Wednesday, July 17, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Jak bezpiecznie i komfortowo korzystać z telewizora? Proste zasady.

Jak bezpiecznie i komfortowo korzystać z telewizora? Proste zasady.

Nie tylko dla amatorów oglądania seriali po kilka odcinków z rzędu

telewizor miasto kobiet

fot. materiały prasowe

Wcale nie musimy odmawiać sobie oglądania ulubionych filmów czy seriali. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak robić to z głową oraz tak, by nie miało to negatywnego wpływu na nasze samopoczucie czy zdrowie. Przeczytaj, jak korzystać z telewizora na co dzień i oglądać telewizję bez wyrzutów sumienia

W jakiej odległości ustawić telewizor?

Prawidłowe, przemyślane zaaranżowanie telewizora we wnętrzu to bardzo istotna kwestia. Utrzymanie odpowiedniej odległości ekranu od domowników pozwala na bezpieczne korzystanie z odbiornika.

Co ciekawe, zalecane odległości związane są nie tylko z wysokością ekranu, ale także z technologią obrazu. Jeśli posiadasz nowoczesny telewizor 40 cali Full HD, odległość powinna wynosić około 1,5 m. Dla 50 cali jest to 1,9 m, a dla 60 – już 2,3 m. Dla porównania właściciele 55-calowego telewizora w technologii 4K lub 8K mogą ustawić go w odległości 1,15 m od kanapy. Planując rozkład sprzętów i mebli w salonie, warto więc najpierw sprawdzić, jakie są zalecenia producenta. Można też posłużyć się uniwersalnym przelicznikiem – odległość przy TV Full HD = 3 x wysokość ekranu, a przy 4K/8K – 1,5 x wysokość ekranu.

Jak dopasować parametry obrazu do swoich preferencji?

Bardzo ważne dla odbioru obrazu i komfortu oglądania są ustawienia ekranu. Oczywiście możemy polegać na ustawieniach fabrycznych czy proponowanych trybach powiązanych z rodzajem programu bądź filmu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak ręczne dopasowanie jasności, trybu kolorów czy nasycenia barw. Sposób kalibracji to już kwestia indywidualna, wynikająca z parametrów danego modelu telewizora. Szczegółowych informacji należy szukać w instrukcji obsługi.

Jakie oświetlenie w pokoju z telewizorem?

Czy telewizor jako jedyne źródło światła w pokoju to dobry pomysł? Większość ekspertów uważa, że nie i zaleca, aby włączyć oświetlenie w pomieszczeniu, w którym ogląda się telewizję. Szczególnie jeśli towarzyszą nam dzieci. Pogarsza to wrażenia wizualne? Nie ma mowy o nastroju jak w kinie? Trudno! Takie warunki mogą powodować pogorszenie wzroku wszystkich członków rodziny, niezależnie od ich wieku.

Oczywiście nie musisz od razu włączać górnej, głównej lampy. Wystarczy mała, boczna lampka lub kinkiet. Nie kieruj go jednak bezpośrednio w ekran, inaczej będzie odbijać światło.

Jak oglądać telewizję bez szkody dla zdrowia?

Każdy fan weekendowego binge-watchingu, czyli oglądania seriali po kilka odcinków z rzędu, wie, jak łatwo można zatracić się w fabule i losach bohaterów. Na szczęście jesteśmy dorośli i doskonale zdajemy sobie sprawę, że takie kompulsywne łykanie treści zupełnie nam nie służy. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie zasady przerw. Zarządźmy przerwę po każdej godzinie oglądania, lub częściej. Pretekstów nie trzeba szukać daleko – przerwa na herbatę albo doniesienie przekąsek to coś, za co podziękują nasze oczy oraz kręgosłup. Zwłaszcza, jeśli wykorzystamy ją również na krótkie rozciąganie czy nawet szybki spacer do sklepu.

Eksperci podpowiadają też, aby wyłączyć telewizor (oraz odłożyć smartfona) przynajmniej na 2 godziny przed pójściem spać. Niebieskie światło, emanowane przez ekrany urządzeń elektronicznych, zaburza produkcję melatoniny, czyli hormonu snu, oraz negatywnie wpływa na naturalny rytm dobowy organizmu. Zamiast oglądać kolejny odcinek serialu, przed snem lepiej poczytać książkę.

telewizor 40 cali miasto kobiet

fot. materiały prasowe

O sposobach rozsądnego dawkowania telewizji wiemy bardzo dużo. Dotyczy to jednak głównie najmłodszych. Dorośli również powinni ustalić sobie kilka zasad, dzięki którym korzystanie z telewizora będzie przyjemne i komfortowe.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ