawy przed stanami zapalnymi?
Nadmierny wysiłek fizyczny, niezdrowy tryb życia i codzienne spędzanie wielu godzin za biurkiem nie sprzyja naszym stawom. Warto o tym pomyśleć nim będzie za późno.
Drobne zaniedbania, proces starzenia się organizmu oraz niewłaściwa dieta mogą doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. Do tych, które mogą nam sprawić najwięcej problemów, zaliczają się stany zapalnie stawu kolanowego. Co warto wiedzieć na ich temat?
Czym jest zapalenie stawu kolanowego?
Zapalenie stawu kolanowego to uciążliwe schorzenie, które wiąże się z silnym bólem oraz prowadzi do stopniowej utraty sprawności fizycznej. Główną przyczyną problemu okazują się zmiany zachodzące w torebce stawowej. To tu znajduje się błona maziowa, która – w przypadku pojawienia się wszelkiego rodzaju zaburzeń – może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną problemów ze stanami zapalnymi stawów kolanowych jest ich przeciążanie. Zbyt forsowne treningi, noszenie zbyt wielkich ciężarów – oto najczęstsze przyczyny problemów. Warto jednak pamiętać, że i siedzący styl życia nie ma zbyt dobrego wpływu na nasze stawy. Te drobne zaniedbania mogą doprowadzić do uszkodzenia torebki stawowej i błony maziowej, która staje się łatwą ofiarą dla wirusów oraz bakterii. To one, atakując odsłonięte stawy kolanowe, sprawiają nam tak wiele problemów z poruszaniem się oraz coraz silniejszym bólem. Jak możemy uporać się z takimi dolegliwościami? Podstawa to wykrycie problemu w odpowiednim momencie.
Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Schorzenie to powinno być odpowiednio leczone, a im wcześniej podjęta zostanie terapia, tym lepiej dla nas. Obrzęki, zaczerwienienia oraz podwyższona temperatura skóry w rejonie objętym stanem chorobowym – oto symptomy, które wyraźnie wskazują na zapalenie stawu kolanowego. Co powinnyśmy zrobić w chwili, gdy zaobserwujemy takie zmiany? Wizyta u lekarza to podstawa – szczególnie w chwili, gdy opisanym już dolegliwościom towarzyszy wysoka gorączka oraz ogólne osłabienie.
W jaki sposób można leczyć stany zapalne stawu kolanowego?
O tym, jaka w danym przypadku metoda leczenia zostanie zastosowana, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Ustalenie przyczyny problemów oraz określenie stopnia zaawansowania choroby ma tu ogromne znaczenie i jest podstawą wyboru odpowiedniej terapii. Jaką formę może ona przybrać? Odciążenie i unieruchomienie chorego kolana za pomocą specjalnego opatrunku to metody, które w zupełności wystarczą w większości przypadków. Warunek jest jeden – choroba musi zostać szybko zdiagnozowana. Im później rozpocznie się leczenie, tym większe będą straty wyrządzone przez stan zapalny, a to wiąże się z koniecznością sięgania po bardziej zaawansowane metody leczenia. Zabiegi polegające na usuwaniu płynu zalegającego w chorym kolanie lub długa terapia antybiotykami – oto formy walki ze stanem zapalnym stawu kolanowego, z których korzysta się już w poważniejszych przypadkach.
Zapalenie stawu kolanowego to poważne schorzenie, którego żadna z nas nie powinna ignorować. Im wcześniej zdiagnozujemy problem i podejmiemy odpowiednie leczenie, tym większa szansa na to, że uda nam się odzyskać dobrą formę.
Pola 22 września, 2018
niestety czasem ciężko uchronić się przed zapaleniem stawów. Najgorsze to to, ze to nawracająca dolegliwość. Na takie schorzenia bardzo pomaga magnetoterapia. To skuteczna metoda łagodzenia obrzęków, bólu a także sposób na przyspieszenie regeneracji. Mi bardzo pomogła podczas choroby.